Gerilla Pazarlama , e-ticaret için geleneksel olmayan ve daha yaratıcı fikirler ile yapılan, genellikle 3D reklam çalışmaları olarak nitelendirilebilir; Gerilla pazarlama hem ilgi çekici hem de akılda kalıcı olması adına yaratıcı çalışmalar yaparak marka bilinirliğini artırmaya yaramaktadır. Gerilla pazarlama kampanyaları, sanıldığının aksine diğer reklamlara göre daha uygun fiyatlı reklam çalışmaları olabilir diyebiliriz. Gerilla pazarlama ucuz, yenilikçi ve oldukça yaratıcı fikirler ile beraber donatılırsa eğer daha fazla tüketiciye, daha ilgi çekici şekilde yaklaşabilirsiniz. Genellikle gerilla pazarlama stratejisinin temel gereksinimi; viral olmak ve tüketici gözünde görseller ile beraber ve e-ticaret paketleri ile markanızın akılda kalıcı olmasını sağlamaktır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde reklam vermek için sadece oldukça yüksek bütçeler gerekirken, gerilla pazarlama da hayal gücü, yaratıcı fikirler ve bir miktar bütçe gerekir. Gerilla pazarlamanın birçok farklı çeşidi bulunmaktadır, bu pazarlama yöntemlerinin nasıl yapılacağı, nelerin gerektiğini ve çeşitlerini bu rehberimizde sizin için derledik.

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla Pazarlama bir nevi 3D yaratıcı reklam çalışmaları olarak nitelendirilebilir. E-ticaret sitesi için geleneksel ve klasik pazarlama,reklam çalışmalarının dışında tüketicilere farklı şekilde ulaşmak adına yapılan; yaratıcı, ilgi çekici ve alışılmadık tasarımların kullanıldığı reklam çalışmaları, gerilla pazarlama olarak bilinir. Gerilla bakıldığında olumsuz bir kelimeymiş gibi gelse de, aslında amaç burada farklı olduğunu yansıtmaktır. Gerilla kelimesinin kullanılmasının nedeni; beklenmedik zamanda ve alanda tüketicilerin karşısına ürünü ve markayı çıkartarak onlara tanıtmaktır, böylelikle bilinirliği artırabilirsiniz.

Gerilla pazarlama çalışmalarının temel amacı nedir?

Gerilla pazarlama çalışmalarının birbirinden farklı amaçları bulunmaktadır. Gerilla pazarlama çalışmalarınızı yapmadan önce fikirlerinizi ortaya atmalı, plan yapmalı ve hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Ürün veya hizmetinizi tüketicilere işinize en uygun şekilde gerilla pazarlama yaparak sunabilirsiniz. Gerilla pazarlama ile kurgulamış olduğunuz tasarımları istediğiniz şekilde geliştirmeniz mümkün. Firmaların gerilla pazarlama çalışmaları yapmasının avantajları şunlardır;

  • Marka ve ürünün tüketici tarafından ilgisini çekmesi ve dikkat çekici olması.
  • Yeni bir marka veya ürününüz var ise, tüketiciye en akılda kalıcı şekilde tanıtım yapabilmek.
  • Hedef kitlenin dikkatini daha iyi şekilde çekebilmek.
  • Çalışmalarınızın viral olması halinde daha büyük kitlelere ulaşmak ve böylelikle marka bilinirliğini artırmak
  • Belli bir konuya değinerek toplumun dikkatini çekebilmek (Sosyal sorumluluk projeleri vb.)
  • Düşük maliyetler ile oldukça akılda kalıcı reklam çalışmaları yapmak.

Gerilla pazarlama çalışmaları nasıl yapılır?

Akılda Kalıcı Olun

Gerilla pazarlama çalışmalarının temel amacı akılda kalıcı ve farklı olmasıdır. Geleneksel ve sıradan görünen çalışmalar tüketicinin ilgisini çekmeyeceğinden, boşa zaman ve maliyet kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden çalışma fikirlerinizi belirlerken bu unsura dikkat etmeniz gereklidir.

Dinamik Olun

Tüketicileri tıklamaya veya katılmaya zorlayacak çalışmalar yerine, kendilerini pazarlama çalışmalarının içinde bulacakları bir çalışması olmalıdır. Böylelikle tesadüfi bir şekilde insanların reklam pazarlamanız ile etkileşime geçmesini sağlarsınız.

Örnek vermek gerekirse aşağıdaki görselde, bir cadde üzerinde yaya geçidi çizgilerine koyulmuş bir McDonald’s reklamı karşımıza çıkıyor. İnsanlar karşıdan karşıya geçtiklerinde yaya geçidini kullanırken, sanki McDonald’s patateslerinden bir kaç tanesiymiş gibi izlenim veriliyor. Çizim yapılan bu zemin üzerinde yürüyen insanlar, istemsiz ve ekstra çabaya girmeden çalışmanın içinde yer almış oluyor.

guerrilla marketing mcdonalds crosswalk

İnteraktif Çalışmalar Düzenleyin

Tüketicilerin oluşturmuş olduğunuz kampanyalar ile ilgilenmesini veya katılmasını beklemeden direkt kampanyanız ile etkileşime girmesini sağlayabilirsiniz. Biraz yaratıcılık ve yenilik gerektiren interaktif (etkileşimli) çalışmalar yaparsanız eğer, internet kullanıcılarının veya tüketicilerin istemli ya da istemsiz olarak kampanya çalışmalarınıza dahil olmasını sağlarsınız.

Hedef Kitlenize Yoğunlaşın

Yaptığınız çalışmalarında herkese hitap etmesinin yanında, hedef kitleniz için de merak uyandırmasını sağlamalısınız. Reklam fikirlerinizin ve çalışmalarınızın doğrudan hedef kitle için planlanması gerekmektedir. Öncelikli olarak hedef kitle odaklı yapacağınız çalışmalarınız zaten belli bir ürün ve hizmetinizi tanıtmak istediğiniz kitleniz olacağından, doğrudan ürün veya marka tanıtımı olmadan da ilgi çekici olabilmeli.

Şaşırtın, Eğlendirin ve Merak Uyandırın

Yapacağınız pazarlama çalışmalarında hedef kitleniz için merak uyandırmak, şaşırtmak ve eğlendirmek gibi temel amaçlarınız olmalıdır. İnsanları merak uyandıracak şekilde eğlendiren ve şaşırtan fikirlerinizin olması, kampanyanızın da akılda kalıcı olması açısında marka değerinizi artıracaktır.

Taklit Etmeyin

Gerilla pazarlama çalışmaları orijinal bir fikir ile yapıldığında etkili olmaktadır. Daha önce yapılmış ve popüler olmuş bir pazarlama çalışmasını taklit etmek, size avantajdan çok dezavantaj getirebilir. Taklit ederseniz kampanyanız sekteye uğrar ve finansal zararlara uğrayacağınız gibi aynı zamanda marka imajınıza da zedelersiniz.

D19dCFHWsAIl3Fh

Gerilla Pazarlama Çalışmaları İle İlgili Sorular

Gerilla pazarlama çalışmaları için ne kadar bütçe ayrılmalı ?

Bu çalışmaların ücretleri fikirlerinize, yapacağınız farklılıklara ve çalışmalara göre değişiklik gösterebilir. Zaten gerilla pazarlamanın amacı düşük maliyetler ile daha çok ilgi çekici çalışmalar yapmaktır ve bu çalışmaların ücretleri de çok yüksek olmamalıdır.

Gerilla pazarlama çalışmaları etkili bir yöntem midir?

Yapacağınız tüm pazarlama çalışmalarında olduğu gibi, gerilla pazarlamanın tutup tutmayacağı konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Çalışmalarınızın etkili olup olmayacağını doğru planlama ve doğru strateji yürüterek görebilirsiniz, böylelikle tüketiciler tarafından farklılık yaratabilirsiniz. Bu pazarlama yöntemi fazlaca tuttuğundan, küçük büyük hemen hemen her firma bu pazarlama yöntemini kullanarak marka ve ürünlerine dikkat çekmektedir.

Neden gerilla kelimesini kullanıyorlar?

Gerilla kelimesinin kullanılmasındaki neden, geleneksel, alışagelmiş ve sıradan pazarlama yöntemlerinin dışına çıkarak tüketicilerde merak uyandırmaktır. Beklenmedik çalışmalar ile beklenmedik anda ve alanlarda ürün ya da marka tanıtılması yapılacaksa, bu çalışmaya verilecek isimde dikkat çekici olmalıdır. Gerilla kelime anlamıyla savaş taktiklerinin beklenmedik ve ansızın uygulanması olduğundan, gerilla pazarlamada da bu taktik uygulandığı için gerilla kelimesi kullanılmaktadır.

Gerilla pazarlamanın türleri nelerdir?

  • Dış mekanlarda yapılan çalışmalar
  • İç mekanlarda yapılan çalışmalar
  • Etkinliklerde yapılan çalışmalar
  • Deneysel gerilla pazarlama çalışmaları