Google Alışveriş Reklamlarının Kapatılması

Yeni bir haberle e-ticaret sitesi farklı bir döneme girdi. Google kendi resmi blogunda google alışveriş reklamlarını kaldıracağın bildirdi. Bu durum elbette ki en çok e-ticaret sitelerini etkileyecektir. Bu reklamlar sayesinde birçok firma google alışveriş reklamlarıyla arama motoruna web sayfasından satışlarını yükseltmek için çalışmalar yapmaktaydı. Diğer önemli bir husus da internet kampanyalarıyla ilgili birçok ürünleri öne sunmak veyahut doğrudan satın almak veya sayfalarına yönlendirme yapmak, ürün fiyatlarını öne çıkartmak, puanlarını öne koymaktır. Bu özelliklerin olması da e- ticaret firmalarının öne çıkmasını sağlamaktaydı.

Kullanıcılar tarafından da bakıldığın da birçok ürünün arama motorunda çabucak görülebileceği işleri kolaylıkla sağlayacağı bilinebilir.

Google Alışveriş Reklamları Niçin Kaldırıldı?

Bu konuyu öğrenemeyen girişimciler için kısaca şöyle açıklamak gerekirse rekabet firmalarının 2020’nin başlarında google alışveriş karşılaştırma servisleri rekabetleştirme yönünden böyle bir karar alındı. Böyle bir karar, kullanıcıların ve reklam veren kişilerin deneyimi ve geliştirme rekabetini denetlemek için birtakım adımların atılması sonucu ortaya çıkan bir karardır ama bu adımların atılmasında her iki taraf için anlaşmazlık söz konusu oldu.  Google da bu kararı her iki taraf için durdurma kararı aldı.

 Google Alışveriş Reklamlarının Kapanması E- Ticareti Neden Etkiler?

Kullanıcıların fotoğraflara bakıp etkilenmesi sonucu ve reklam puanları kullanıcıları satın alma hevesine itiyordu. E- ticaret firmaları bu reklamların kalkması yüzünden başka alternatifler aramaya koyuldu.

Bu olay reklam yatırımı yapan kişileri farklı yollara yönlendirmiştir. Elbette ki google alışveriş siteleri kendini açık ara önde gören sitelerdir ve ciddi bir şekilde etkileneceklerdir. Bu etkilenişte maddi kayıplar oldukça fazla olacaktır.

E – ticaret siteleri ve sanal pazarlar da ciddi olarak bu durumdan zararlar göreceklerdir. Tüm firmalar ürün çıkarmakta zorluk çekeceklerdir.

Satın alma kararları reklamlar ile desteklenmesi ve tüketicilerin o ürüne ilgi göstermesini sağlaması açısından bir ticaret satış taktiği olarak bilinir. Bu reklamların kapanması ürün sahipleri için bir satış pazarının daha daralması anlamı taşımaktadır. Trafik çekmek için belirleyen en önemli unsurdur. Adwords reklamcılık üzerine ilerleyen bazı firmalar zarar görecektir. Özellikle kendi e-ticaret sitesi ve pazar alanı olmayan çoğu firma kendi ürünlerini öne çıkartma konusunda belli başlı sıkıntılar çekecektir. Bunun için yapacakları en akıllıca çözüm bir e ticaret sitesi kurmak ve güvenli alt yapılardan yararlanmak olacaktır. Peki şimdi google reklamları dışında kullanılabilecek başka alternatifler var mıdır? Sorusuna yazımızın devamı cevap verecektir.

Belli Başlı Alternatifler şunlardır;

Facebook ve Instagram Reklamlarının Kullanılması

Facebook ve Instagram ağları son dönemlerde kullanıcı kitlesi ve sağladığı sanal pazar alanı olarak oldukça güçlenmiştir. Ürün sahibinin de burayı bir pazar yeri ve ürünlerinin öne çıkartma olarak kullanması doğru bir yol olacaktır. Eğer hedef kitleniz bu sosyal ağları kullanıyorsa buralarda ürün tanıtımları ve reklamları yapmak kazancı da beraberinde getirecektir. Aynı zamanda e-ticaret firmaları da bu sosyal mecraları sıklıkla kullanmaktadırlar. Üstelik hemen hemen her kesimin instagram adresi bulunup kullanıcı durumu artış göstermektedir. Diğer yandan da facebook reklam modelleri ile instagram reklam modellerinin de uyuşması iki ağı da birleştirmiştir. Kullanmış olduğunuz e-ticaret sitenizi doğrudan instagrama bağlamanız tüketicilerle etkileşime girmenizi sağlayacaktır.

Twitter Reklamlarının Kullanılması

Twitter kullanımı da reklamlar açısından ürünleri öne çıkartmaya yardımcı olmaktadır ve üstelik twitter kullanıcılarınız da bulunuyorsa burada etkin rol oynamak kaçınılmaz bir gerçek haline gelecektir. Burada ciddi çalışma isteyen kampanya çalışmalarına başlamalısınız ve takibi konusunda iyi bir analiz uygulamalısınız.

Influencer Pazarlama Çalışmalarının Ürün Reklamları Üzerinde Etkisi

Google reklam çalışmalarının yanında bir alternatif de unfluencer pazarlama çalışmalarıdır. Sosyal medyada belli bir kitlesi olan ve üne kavuşan kişilerle iş birliği halinde olmak oldukça yararlı olup aynı zamanda tüketici gözünde de güvenilirliği kuvvetlendiren bir durumdur. Bu tanınmış kişi ile de belli bir ücret anlaşması ile ticari bir pozisyonda kendi ürünlerinizin reklamlarını sağlıklı bir şekilde yürütebilirsiniz.