Evden Çalışılırken Motivasyon Artırabilecek 6 Unsur

Evden çalışmak diğer bir adıyla Home Office çalışmak, hem iş sorumluluklarının tam anlamıyla yerine getirilip, hem de ev sorumlulukları ile mücadele edilmesini gerektirdiğinden kişiler üzerinde oldukça büyük bir strese neden olabilmektedir. Evden çalışma dönemlerinde stresi azaltabilmenin bazı yolları bulunmaktadır. Bu yollar;

 • Yapılan işten bir süreliğine de olsa uzaklaşmaya çalışmak,
 • Kafayı dağıtabilecek başka bir iş ile ilgilenmek,
 • Temiz hava almak, yürüyüşe çıkmak veya spor yapmak,
 • İyi gelebileceği düşünülen kimselerle sohbet etmek,
 • Kişinin önce kendisini düşünmesi ve kendine iyi davranması,
 • Stresin neden kaynakladığını belirlemek ve sorunun kaynaklandığı kişilerle konuşarak sorunu çözmeye çalışmak,
 • Hareket etmeye çalışmak,

Gibi yöntemlerin stresi azaltabildiği bilinmektedir.

Yapılmış olan araştırmalara göre evden çalışan kişiler daha fazla kendini kanıtlamaya çalışmakta ve daha fazla stres altında kalmaktadır. Motivasyonu artırabilmenin en büyük düşmanının da stres olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bu yöntemlerin bazıları uygulanarak stres en az seviyeye indirilebilmektedir.

Evden Çalışırken Motivasyon Artırabilecek Unsurlar Nelerdir?

 • Evde Çalışma Ortamı Oluşturmak

Her ne kadar evde çalışırken bir ofis ortam yaratılabilmesi oldukça zor olsa da kişiler en azından kendilerine ait bir çalışma ortamı oluşturmaya özen göstermelidir. Çünkü çalışma ortamı işe odaklanabilme konusunda oldukça etkili olmaktadır. Eğer imkânlar el veriyor ise evde boş bir odayı çalışma alanı haline getirerek ofis ortamı oluşturulması, kişilerin ofis ortamında çalışıyormuş gibi hissettirebilmelerini sağlamaktadır.

Şayet ev ortamında yeterli bir alan mevcut değilse, en azından en içerisindeki uygun olan sabit bir alanı kişiler, kendilerine uygun bir biçimde çalışma alanı olarak tasarlayarak çalışmaya özen göstermelidir.

 • Yataktan Çalışmamaya ve Kalkınca Kıyafet Değiştirmeye Özen Göstermek

Evden çalışan kişilerin, sanki günlük işe gitme süreçleri devam ediyormuş gibi çalışmaya devam etmeleri gerekmektedir. Kişilerin ilk olarak sabah uyandıklarında yatak içerisinden çalışma fikrinden uzak durmaları gerekmektedir. Dinç ve üretken bir güne başlayabilmek için yataktan çıkılarak kahvaltı edilmeli eğer mümkünse temiz hava alınmalı ve işe gidiyormuş gibi özenli kıyafetler tercih edilerek bilgisayarın başına oturup işe başlanmalıdır.

 • Günü Programlamak

Yeni bir güne başlarken gün içerisinde yapılacak olan işlerin programlanması oldukça önemlidir. Programlama işi için dijital uygulamalar veya bir ajanda kullanılmasında fayda vardır. Günlük bir program hazırlandığında görevler bitirildikçe gün içerisinde daha az motivasyon düşüklüğü yaşanabileceği için günün daha olumlu bitmesi mümkün olabilmektedir.

 • İş Yükünü Yönetmek

Home Oficce çalışılan durumlarda iş yükü, kişilerde dikkat dağınıklığı ve odaklanamama gibi durumlara sebep olabilmektedir. Toplantılar, aylık hedefler ve tamamlanması gereken projelerin bir gün içerisinde tamamlanmaya çalışılması evden çalışmayı daha da motivasyonsuz bir hale getirebilmektedir.  Bu nedenle işlerin en verimli ve en az stres ile tamamlanabilmesi için, bir ay içerisine planlı bir biçimde bölüştürerek uygulamaya koyulması gerekmektedir. Ancak bu şekilde gün içerisindeki iş yükü ve aynı zamanda iş stresi en aza indirilerek daha motive bir biçimde çalışma gerçekleştirilebilmektedir.

 • Çalışma Arkadaşları ile İletişim Kurmak

Ofis ortamından evde çalışma ortamına geçmek, kişilerin bir takım iletişim problemleri yaşamasına ve iş akışı açısından da bazı problemlerle karşılaşmalarına sebep olabilmektedir. Evden çalışmaya devam eden kişilerin, iş veya sosyalleşme amacıyla iş arkadaşları ile iletişim içerisinde olmaları, motivasyonlarının artması konusunda da oldukça iyi gelebilmektedir. Kişilerin iş arkadaşları ile iletişime geçmeleri, günlük stresleri azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda motivasyon artırmada da etkili olabilmektedir.

 • Kişilerin Kendine Zaman Ayırması

Evden çalışan kişilerin motivasyonlarını artırabilmeleri konusunda en önemli etkenlerden biri de çalışmaya bir süre ara vermektir. Kişiler iş ortamında tüm gün işle ilgilenmedikleri gibi, evden çalışırken de aynı şekilde küçük molalar vererek kendilerine zaman ayırmaya özen göstermelidir. Çalışırken verilen küçük molalar ruhsal ve fiziksel açılardan kişilere iyi gelebilmektedir.