Google Adwords Ajansı ile Çalışmanın Detayları

Google adwords ajansı hakkında; Ticaret sektöründe reklamcılık oldukça önemli bir yer tutar. Bununla birlikte e-ticaret noktasında ise reklamcılık daha önemli bir yerdedir. Ürünü inceleme dokunma ya da deneme fırsatı bulamayan müşteri elbette ki reklam kampanyaları ile ürün satışına karar verecektir. Bu doğrultuda güvenilir bir reklam ajansı ile anlaşıp yola çıkmak doğru bir karar olacaktır. Google Adwords ajansı ile çalışmak ürün satışı ve ürün reklamlarınız için yerinde bir adım olacaktır. Ama Google Adwords ajansı hakkında bilmeniz gereken bazı noktalar ve hususlar vardır. Bunlardan birkaçını sizler için listeledik.

Google Adwords Ajansı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google adwords ajansı nedir? Adwords reklam kampanyalarından alacağınız dönüşler hızlı olmakla birlikte yatırım için gelirinizin de yüksek olmasını gerekli kılar. Ama bilmeniz gereken e-ticaret sitesi hususlardan biri de ürününüze uygun reklam kampanyasını doğru bir şekilde belirlemektir. Alanında uzman ve tecrübeli bir ekiple süreci yönetmek büyüme ivmesini arttıracaktır. Tabi bu süreçte doğru ajansı seçmek size büyük katkı sağlayacaktır. Bunun için de çok araştırma yapmanız gerekmektedir.

Partnerinizin Google Olduğundan Emin Olun

Google adwords ajansı süreçleri nelerdir? Süreç itibariyle güvenilir bir yerle anlaşmak sağlıklı bir yol izlemenize neden olacaktır. Google partneri olması mecburi değildir ama uzmanlık alanına ve tecrübesine bakıldığında işinize yarayacak bir durum söz konusudur. Diğer ajanslara göre bilgi birikimi deneyimi ya da güvenilirliği açısından Google partneri olması son derece önem arz eden bir durumdur.

Ücretlendirme Hususunda Her Ayrıntıyı Öğrenin

Google Adwords ajansı ücretlendirmeleri nasıl yapılır? Ücretlendirme seçerken araştırmanız gereken diğer bir durum ise ücretlendirme sistemidir. Anlaşma yaparken bu konuyu detaylı sorup öğrenmelisiniz. Örneğin bazı ajanslar aylık ücretleri sabit tutarken ve süreci böyle ilerletirken bazı ajanslar ise harcayacağınız reklam bütçesi üzerinden ücretlendirme yapacaktır. Bunun için da ücreti toplu olarak da talep eden ajanslar vardır. Bu süreçte her detayı ayrıntılı ve şeffaf bir şekilde konuşmalısınız. Unutmamanız gereken durumlardan biri de bu ücretlerin size maliyetleri açısından yararlı olup olmadığını belirlemektir. Çünkü bu talep edilen ücretler tamamen hizmet bedeli olup reklam bütçenizi kapsamaktadır.

Sizden ücreti toplu olarak alan bazı firmalar kendi hesapları üzerinden reklamlarınızı takip edebilir ve süreç içerisinde siz harcamalar konusunda bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Diğer bir taraftan da sizin hesabınız üzerinden de reklam harcamalarını yürütebilir ve sizin hesap bilgilerinizi harcama için kullanabilir. Bu süreçte yapmanız gereken harcamalar için takip anlaşması yapmaktır. Süreç içerisinde gereksiz harcamaların tespiti ve engeli için yararlı bir durum olacaktır. Aksi halde bütçenizi ne kadar verimli ve ihtiyaçlar dahilinde kullandığınızı öğrenemeyebilirsiniz. Eğer verdiğiniz ücret artışa geçtiyse ajansın bunu size bildirmesi gerekmekte olup artan ücretin kullanım alanı için size danışmalıdır.

Hizmet Bedelinin Kapsadığı İşler Nelerdir?

Google Adwords ajansı reklamları için alınan ücret kapsamları hakkında bilgi verdikten sonra bu hizmet bedelinin kapsadığı alanları anlaşmanız da çok önemlidir. Google Adwords ajansı yaptığı çalışmanın karşılığını ücretlendirip sizden bir hizmet bedeli talebinde bulunacaktır ama vereceği hizmetlerin sizin ihtiyacınıza karşılık gelip gelmeyeceğini belirlemek durumdasınız. Keyword araştırmaları, reklam araştırmaları ve reklam hedeflerinin belirlenmesi bunun yanında bütçelerin optimize edilmesi, performans çalışmaları ve bunları raporlama gibi birçok konuda hizmet vereceği gibi bu kapsamı daha da arttırabilir. Bu bağlamda şartlarınızı açık konuşmanız gerekmektedir. Hatta görüşme sırasında size ve iş modeline göre yapacağı işleri görüşüp bu konudaki strateji fikirlerini alabilirsiniz. İş modelinizi hakkında yeni bir strateji uygulayıp uygulamayacağını konusunda da bir fikir edinmiş olursunuz. Her formül ya da her model sizin işinize ya da iş modelinize uygun olmaz. Bazen farklı dinamikler işin sürdürülmesini sağlamaktadır. Bunun yanında çalışacağınız ajans ile ilgili mutlaka referans kısmına dikkat edin. Belki de bugüne dek çalıştığınız şirketlerden farklı oluş onu bu konuda tecrübesiz yapabilir ve yeni dinamizmlere kapalı durumda olabilir.

Google adwords hizmetlerini almadan önce sağlam bir altyapıya sahip olmanız gereklidir. Bu altyapı hizmetleri hakkında e-ticaret paketleri kısmını inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.