Firmanıza PR Ajansı Seçerken Dikkat Edin

Şirketler, dijital iletişimlerini sağlamak ve pazarlama etkinliklerini gerçekleştirmek amacıyla bir PR ajansı ile çalışma isteği duyarlar. Bir PR ajansı, kamu imajını yönetme ve müşterileri kitlelerle ilişkilendirme konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir. Müşterilerin doğru ajans ile anlaşmaları için dikkat etmesi gereken belli başlı hususlar bulunur. Başarılı ve faaliyetsel halkla ilişkiler ajansı seçerken dikkat edeceğiniz hususları sizler için hazırladık.

  • Markalaşma

Herkes tarafından bilinmekte olan bir PR ajansı markalaşmış bir PR ajansı demektir. Pek çok ajansı baz alarak en sonunda bir karara varılması daha doğru olacaktır.

  • Özgün Yaklaşımlar

Sıradan inançlara sahip olmayan ve konunun derinine inen özgün yaklaşımlara sahiptir. Aynı zamanda iyi bir itibar da gereklidir. Müşterilerinizin gerçekten ne istediklerini bulmak için PR ajansının iyi analiz yapabilmesi ve markayı doğru yansıtabilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple bir PR ajansının sektörden ve işletmelerden iyi anlaması gerekir.

  • Rekabet

Seçtiğiniz PR ajansının rekabet içerisinde olmasına özen gösterin. Ajansı seçerken de referans olanaklarını ve stratejisinin diğer şirketlerde de işe yaramasına dikkat ediniz. Bu gibi özellikler belirleyici etkiye sahip olmaktadır.

  • Ekiple Çalışabilme

Profesyonelce ve ekiple birlikte iş yapabilmeyi becerebilmelidir. Pek çok PR ajansları tasarım, pazarlama, sunum ve danışmanlık gibi diğer firmalarla çalışır ve markayı ekip çalışmasıyla ileriye taşırlar.

  • Uzmanlık

Seçmiş olduğunuz PR firmasının deneyimlerinin ve alanında uzmanlaşmış olması oldukça önem arz etmektedir. Bu uzmanlıklar da markaların beklentilerine doğru stratejiler amaçlamayı mümkün kılar.

  • Bütçe Planlamasının Doğruluğu

PR ajansınızı seçmeden önce ilk başta bütçe planlaması yapınız. Halkla ilişkiler çalışmalarına ne kadar harcayacağınızı belirlemeniz gerekir. Aynı zamanda ajansın yapacak olduğu pazarlama etkinliklerine de bir bütçe belirlemek gerekir.

  • Konum

Seçecek olduğunuz ajansın konumu oldukça önemlidir. Hedef kitlelerinizin kimler olduğunu ve nerede bulunduklarını göz önünde tutarak PR ajansınızı seçmelisiniz. Hem ulusal hem de bölgesel olarak basınla iyi ilişkiler kurabilen PR ajansı seçmeniz gerekir.

  • Açıklık

İyi itibar için şeffaf olmak önemlidir. Müşteriler paralarının karşılığında ne aldıklarını herhangi bir ticarette de olduğu gibi bilmek isterler. Kısacası seçmek istediğiniz PR ajansına ne alacağınızı sormalısınız. Memnun kalmadığınız durumlarda genellemeleri kabul etmeyiniz.

  • Müşteri Esaslı

Sadece beklentilerinizi karşılamakla kalmayıp aynı zamanda kişiselleştirilmiş hedeflerinize ulaşmak için de çabalayan ve müşteri memnuniyetini esas alan bir PR firması olduğundan emin olmalısınız.

PR Ajansı Ne Demek?

PR yani halkla ilişkiler dediğimizde firmaların, kuruluşların ve bireylerin iletişiminin kurulmasını üstlenmeye yönelik açılmış endüstridir. Geniş anlamda bakılacak olursa da herhangi bir halkla ilişkiler firması, işletmeleri ve onların ürünlerini veya tekliflerini kamuoyunca etkilemeye çalışmak içi faaliyet gösterirler. Halkla ilişkiler ajansı halk için bilgiler tasarlamak, üretmek ve yönetmek aynı zamanda da müşterileri medya aracılığıyla temsil etmek ve görüşlerini etkileyerek halkın davranışlarını değiştirmek için işe alınan profesyonel bir hizmet ajansıdır.

PR firmaları, müşterilerin izleyicileri ile etkileşim içinde olmasına yönelik görevi üstlenen uzmanlaşmış halkla ilişki uzmanları şirketidir. Herhangi bir markanın genel imajı hedeflediği kitlenin ve potansiyel müşterisinin ona güvenini, beğenisini ve bilinirliğini farkında olup olmadığı belirlemektedir. Pazarlama ile benzer özellikleri olsa da aynı şey değildir. PR ücretli promosyon içeriği ya da reklam kullanmamaktadır. Bunların yerine bloglar yazarak, halka açık sunulan etkinlikler oluşturmak ve medya aracılarıyla izleyicileri ile etkileşim kurmak gibi yöntemlere başvurur.

PR Ajansının Özellikleri

Çoğunlukla halkla ilişkiler uzmanlarının sadece belirli kesimleri hedeflemesinin nedeni benzer görüşlerin bir grup insanlar tarafından paylaşılmasıdır. Aynı zamanda genel kitleye ulaşmak için de farklı mesajlarla farklı kitleleri hedefleyerek yaygın fikirleri ve davranış değişikliklerine yol açabilirler. Halkla ilişkiler firması, müşterisinin malları ya da hizmetleri için üçüncül bakış açısını kullanmaktadırlar ve müşterisinden bağımsız hareket sergilemektedirler. PR firmalarının birden fazla ofisleri bulunur. Hatta bazı durumlarda ek ofisler de açarlar.