Facebook ile Satışlarını Arttırmak İsteyen E-ticaret Firmaları İçin Yol Haritası

Ürün ve hizmet satışı yapan e-ticaret firmaları satış oranlarını arttırmak, marka değerini yükseltmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için sosyal medya platformlarından yararlanmaktadır. E-ticaret firmalarının en çok yararlandığı popüler platformlardan biri de Facebook’tur. Facebook, her geçen gün gelişen özellikleriyle e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Peki, Facebook’un e-ticaret firmalarına sağladığı avantajlardan yararlanabilmek için ne yapılmalı? Gelin e-ticaret firması olarak izleyeceğiniz adımlara bir göz atalım.

Profesyonel Bir Facebook Sayfası Kurun

Sosyal medya kullanımının her geçen gün arttığı günümüzde, e-ticaret ile bağı da bir o kadar güçlenmektedir. Fakat sosyal medya platformlarında yer alan e-ticaret firmalarının Facebook sayfalarının profesyonel olması oldukça önemlidir. Firmaların başarıya ulaşmalarının ve satışlarını arttırmalarının yolu profesyonel bir Facebook sayfası kurmaktan geçmektedir. E-ticaret firmalarının profesyonel bir Facebook sayfası kurarken dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şunlardır:

 • E-ticaret markanızın adını Facebook sayfanızın adı ve kullanıcı adı olarak kullanmalısınız.
 • Facebook profil ve kapak fotoğraflarında markanızın logosunu ve verdiğiniz hizmetlere yönelik görsellerinizi tercih etmelisiniz. Fotoğraflarınızı ayarlarken Facebook görsel boyutlarına uygun fotoğraflar koymaya dikkat etmelisiniz. Bu görsel boyutları profil fotoğrafı için 180×180 piksel, gönderi boyutlarında ise dikdörtgense 1200×630 piksel kareyse 1200×1200 piksel olarak belirlenmiştir.
 • Facebook sayfanızın açıklama kısmına firmanızın iletişim bilgilerini ve çalışma saatlerini yazmalısınız.

Böylelikle daha profesyonel bir Facebook sayfası kurabilirsiniz. Dolayısıyla da tüketicilerin gözünde daha kurumsal durarak satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Facebook’ta Gönderilerinize Önem Verin

E-ticaret firmalarının Facebook ile satışlarını arttırmasında gönderi paylaşımları oldukça etkilidir. Fakat bu noktada firmaların gönderi oluştururken dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şunlardır:

 • Firmaların gönderi olarak paylaşacakları görsellerin profesyonelliği yansıtması gereklidir.
 • Gönderilerde ürün ve hizmetlerin tanıtımlarına yer verilmelidir.
 • Facebook gönderilerinde kullanılacak linkler link kısaltma araçları ile kısaltılmalıdır.
 • Facebook paylaşım metinlerinin abartıdan uzak, anlaşılır ve kullanıcıyı harekete geçirerek ifadelerden oluşmasına dikkat edilmelidir.
 • Paylaşımlarda hashtag kullanımı unutulmamalıdır.

Sizler de sıraladığımız unsurları göz önünde bulundurarak Facebook gönderilerinize verdiğiniz önemi ortaya koyabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların dikkatini çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Düzenli Facebook Paylaşımları Yapın                       

E-ticaret firmalarının satışlarını arttırması için uygulanması gereken noktalardan biri de düzenli Facebook paylaşımları yapmaktır. Sürekli değişen Facebook algoritmasında Facebook için zaman harcayan hesapların paylaşımları ön plana çıktığı için düzen paylaşım yapmak oldukça önemlidir. Bu noktada;

 • Firmaların düzenli paylaşımlar yapabilmeleri için bir içerik paylaşım takvimi oluşturmaları gereklidir.
 • Facebook paylaşım fotoğrafları, paylaşım metni ve hashtagler içerik paylaşım takviminde yer almalıdır.
 • Reklam çalışmalarından yararlanmak isteyen firmaların gönderiler üzerinden Facebook reklamlarını planlaması gereklidir.
 • Gönderi planlarken Facebook Business Suite gibi sosyal medya planlama araçları tercih edilmelidir.

Sizler de sıraladığımız hususları göz önünde bulundurarak düzenli Facebook paylaşımları yapabilirsiniz. Böylelikle daha geniş ir kitleye ulaşabilirsiniz. Hem satış oranlarınızı hem de marka bilinirliklerinizi arttırabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Çalışmalarından Faydalanın

E-ticaret firmalarının Facebook ile satışlarını arttırmasında en etkili yöntemlerden biri dijital pazarlama çalışmalarıdır. Bu çalışmalar, firmaların geniş bir kitleye ulaşması ve daha fazla satış yapabilmesi için oldukça önemlidir. Bu noktada e-ticaret firmalarının;

 • Öncelik olarak reklam verecekleri gönderileri oluşturması,
 • İlgili gönderide yer alan ürün ve hizmetlerin hedef kitlesinin belirlenmesi,
 • Hangi amaçla reklam verildiğinin seçilmesi,
 • Reklamın yayında kalacağı gün sayısının netleştirilmesi,
 • Reklam bütçesinin hesaplanması,
 • Reklam yayınlandıktan sonra istatistiklerin takip edilmesi gereklidir.

Tüm bunların yanı sıra e-ticaret firmaları Facebook tarafından yakın geçmişte uygulamaya konulan Facebook Pixel’den yararlanarak reklamlarını daha verimli hale getirebilmektedir. Aynı zamanda Facebook Pixel ile reklam ölçümlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Sizler de dijital reklam çalışmalarından ve Facebook Pixel’den yararlanarak başarıyı kısa süre içerisinde yakalayabilir ve iş hacminizi büyütebilirsiniz. Beraberinde yüksek satış oranlarına sahip olabilirsiniz.