Flat Design Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Flat Desing, sade, minimalist ve basit bir tasarım anlayışını belirlemekte olan tasarım türüne denilmektedir. Flat Desing, kelime anlamı olarak düz tasarım anlamını taşımaktadır. Basit ancak işlevsel tasarımların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Düz tasarımlar gösterişten uzak olup parlak ve zıt renkler kullanılarak tasarımların kolay şekilde dikkat çekmeleri sağlanmaktadır.

Flat Design Ne Demektir?

Flat Design, minimalist bir tasarım yaklaşımı olarak bilinmektedir. Parlak renkler, temiz, keskin kenarlar, açık alan ve iki boyutlu çizimler içermektedir. Düz tasarımı savunanlar; basit ve simge benzeri görüntüler ile uygulamaları tanımlamaktadır. Düz tasarımlarda süs unsurları gereksiz bir dağınıklık olarak görülmektedir. Eğer bir özellik işlevsel bir amaç için hizmet vermiyorsa, kullanıcıların dikkatini dağıtabilmektedir. Düz tasarımların minimalist doğalarının nedeni de budur.

Tasarımların gösterişli olmaması, böyle tarzların sıkıcı olduğu anlamına gelmemektedir. Zıt, parlak renkler, resimlerin arka planlardan çıkmasını sağlamakta olup, kolayca dikkat çekmekte ve kullanıcıların gözlerini yönlendirmektedir. Minimalist görüntülerin amacı da, düz tasarımların işlevsel karakterlerine katkıda bulunabilmektir.

Flat Tasarımların Özellikleri Nelerdir?

Flat tasarım anlayışında; basit olan tasarımların mesajları,  ayrıntılı olan çizimlerden daha hızlı ilettiği savunulmaktadır. Simgeler gibi resimlerin de, herkes tarafından kolay anlaşılabilmesi için evrensel amaçları veya eylemleri göstermektedir.  Düz tasarımlar, işlevsel araçlar olarak tasarımların temellerine geri dönmektedir. Bir web sitesi,  görüntüsüne göre değil, ne derecede iyi çalıştığına göre tasarlanarak değerlendirilmektedir.

Etkili düz site tasarlayabilmek için bütün tasarım unsurlarının bu basitlik fikrine odaklanması gerekmektedir. Canlı ve düz renkler, görünümlere açıklayıcı olan ayrıntılar yerine, onları ayırmak için gerekli olan vurguyu vermektedir. Uyumlu bir işlevsel ve görsel web tasarımı oluşturabilmek için gereken her şeyin aynı amaç doğrultusunda tasarlanması gerekmektedir.

Flat Design’ın Bilinmesi Gereken Dört Özelliği

Flat design, mobil uygulamaları ve web sitelerini farklı ekran boyutlarında oldukça duyarlı bir hale getirebilmek için geliştirilmiştir. Ayrıca son zamanlarda oldukça adından söz ettirmektedir. Flat design hakkında bilinmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır.

  • Parlak renkler kullanır

Düz kullanıcı arayüzleri doğaları gereği minimalist olduklarından, kullanıcılara görsel ipuçları gönderebilmek amacıyla parlak renklerin kullanılmasına dayanmaktadır.

  • Basit şekillerden yola çıkar

Düz tasarım, gerçekçi, karmaşık görüntüleri kullanmanın yerine, nesneleri tasvir edebilmek amacıyla iki boyutlu basit vektör sanatını kullanmaktadır.

  • Minimal dokunuşlardan ilham alır

Düz tasarım, degradeler veya alt gölgeler gibi karmaşık olan dokulardan uzak durmaktadır.

  • Basit tipografi kullanır

Düz tasarımlarda gösterişli olan yazı tipleri kullanılmamaktadır. Basit tipografi hızlı yüklenmekte olup, okunması da oldukça kolaydır. Bu durum da verimli kullanıcı deneyimlerinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Flait Design Nasıl Uygulanmaktadır?

Flait design özellikleri ne şekilde kullanılacağı konusunda bazı ipuçları veriyor olsa da yapılması gerekli olan birçok taktik bulunmaktadır. Flait tasarımlarda izlenilecek bazı yollar bulunmaktadır. Bunlar;

Bağlamlardan faydalanmak

Kullanıcılara, web sitelerinde çok fazla stil olmadan nasıl gezinecekleri konusunda bilgi verilmesi gerekmektedir. Bunun için ergonomik ve kolay tasarımlardan yola çıkılmasında fayda vardır. Kullanıcıların sayfa ile ne şekilde etkileşim kurmalarının istenildiğini bildirmek amacıyla vektör, renk ve boşluk çizimlerinden destek alınabilmektedir.

Mesajları açık şekilde iletmek

Minimalist tasarımlar keyifli ve aynı zamanda da en sade haliyle sunulabilmektedir. Mesajda açık ve cesur olunması bunu sağlayabilmektedir. Kullanıcıların sitede ne şekilde gezinmeleri gerektiğini açık şekilde belirtmekte olan tasarımlara imza atılabilmektedir. Bunun için de en ideali basit ızgara sistemleridir.

Şık ve modern tipografiden yararlanmak

Düz tasarımın modern ve şık olması gerekmektedir. Yazı tipi de aynı şekilde şık ve modern olmalıdır. Bu nedenle karışık yazı tiplerinden ve puntolardan kaçınılarak orantılı tasarımlar ortaya çıkarmak gerekmektedir.

Canlandırıcı renklerden ilham almak

Düz tasarım araç kutusundaki en önemli araçlardan biri renktir. İlgi çekici olan bir renk paleti seçilerek kullanıcıların ilgilerini çekebilmek için tasarım boyunca tutarlı renk şemasına sahip olunması gerekmektedir.