Google Adwords , Google tarafından geliştirilen online reklam platformudur ve e-ticaret sitesi için önemlidir. Bu e-ticaret online reklam platformu hedef kitle belirleme konusunda sizlere büyük avantajlar sağlamaktadır. Google Ads’ten hesabınızı oluşturup sayfa menünüze ilerlerken ürün ve hizmetinize uygun gördüğünüz en doğru hedef kitle türleri için gereken işaretlemeleri sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere hedef belirlerken dikkat etmeniz gereken önemli ipuçlarından bahsedeceğiz.

Ürün, Hizmet ve Markanıza En Uygun Hedef Kitle Analizi Nasıl Olur?

Google Adwords İnternet üzerinde yayımlanan reklam ve kampanyalarınızı ürünlerinize karşı spesifik bir ilgi alanı olan müşterilere ulaştırabilmeniz ve ihtiyacı olan kullanıcıların görebilmeleri hususunda etkili bir yöntem olacaktır. Bu kapsamda daha önce markanız ile etkileşimde bulunmuş ve ürün ve hizmetinize büyük ölçüde ilgi duyan hedef kitle grupları için yeniden pazarlama seçeneğinin işaretlenmesi firmaları amaca yönelik bir adım attırmış olacaktır. Bu noktada Google Adwords insanları satın alma ve tüketim konusundaki alışkanlıklarına göre ve aynı zamanda yaşam tarzlarına göre ayrıştırmak daha seçkin bir hedef kitle analizi ortaya koyabileceği gibi sizlere de doğru bir rota çizmenizde en büyük yardımlardan birini sunacaktır. Kısacası Google Ads, yakın ilgi alanları olan kullanıcıları belirlemenizde size pratiklik kazandıracaktır.

İyi bir pazarlama stratejisi ile kullanıcılarda ilgi uyandırabilmeniz mümkündür. Böylelikle diğer kullanıcılara erişmeniz de sizlere potansiyel müşteriler kazandıracaktır. Ancak bu potansiyel müşteriler arasından ihtiyaç sahibi olan insanları saptayabilmek satış anlamında daha olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. İhtiyaç sahibi kullanıcıları saptarken spesifik bir kitle düşünmek, nokta atışı yapmanızı sağlayacaktır. Örneğin, reklam unsurunun kamp ürünleri olduğunu düşünürsek kamp severler veya doğaseverler vb. isimlerdeki bir kategoriyle ayrıntılı demografi vermek hem kullanıcılar hem de firmalar için ideal bir uygulama olacaktır.

Hedef Kitleler Nelerdir?

Hedef kitleler, reklam vermeden önce analiz etmemiz ve cevabını tanımlamak zorunda olduğumuz, bizi amacımıza ulaştıracak kitlelerdir. Peki bu hedef kitleler nelerdir? Bu sorunun cevabı çok geniş kapsamlıdır. Marka için uygun potansiyele sahip kullanıcılar, başlıca ilgi duyanlar ve ihtiyaç sahipleri olmak üzere iki ana kategoriye ayrılabilir. Bu noktada ihtiyaç sahiplerini analiz edebilmek, markanızın ürün ve hizmetlerini kolayca tespit edilebilecek bir olasılıktır. Fakat sadece ilgi duyanlar kapsamında bir hedef kitle daha geniş bir yelpazede düşünülebilir. Genç kitleler ürünlerinizin popülerliğinden etkilenebilmekte ve ürünlerinize özenebilmektedir. Yetişkinler ise ürünlerinizin kendilerine katacağı konfor ile cezbedilebilmekte ve duruşundan etkilenebilmektedir. Bu kapsamda markanızı veya ürünlerinizi pazarlama aşamasında bu potansiyellerdeki kitlelerin arzu ve isteklerini göz önünden bulundurmak yapacağınız en doğru yaklaşım olacaktır. Burada da dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bu hususta ihtiyacı olanların yanı sıra diğer grupların da dikkatini çekmeye yönelik bir analiz oluşturabilmek olacaktır. Analiz edilen hususları göz önünde bulundurduğunuz takdirde hesap oluşturarak belirlediğiniz hedeflere yönelik potansiyel müşteri gruplarınızı ortaya koyabilirsiniz.

Hedef Kitle Adı Altında Potansiyel Müşteriler Nasıl Gruplandırılabilir?

Reklamını yaptığınız ürün ve hizmetlerinize henüz ihtiyacı olmayan kullanıcılar ve ürün tiplerinize ilgi duyabilecek hedef kitle adı veya farklı bir grubu oluşturan genç-yetişkin diğer potansiyel kullanıcıları analiz ederek bir gruplandırma yapacak olursak bunu reklam grubunuz için birleştirilmiş bir kitle oluşturarak elde etmeniz mümkündür. Bu kapsamda kitlenizin ilgi duyduğu alanları, yaşam tarzlarını, alışkanlıklarını ve hedeflerini analiz edebilirsiniz ve aynı zamanda hedeflenen kitleye bir şekilde nokta atışı yapmış olabilirsiniz. Daha farklı kitleleri markanıza çekebilmek için ise aynı reklam gruplarının oluşturulması daha sağlıklı bir müşteri analizi etmenize katkıda bulunacaktır. Bu noktada yine size en etkili sonuç elde etmenizi sağlayacak hamle ise doğru hedef kitleye doğru bir zamanda ulaşım sağlamak olacaktır. Bu açıdan da demografik bir gruba yönelik olan reklamlarınızın yanı sıra bide demografi olmayan, daha genel kapsamlı reklam oluşturmanız, merak uyandırabilecek kullanıcıları ayağınıza kadar getirebilir.