İnternetten ürün ve hizmet satın almak isteyen kullanıcılar genellikle alacakları ürünlere uygun fiyatlar ile sahip olmak istemektedir. Bazı kullanıcılar ürünlerin fiyatlarını tek tek sorgularken bazıları ise fiyat karşılaştırma sitelerinden yararlanmaktadır. Fiyat karşılaştırma siteleri hem tüketiciler hem de e-ticaret firmaları için oldukça faydalıdır. E-ticaret firmaları sattıkları ürünleri ürün karşılaştırma ve fiyat karşılaştırma sitelerine aktarmaktadır. Böylelikle hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmektedir. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmaları için fiyat karşılaştırma sitelerinden bahsedeceğiz. Sizler de bir e-ticaret sitesi olarak fiyat karşılaştırma sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırma Sitesi Nedir?

Fiyat karşılaştırma siteleri, e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren online işletmelerin XML bağlantılarıyla ya da entegrasyonlar ile ürünlerini aktardıkları ürünlerin uygun fiyatlardan en pahalı fiyatlara göre sıralandığı site türleridir.

Fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde tüketiciler satın almak istedikleri en uygun fiyatlı ürünleri görebilirken e-ticaret siteleri de satışa koydukları ürünlerin içerikleri hakkında tüketicilere bilgiler verebilmektedir.

E-ticaret Firmaları İçin Fiyat Karşılaştırma Siteleri Neden Önemlidir?

Fiyat karşılaştırma sitelerinin e-ticaret firmaları için önemi büyüktür. Çünkü e-ticaret firmaları ürünlerini fiyat karşılaştırma sitelerine entegre ettikleri takdirde pek çok avantaja sahip olmaktadır. E-ticaret firmalarının fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde sahip olduğu avantajlar şunlardır:

 • Satın alacakları ürünlerin fiyatını diğer sitelerle karşılaştırmak isteyen tüketiciler genellikle fiyat karşılaştırma sitelerine giriş yapmaktadır. Dolayısıyla fiyat karşılaştırma sitelerinin günlük trafiği bir hayli yoğundur.
 • Fiyat karşılaştırma sitelerinin hazır bir müşteri kitlesi ve müşteri trafiği mevcuttur.
 • E-ticaret firmaları ürünlerini fiyat karşılaştırma siteleri ile entegre ettiği takdirde daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatını yakalamaktadır.
 • E-ticaret firmaları fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde web sitelerine organik trafik çekebilmektedir.
 • Pazaryerlerinde komisyon oranları oldukça yüksektir. Ancak fiyat karşılaştırma siteleri pazaryerlerinin aksine düşük komisyon oranlarına sahiptir. Bu nedenle e-ticaret firmalarına ekstra maliyet çıkarmamaktadır.
 • Ürünlerini fiyat karşılaştırma siteleriyle entegre eden e-ticaret firmalarını kolaylıkla satış yapabilmektedir.
 • E-ticaret firmaları fiyat karşılaştırma siteleri sayesinde marka bilinirliğini ve satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir.
 • E-ticaret firmaları ürün karşılaştırma siteleri aracılığıyla rakip firmalar ile daha kolay bir şekilde rekabete girebilmektedir.

Sizler de sıraladığımız avantajlara sahip olmak istiyorsanız web sitenizde bulunan ürünleri fiyat karşılaştırma siteleri ile entegre edebilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri Nelerdir?

Fiyat karşılaştırma siteleri genellikle satış yapılan sektöre göre değişiklik göstermektedir. Bazı fiyat karşılaştırma siteleri kadın giyim, spor giyim, elektronik ürünler ile karşımıza çıkarken bazıları ise aksesuar, beyaz eşya, outdoor ürünleri gibi kategorileri ile bilinmektedir. Kısacası bazı fiyat karşılaştırma sitelerinde genel araştırma yapabilmek mümkünken bazılarında ise özel araştırmalara ihtiyaç vardır.

Günümüzde tüketiciler ve e-ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan ve en iyi olarak bilinen fiyat karşılaştırma siteleri şunlardır:

 • Akakçe
 • Cimri
 • Fiyat Sor

Sizler de bu siteler sayesinde indirimli ürün ve hizmetler hakkında daha kolay bilgi alabilir ve web sitenizde bulunan ürünleri bu sitelere entegre edebilirsiniz. Böylelikle sayısız avantajlar elde edebilirsiniz.

Akakçe

Akakçe, en çok kullanılan fiyat karşılaştırma sitelerinden biridir. Uzun yıllardan beri faaliyet gösteren Akakçe, hem tüketiciler için hem de e-ticaret firmaları için önemli bir platformdur. Bu platform ile e-ticaret firmaları hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabilmek ve satışlarını arttırabilmektedir.

Cimri

En çok kullanılan fiyat karşılaştırma sitelerinden birisi de Cimri’dir. Cimri ile satış yapan e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere ürün ve hizmetlerini kolaylıkla ulaştırabilmektedir. Uygun fiyatlı ürünler ile tüketicilerin karşısına çıkarak onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilmektedir.

Fiyat Sor

Saha çok A101, Bim, Şok ve Migros gibi perakende alışveriş mağazalarının fiyatlarını karşılaştırmak için kullanılan Fiyat Sor, tüketicilerin karşısına uygun fiyatlı ürünleri çıkarmaktadır. Bunun yan sıra perakende mağazalara belirli zamanlarda gelen aktüel ürünler ve indirimli ürünler hakkında tüketicilere detaylı bilgi vermektedir.