Google Merchant Center Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektronik ticaret sitelerinin büyük iş ortaklarından biri de Google’dır. Google, yapmış olduğu çalışmalar ve geliştirmekte olduğu uygulamaları ile e-ticaret sitelerine büyük avantajlar sunuyor. Bu avantajların biri Merchant Center. Bu uygulama sayesinde ürünlerinizin internet üzerinden satışını ve Google aramalarında var olmasını sağlayabilirsiniz.

Google Merchant Center, Google Shopping ile beraber kullanıma sürülen 2010 yılında açılmış bir araçtır. İşletme sahipleri ürünlerine burada yer verebilir. Uygulamanın asıl amacı e-ticaret satışlarının kolaylaşmasını sağlamak ve rahat bir şekilde denetimlenmesini sağlamaktır. Ürünlerinizi yükleyebileceğiniz gibi onlara fotoğraf ve fiyat eklemeyi de unutmayın.

Google Merchant Center Niçin Kullanılmalıdır?

Google Merchant Center Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Google Merchant Center Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google Merchant Center, mağaza türlerinden olmayıp sadece ürün listelendiği bir servistir. Satış yapanlar için son derece kullanışlı olan bu servis giderek daha fazla tercih edilmektedir. Bu sebeple Merchant Center sizlere satış vaadi sunmaz. Ürünlerinize ait görselleri, ürünlerinizin fiyatları veya daha birçok bilgileri arama sonuçlarında gösterir.

Kullanıcılar bu ürünleri satın almak için sizin sitenize girmesi gerekmektedir. Doğrudan satışlar için kullanılmayıp satışlarınızı arttırmak için bu uygulamayı tercih edebilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmanızı gerektirecek sebeplerden biri de sizlere etkin bir reklam yönetimi sağlayabilmesidir.

Reklamını yapacağınız ürünün bütün detaylarını aracın içerisinde yer vermeyeceği için ekstra bir zahmete girmenize de gerek kalmaz. Ayrıca reklamlarınızın performanslarından haberdar olabilir ve bu sayede yeni stratejiler de geliştirebilirsiniz. Bu uygulama size ürün düzenleyebilme imkanı da sunar. Yayınlanmakta olan ürünlerinizi bile düzenleyebilir ve hatta güncelleyebilirsiniz.

Google Merchant Center Ücret Talep Eder Mi?

Google servislerinin çoğu ücretsizdir. Aynı şekilde bu uygulama da ücretsizdir. Böylelikle kolay bir şekilde işletmeniz adına bir hesap oluşturabilirsiniz. Lazım olan tek şey bir Google hesabıdır. Google hesabınızla giriş sağlayabilirsiniz. Hesap açmanın ve ürün eklemenin hiçbir ücreti yoktur fakat ücret ödemeniz gereken servis de olabiliyor. Reklam içeriklerine yer verdiğiniz takdir de bu ücretlerden sorumlu olursunuz. Ücreti de aldığınız etkileşimlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

  • Tıklama Başı Ödeyeceğiz Maliyet

Bu sistemdeki ücretlendirmeler reklamlarınızın tıklanma başına göre belirlenir. Müşterileriniz reklamlarınıza her tıkladıklarında belli ücretler ödersiniz.

  • Etkileşime Göre Maliyet

Reklamla etkileşimde bulunan müşterileriniz için para ödemeniz gerekir. Örneğin reklamı 10 saniyeden fazla görüntülemek ve reklamları kaydırmak gibi etkileşimler için ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Google Merchant Center’a Ürün Eklemek

Ürünlerinizi ekleme aşamasında 3 farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerden size en uygun olana karar vermelisiniz. Ürünlerinizin otomatik eklenmesini sağlayan yöntemler olduğu gibi manuel bir şekilde de ekleyebilirsiniz.

XML’nin Aktarımı

XML, Merchant Center’da ve ürün aktarımları için sıkça kullanılabilen bir dosyadır. XML dosyası; ürünlerinize ait isim, özellik, görsellik,  açıklamalar ve stok gibi bilgileri içerdiğinden ürün ekleme işlemleriniz her zaman çok daha kolay gerçekleşmektedir.

Manuel Bir Şekilde Ekleme

Bu yöntem en az tercih edilen yöntemdir. Çünkü çok zaman kaybettirir ve ciddi uğraş ister. Her bir ürün için her seferinde aynı işlemleri tekrarlamak gerekir.

SFTP/FTP

Ürünlerinizi otomatik bir şekilde hesabınıza aktarmak için SFTP ve FTP kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan kayıtlı bir dosya üzerinden ürün bilgilerinizin düzenli bir şekilde alınmasını sağlayan FTP/SFTP yöntemleridir. Hedef dosya manuel bir şekilde de yüklenir.

Google Merchant Center’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avantajlarından yararlanmak istiyorsanız eğer bazı hususlara dikkat etmeniz ve kurallara uymanız gerekir. Böylelikle ürünleriniz sorunsuz ve hatasız olarak arama sonuçlarında gösterilmiş olur. Kurallara uyarak e-ticaret sitenizde bulunan alışveriş sekmesi sayesinde ürünlerinizin sergilenmesini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret sitenizin güncelliğinden emin olmak, e-ticaret sitenizin URL’sini doğrulamak, düzenli oturum açmak, alışveriş reklamlarınızdaki politikalara uymak, müşterilerinizin veya sitenize üye olmuş kişilerin bilgilerini güvenli bir şekilde toplamak, müşterilerinize iade ve değişimler hakkında yeterli bilgiyi yapmış olmak ve resmi dili kullanmak gibi kurallara uyarak ürünlerinizin ulaşılabilirliğini attırarak satışlarda daha fazla gelir elde edebilirsiniz.