Etkili Banner Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bannerlar, gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam eden ve şüphesiz ki e-ticaret te etkili reklam kampanyaları yürütmeye olanak sağlayan çok yönlü araçlardır. Farklı boyutlarda hazırlanabilen ve kimi zaman reklam kimi zaman ise web sitesi üzerinde kullanılan banner tasarımları ile marka ve ürününüzü potansiyel müşterilerinize ulaştırabilmenizi mümkündür. Eğer siz de e-ticaretle uğraşıyorsanız ve uzun vadede etkili reklam kampanyaları yürütmek istiyorsanız doğru banner tasarımları satışlarınızı arttırmak için en iyi seçeneklerden birini oluşturacaktır. Ancak doğru banner tasarımına yer verirken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Etkileşimlerinizi ve geri dönüşümlerinizi arttırmaya yardımcı olacak bu 5 püf noktadan aşağıda bahsettik.

Kullanıcılara Verilen Mesaj

Günümüzde internetin aktif kullanılmasıyla birlikte çeşitli e-ticaret sitesi işletmeler de reklam kampanyalarını internet üzerinden yürütmektedir. Ancak reklam kampanyalarında hep aynı cümlelere yer veren, müşterilerin ilgisini çekmeyen ifadeler kullanan işletmeler, müşterileri kaçırmaktadır. Örneğin; ‘hemen kayıt ol, anında indirim’ gibi ifadeleri müşteriler günlük hayatlarında sıkça gördükleri için ilgi duymamaktadır. Bu tarz ifadelerin yerine kullanıcıların empati kurabilecekleri ve algı patlaması yaşayabilecekleri ifadelere yer verilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Buna örnek olarak da ‘eğlencenin tadını çıkar, hayatı kaçırma’ gibi ifadeleri gösterebiliriz.

Bannerların temel olarak görevi kullanıcılara belirli ürün ya da hizmeti tanıtmaktır. Bununla birlikte de doğru ölçülerde kullanılarak etkili bir reklam aracı oluşturmaktır.

Banner ölçüleri, yerleştirilecek alana göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle platformlar arasında da farklılık gösterebilmektedir. Haliyle reklam kampanyasının yürütüleceği platforma ve alan göre farklı ölçülerde banner tasarımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer e-ticaret paketleri ile uğraşıyorsanız doğru banner ölçülerini kullanarak kullanıcılarınızı rahatsız etmeden, göz yormadan ve kolay bir şekilde ilgi çeken tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Kullanıcılara Algı Patlaması Yaşatacak ve Harekete Geçirecek İfadeler

E-ticarette kullanılan Call to Action, kullanıcıları harekete geçirecek ifadeler anlamına gelmektedir. Bu ifadeler kullanıcıları banner ile etkileşime geçiren kalıplardan oluşmak durumundadır. Bu ifadeler kimi zaman uzun bir metin halinde olurken kimi zaman da iki kelimeden oluşan ifadeler olmaktadır. Sadece belirli metinler olmamakla birlikte birçok banner örneklerine de rastlanmaktadır. Harekete geçirecek banner örneklerinde çoğunlukla kullanıcıların empati kurmasını sağlayacak ve onlarda algı yaratacak çağrışımlara yer verilmektedir. Aynı zamanda bu şekilde kullanıcıların sorunlarını çözmeyi çağrıştıran yani çözüm odaklı olduklarını da belirtmiş olacaklardır. Siz de doğru ifade ve doğru ürüne yer vererek kullanıcıların sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilir ve etkili reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz.

Renk Seçimi

Etkili banner tasarımları oluştururken size yardımcı olacak diğer bir püf nokta ise renk seçimidir. Banner tasarımında hem kullanıcıların gözünü yorarak rahatsız etmeyecek hem sayfa içerisinde kendisini kolaylıkla belli edecek hem de müşterileri harekete geçirecek renklere yer verilmesi etkili bir banner tasarımı için püf noktayı oluşturmaktadır. Bununla birlikte web siteyi ziyaret eden kullanıcıların, bu ziyaretlerini sadece gündüz saatlerinde değil gece de gerçekleştirdiklerini göz önünde bulundurmanız doğru renk seçimi yapma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bu yüzden hazırlayacağınız e-ticaret banner tasarımları ürün, marka ve hizmetleri öne çıkarabilecek renk seçimlerinden oluşmalıdır. Aksi takdirde siteyi ziyaret eden kullanıcıları kaybetmenize neden olabilecektir.

Göz Yormayan, Sade ve Şık Tasarımlar

Etkili banner tasarımları oluştururken kullanıcıların gözünü yormayacak, onları renk karmaşası içine sokmayacak tasarımlar hazırlamak bir hayli önemlidir. Neredeyse web sayfasının yarısını kaplayan ve kullanıcıları rahatsız edecek tasarımlar oluşturmak yerine göz yormayan, sade ve şık aynı zamanda da ürünü öne çıkartan tasarımlara imza atmak etkileşimlerinizi ve geri dönüşümlerinizi arttıracaktır. Buna ek olarak da üzerinde görsel, logo veya metinlerin birbiriyle renk uyumu içerisinde olması gerekmektedir. Eğer siz de e-ticaret aracılığıyla gerçekleştireceğiniz satışlarda, satmak istediğiniz ürünü öne çıkarmak istiyorsanız ürünün sahip olduğu renklere zıt bir renk seçerek onu kolaylıkla farkedilebilir kılabilirsiniz.