Google Analytics Reklamları ile Dönüşüm Oranları Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Reklamların getiri oranlarının nasıl incelendiğinden bahsetmeden önce, bu reklamların performans ve verimliliğini gösteren geri dönüşüm oranını açıkça tanımlayalım. Dönüşüm oranı, bir kullanıcının reklam veya kampanyanızla etkileşime geçmesini takiben internet üzerinden bir satın alma ya da mobil hat üzerinden işletmeyle iletişime geçmesi gibi işletmeniz için son derece değerli gördüğünüz bir işlem gerçekleştirmesi durumu diye tanımlanmaktadır. Diğer bir tabirle web sitenize gelen ziyaretçilerin hedeflenen aksiyonu gerçekleştiren sayısına olan oranını temsil etmektedir. Bu rehberimizde reklam getirisi ve dönüşüm oranlarını çeşitli izleme yöntemleri ile ele alarak anlatacağız.

Google Analytics’in Sağladığı Dönüşüm Oranları ve İzlemeler

İlerlemenizdeki ilk aşama, izlemek istediğiniz dönüşüm türünü seçmeniz olacaktır. Farklı inceleme yollarıyla dönüşüm oranı sizlere faydalı veriler ulaştırarak bilgilendirmenizi sağlamak amacıyla tasarıya sunulmuştur. Müşterilerine etkin hizmet sunan Google Analytics ile yapacağınız işlemleri kolaylıkla sürdürebilmeniz mümkündür. İhtiyacınız olan ücretsiz araçların hepsine tek bir noktadan işletmeniz ile ilgili dönüşüm oranları hakkındaki bilgileri analiz ederek erişebileceksiniz. Böylelikle daha mantıklı kararlar alabilmenizi sağlayan Google Analytics için gerekli kurulumu maliyetsiz ve kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Sitenize dair her şeyi ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızı bu dönüşüm oranı takibi sayesinde yakından takip edebileceksiniz. Aynı zamanda da işletmenizin ilerleyebilmesi ve yükselmesi için önemli kararlar alırken aldığınız riski minimuma indirmeniz mümkündür. Sizlere analizler sunan bu ortamlar sayesinde, en iyi makine bilgisine sahip özelliği ile en sadık yardımcınız olacaktır. Bir üyelikle ücretsiz olarak başlatacağınız bu programda oturumunuzu açmanızın ardından mülkünüzde bir raporlama görüntüsü oluşturmanız gereklidir. Bunun için de gerekli olan bütün açıklamalar kurulumunuz esnasında size anlaşılır bir dille aktarılacaktır. Bu noktada edinebileceğiniz izleme kodunuzu web sitenize ekleyerek Google Analytics üzerinde dönüşüm oranlarıyla ilgili gerekli bilgileri edinmeye başlayacaksınız.

Google Analytics Reklamları ile Geri Dönüşüm Verileri

Google Analytics kullanımının zahmetsiz ve masrafsız hizmetler sunumundan kısaca bahsetmiştik. Bu başlık altında da dönüşüm oranlarıyla ilgili elde edeceğiniz verileri net bir şekilde ele alacağız.

Atacağınız ilk adımda sitenizi ziyaret eden yeni ziyaretçilerin dönüşüm oranında, takip sistemlerinin önceki süreçte takip etmemiş olduğu kullanıcılar öne çıkarılır. Sayfanıza gelen her ziyaretçi sizin için potansiyel bir müşteri olabileceği için, ziyaretçilerin sitenizde attığı her adım Google Analytics tarafından kayda alınır. Örneğin müşterilerin sepetine attığı ürünler veya satın alma işlemi gibi aksiyonlar Analytics tarafından kaydedilir. Potansiyel müşterilerinizin talep ettiği dönüşümleri gerçekleştirerek bu uygulamalardan verim elde ettiğinizi gösterir. Mevcut müşterilerinizi korumak ve yeni müşteri kitlesi kazanmak maliyetli bir iş olduğu için dönüşüm takiplerinden doğru aksiyonların alındığını görebilmek için harcayacağınız para verimliliğiniz açısından bir hayli önemlidir.

E-ticaret Reklam ve Pazarlamalarında Dönüşüm Oranı ile Verimliliğinizi Arttırın

E-ticaret sitesi dönüşüm oranı, Google Analytics ile entegre olarak çalışmakta ve web sitenizdeki kullanıcı hareketlerini ayırmanıza ve değerlenmenize fazlasıyla yardımcı olur. Ürün performansı verisi, hangi kategorilerin veya ürünlerin ne kadar fazla kar getirdiğini görmenizi sağlar. Hangi ürünlerden daha fazla kar elde edeceğinizi bilmeniz, ziyaretçilerinize ne gibi ürünler sunmanız gerektiği hakkında ipucu vererek dönüşüm oranınızı arttıracaktır.

Google Analytics’in desteklenen dönüşüm raporu, ziyaretçinizin e-ticaret sitenizdeki aksiyonu boyunca takip edip satın alım yapana kadar hangi kanallar üzerinden sitenize geldiğinizi ayrıştırabilir. Böylelikle bütçenize hangi reklam kanalının uygun olacağını da gösterir. Buna ek olarak da gecikme raporu sizlere pratik faydalar sunacaktır. Farklı sektörler göz önüne alındığında bir e-ticaret sitesinde ilgili ürünün satışının gerçekleştiği ana kadar geçen süre değişiklik gösterebilir. Gecikme raporu ile potansiyel müşterinizin ilk ziyaretinden alışverişini tamamlayana kadar geçen süre saptanabilmektedir. Buna benzer pek çok veri avantajı sağlayan e-ticaret dönüşüm oranı faydaları arasında ürün performanslarını, alışveriş hareket analiz verilerini ve benzeri üstün özellikleri değerlendirebileceksiniz.