Bölgesel çaplı e-ticaret sitesi sahibi firmaların sitelerini global e-ticaret olarak yeniden yaratmak aslında çok da zor değil. Global olmak demek tüm Dünya’ya hükmetmek demek aynı zamanda. Hal böyle olunca global e-ticaret çalışmaları da hız kazanmaya başladı. Geniş, daha geniş, en geniş e-ticaret sitesi olabilmek için kapılarınızı açmanız gerekiyor. İyi bir planlama ile her şeyi başarmanız mümkün. Bu anlamda sizlere yardımcı olabilecek yepyeni fikirlerimiz var.

Dünya çapında global e-ticaret, online satış anlamında ön plana çıkabilen birçok e-ticaret sitesi var. Bunların bazıları alanında devleşmiş sitelerdir. Bu kadar rakipler varken ayakta kalıp devleşmek gerçekten müthiş bir özgünlük ister. Aynı zamanda e-ticaret ile ilgili geniş bir bilgi birikimine de sahip olmanız gerekir. Global olma yolunda neler yapabileceğinizi sıralayalım.

Güvenilir Bir İş Gücü Edinin

Sizi hedeflerinize ulaştırabilecek global e-ticaret için iyi bir ekip daima çok önemlidir. Ekip birbirine destek olarak birbirlerinin açıklarını kapatabilir. Aynı zamanda kriz dönemlerini yöneten ekipler, birçok olumsuz durumu olumluya çevirebilir. Ancak bunun için gerçekten güçlü ve güvenilir bir ekip toplamanız gerekiyor. Alanında tecrübeli, bilgi birikimi olan kişilerle irtibata geçmeniz çok önemli. Gerçekten çalışanlarınızla bir bağ kurabilirseniz, çalışanlarınız sizi ve sitenizi sahiplenecektir ve bunun devamı daha rahat gelecektir. İlk başta çok geniş bir çalışan kitlesine sahip olmanıza gerek yok. Bu tarz işler yavaş yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemelidir.

Global E-ticaret İçin Özgün ve Düzenli Bir Şirket Olun

Sitenizde özgün içerikler paylaşmanız ve çalışanlarınızla iyi bir iletişim kurmanız çok önemlidir. Her şeyin başı iyi bir iletişimle başlar. Çalışan kişiler müşterileri sizinle aynı yöne çekmeli ve gerçekten sizinle aynı vizyonda olmalıdır. Hedef odaklı ve çözüm odaklı bir şirket olursanız hem Türkiye’de hem de Dünya’da başarıyı yakalayabilirsiniz. Her zaman müşteri memnuniyetini ilk sıraya alın ve çalışanlarınızı da bu şekilde odaklamaya çalışın.

Global E-ticaret İçin Site Altyapınızı Sağlam İnşa Edin

Sitenizin alt yapıları çok sağlam olmalı ve siteniz hızlı bir şekilde açılabilen bir site olmalı. Müşteriler yavaş açılan sitelerden, her tarafı reklam dolu sitelerden kaçarlar. Sitenizin ödeme alt yapısı da müşterilerin en çok önem verdiği noktalardan biridir. Ödeme alt yapısında her türlü kartla güvenli bir şekilde ödeme yapılabilecek bir sistem bulunmalıdır.  Sitenizin kolay kullanılabilir bir tasarımı olmalıdır. Renk uyumu, logolar bir bakışta sizi temsil etmelidir. Sepete at butonu herkesin görebileceği bir yerde olmalıdır. Bu ve daha fazla stratejilerin sitenizde önceden hazır olması gerekmektedir. Sitenin alt yapısında sıkıntı olursa çalışanlarınız ne kadar alanında iyi olursa olsun, yeterli başarıyı yakalayamayacaktır. Bu da size olumsuz bir şekilde geri dönecektir. Sitenizin alt yapısını oluştururken son derece hassas bir süreç yürütmelisiniz ve gerekli kişilerden yardımlarınızı almalısınız. Sonuçta global bir ortama açılacaksınız ve daha fazla kişi sitenize girecek. Sitenizin çökmemesi için buna dayanıklı bir nitelikte olması gerekmektedir.

Ürünlerinizi İyi Seçin

Etrafınızda birçok marka, birçok rakip bulunuyor. Bunların kullandığı e-ticaret paketleri ile mücadele edebilmeniz için gerçekten önemli stratejiler yapmanız gerekiyor. Ürünlerinizi en fazla ihtiyaç duyulan alanlar için dizayn edin. Örneğin; yaz döneminde en çok beyaz renkli ve açık kıyafetler tercih edilir. Sizler de kıyafet satışı yapıyorsanız bu anlamdaki giysilere yönelmelisiniz. Yazın moda renklerinden de faydalanabilirsiniz. Ancak ihtiyaç duyulan alanları mutlaka ayırt etmelisiniz. Ürünlerinizi belirledikten sonra gerekli kitleye ulaşabilmesi için doğru anahtar kelime belirlemeniz gerekir. Anahtar kelimelerin ürününüzü tam olarak belirtmesi arananlarda öne çıkmasını sağlar. Örneğin; siyah baskılı beyaz tişört tanımlaması sizin rakipleriniz içinden öne çıkmanızı sağlar. Ancak sadece tişört yazarsanız, tişört satan binlerce site arasına giremeyebilirsiniz. Hızlı büyümenin yollarından biri de doğru anahtar kelimeyi doğru ürüne yerleştirebilmektir.  Global olma yolunda birçok farklı rakipleriniz olacağını unutmayınız. Sürekli rakip analizi yaparak zorlu rakiplerinizi elemeye çalışmalısınız.