Facebook piksel nedir? Facebook pikseli kısaca tanımlamak gerekirse sanal mecralarda yaptığınız tanıtım ve reklamların kalitesinin yüksek olması için ve aldığınız dönütün tatmin edici olması için alınan bir kod sistemidir. Bu kodun amacı e ticaret sitesi ziyaret eden kullanıcıların yaptıkları dinamiklerini takip etmek olup bu dinamikler ya da aktiviteler üzerinden reklam stratejinizi geliştirmektir.

Facebook Piksel Nedir Ne İşe Yarar?

Buna bağlı olarak reklam ve tanıtım performansınızı arttırmak bunları geliştirmek ve eksik yönlerini tamamlamaktır. Facebook ya da Instagram gibi sosyal mecraları web siteniz ile optimize ederek bilinirliğinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bu da alacağınız geri dönüşümün hızını, kalitesini arttıracaktır. Konuyu biraz daha açmak gerekirse kurduğunuz web sitenizde birtakım reklamlar, tanıtımlar ve ürün satışları yapacaksınız. Bu süreç zarfında sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcıların neler yaptıklarını takip etmek adına alınan bir koddur. Örneğin; kullanıcı ürünü mü inceledi, sepete mi ekledi, kendi satın alma listesine mi koydu yoksa ürün araştırması mı yaptı? Gibi sorulara rahatlıkla yanıt vermek amacıyla kullanılan bir takip sistemidir. Tüm bunların analizlerini yaparak

Facebook Piksel Nedir? E-ticaret facebook reklamlarında bu aktiviteleri baz alarak ilerleyebilirsiniz. Böylece kullanıcıların taleplerine cevap verdiğiniz gibi ilgilerini de çekmiş olursunuz ve bunun yanı sıra hedef kitlenizi de arttırmış olursunuz. Aynı zamanda bünyemizde olan hedef kitlenizi daha iyi tanımış ve keşfetmiş olacaksınız. Müşterilerinizi tanımak da onları alışverişe itecektir. Tüm bunları alacağınız bir kod ile sağlayacaksınız.

Facebook Pikselin Kullanımında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu sistemin nasıl çalıştığını keşfetmeniz açısından yazımızın bu bölümü oldukça önem arz etmektedir.

Aldığınız pikseli kurma işlemini gerçekleştirdiğinizde ziyaret edenlerin verilerini mutlaka toplamalısınız. Daha sonra bu verilerin analizlerini yapıp hitap edeceğiniz kitleyi seçebilirsiniz. Bu süreçte reklam ve tanıtımın öneminin farkında olan girişimci için bir ücret belirlenmesi gerekmektedir. Reklam için yapılan performans dosyanızda aldığınız dönüşümlerin ölçümlerini de belirlemelisiniz. Böylece o reklamının tüketici tarafından beğenilip beğenilmemesini saptamış olursunuz. Aynı zamanda etkileşimi düşük olan reklam ile etkileşimi yüksek olan reklamın farkını tespit edip geliştirilmesi gereken yerleri belirleyebilirsiniz.

Facebook Piksel Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Facebook piksel nedir? Kullanıcıların ilgisini çeken sayfalar ile ilgisiz kaldığı sayfalar arasında bağlantıyı belirlemek ve kullanıcının o sayfa üzerinde harcadığı süreyi belirlemek yine pikselin görevleri arasındadır ya da sayfayı sonuna kadar okuyup aşağıya kaydırdı mı sorusuna cevap verir. Bu verilerin de marka olma sürecinde ve reklam artışında sağladığı yararları sizler de fark edeceksiniz. Bunun yanı sıra web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısını belirlemede büyük yarar sağlamaktadır. 24 Saatte sitenize kimler girdi sorusuna cevap bulmanız pikselin bir görevidir. Sitenizi ikinciye ziyaret eden kitleyi tespit etmek ve sizden başka sayfayı ziyaret etme gereği duymayan kullanıcıları öğrenme işlemi Facebook piksele aittir. Hatta şöyle ki bir kullanıcı sitenizden herhangi bir ürünü beğendi. Sonra onu listesine ya da sepetine ekleyip almadan çıktı gitti, sonra da unuttu.

Facebook piksel nedir? bunu fark edip o tüketiciye o ürünü tekrar hatırlatıyor. Türlü türlü reklamlar ile alışverişe zorluyor onu. Bunu sitenizde ürün arandığında da yapabilirsiniz. Bir kullanıcı sitenizden bir ürün araması yaptı, sonra da çıktı. Siz onun ekranına o ürün ile ilgili mesajlar, gönderebilirsiniz. Bu da sadece hedef kitlenizi büyütmek ile kalmayıp işinizin de büyümesine neden olacaktır. Facebook piksel kodlarına isterseniz standart (Facebook’un kendisinin sunduğu otomatik ayarlardır eylemler kullanırsınız isterseniz de özel eylemler kullanabilirsiniz. Buradan da eylemlerinizi takip edebilir ya da reklamlarınızı farklı ağlar ile optimize edebilirsiniz. Eğer standart eylemleri kullanmayı düşünürseniz tanıdığını avantajları da bilmelisiniz. Bu avantajları sıralarsak; ödeme bilgisi giriş eylemleri, seçilen ürünü istek listesine ekleme ya da sepete ekleme, konumu bulmanın yanı sıra abonelik oluşturma ürün araması yapma, içerik ya da ürün incelemesi yapmak gibi kolaylıkları vardır. Ürün satışında çağın getirdiklerini yapmak ticaretin kalbi gibidir.Ayrıca pazaryeri entegrasyonu ile sonuçları daha iyi hale getirebilirsiniz.

Epazarsoft akıllı e-ticaret paketleri hakkında bilgi almak için e-ticaret paketleri kısmını ziyaret edebilirsiniz.