Fiziki Mağazanızı Elektronik Ticarete Çevirmenin Avantajları

Son yıllarda gelişen teknoloji ile internet kullanım oranlarındaki artışlar ve çevrimiçi yapılan alışverişler sayesinde fiziki mağazalara oluşan talepler azaldı. Alışveriş raporlarına göz atıldığı zaman son birkaç yıl içerisinde alışveriş yapan kesimin yaş ortalamasında meydana gelen artışları ve temel gereksinimlerin haricinde hobi, elektronik, kozmetik gibi alanlarda da yoğun ilgi ile karşılandığını görürüz. Karşılaşılan bu olumlu yükselişlerde tüketicinin bir ürüne kolay ulaşabilmesi, diğer ürünler ile kıyaslama yaparak kendisine uygun olanı tercih etmesi ve seçilen ürün hakkındaki yorumları okuyabilme fırsatının büyük bir etkisi mevcut. 2021 yılına ait e-ticaret hacminin aylık 22 milyonu aşan ziyaretçi ile karşılaşması tabii ki de işletmecinin var olan mağazasını e-ticaret mağazasına çevirmesi pek çok avantaj sağlayacaktır.

Ürün Girmeyi Kolaylaştırır

Fiziksel mağazanız varsa satın almış olduğunuz ya da tedarik edeceğiniz ürünlerin bir listesini yapmak zorunda kalırsınız. E-ticaret mağaza sahibi olmak ise sizlere yeni ürünleri eklemeyi, stok durumunu kontrol etmeyi ve envanter tutmayı daha kolay bir şekilde yapmayı sağlar. Yalnızca birkaç adım ile ürün hakkındaki tüm bilgileri ekleyebilmek, görsel detaylandırmaları eklemek, stok durumunu ve fiyat bilgilendirmelerini girmek mümkün. Üstelik satışı sağlanan ürünlerin otomatik olarak stoktan düşmesi e-ticarette mağazası olanlar için büyük bir avantaj. Ayrıca e-ticaret sitesinin mobil ile uyumlu oluşu da zaman ve mekan fark etmeksizin sizlerin cep telefonları üzerinden ürün girişi yapabilmenizi sağlar.

  • Hedef Kitlenizi Genişletme İmkanı Sağlar

Fiziki mağazalarda yalnızca mağazanızın bulunduğu konumu ve zorlayıcı da olsa ilçenize erişebilirsiniz. Çevrimiçi mağaza sahibi olmak sizi tüm bu sınırlar içerisinde sınırsızlaştıracaktır. Hedef kitlenizi diğer ilçelere, bulunduğunuz diğer ülkelere ve hatta diğer ülkelere kadar genişleyebilmenizi sağlar. Dolayısıyla fiziki mağazacılık ile uğraşanların kitlesi çevresi ile sınırlı kalırken siz e-ticaret üzerinden belki de binlerce kilometre ötedeki insanlara ürün satışı gerçekleştireceksiniz.

  • Satış Potansiyellerinizde Artış Yaşarsınız

E-ticaret sitenizin sayesinde hedef müşterilerinizde meydana gelen genişleme sizlerin satış potansiyellerinde de artış yaşamanıza sebep olacaktır. Hızlı gönderim gibi avantajlardan yararlanarak satışlarınızın büyük ölçüde artış yaşaması mümkün. Sınırları genişletmiş olmanız potansiyel müşterilerinizin artmasına ve potansiyel müşteri artımı da satın alan müşteri sayısının artmasına yol açacaktır.

  • Tanıtım Yapılacak Seçenekler Artar

Sahip olduğunuz fiziki dükkanınızda yalnızca “indirim” veya “kampanya” gibi sloganlar ile müşterilerinize reklam sunabilirsiniz. Bu da lokasyon içindeki müşteriler ile sınırlı kalmanızı sağlar. Elbette otobüs giydirme, Billboard kiralama gibi yöntemler ile kendinizi tanıtabilirsiniz fakat oldukça maliyetli bir yöntemdir ve geri dönüş oranları hesaplanamaz. Sanal mağazaya geçtiğiniz takdir de Google ADS ve Instagram reklamları gibi pek çok seçenek ile tanıtımınızı yapabilirsiniz.

  • Ürün Yorumlarını Görmek

Ürün hakkındaki deneyimlere bağlı yapılan yorumlar fiziki mağazalarda mümkün olmamakla beraber diğer tüketicilere yol gösterici nitelik taşımamaktadır. Ancak çevrimiçi mağazacılık da yapılan yorumlar büyük etkilere sebep olabilir. Örneğin, tüketiciler yorumu olmayan veya az yorumu bulunan ürünleri almak istemiyor. Ürün yorumlarının, tüketicinin kafasındaki sorulara cevap verecek nitelikte olması daha hızlı karar verilmesini sağlıyor.

  • Ödeme Seçenekleri

Çevrimiçi mağazanıza uyumlu ödeme seçenekleri tüketiciler açısından kolaylık oluşturacaktır. Tercih olarak kredi kartı kullanmak istemeyenler için kapıda ödeme fırsatı gibi seçeneklerden faydalanabilirsiniz veya kredi kartına taksit sunarak ödeme kolaylığı da sağlayabilirsiniz.

  • İade ve Değişimlerde Kolaylık Sunar

Günümüz tüketicileri bir ürünün fiyatına ve teslimat süresine dikkat ettiği kadar o ürün hakkındaki iade ve değişim koşullarına da bakıyor. Bu sebeple fiziki mağazanızı çevrimiçi mağazaya taşırken  iade ve değişim koşullarını detaylıca anlatmakta fayda var. Sonrasında yaşanan iade ve değişim sorunlarında da verdiğiniz koşullara sadık olmanız müşteriler tarafından güvenilir olmanızı sağlar.