SEO Optimizasyonu Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Günümüz internet kullanıcılarının en fazla kullandığı programlar arasında web tarayıcılar gelmektedir. Web tarayıcıları milyonlarca internet sitesinin ilişkilendirildiğ kelimeleri arama kutusuna yazılması ve aranması sonucu çıkan sonuçları liste halde önünüze sunan programlardır. Web tarayıcı mantığı karışık ve bir o kadar sistemli bir şekilde işler. Yeni web siteleri açılınca listenin en sonunda tarayıcı sistemine dahil olur. Geçen zaman, tıklanma ve içerik güncellemeleri ile zamanla, yazılan kelimeye bağlı olarak çıkan sonuçlar arasında ilk sıralara kadar tırmanır. Yazılan bir kelimede çıkan sonuçlar arasında ilk sıraya yerleşmek için iki yöntem vardır. Bunların birincisi kullanılan web tarayıcıya reklam vermek, ikinci ise SEO işlemi yaptırmaktır. Reklam vermek maliyetli olacağı için SEO işlemi yaptırmak daha mantıklıdır. SEO işlemi, sitenin internet içeriklerini düzenli bir şekilde kontrol ederek, sonuçlar arasında siteyi ilk başlara getirme durumudur. SEO işlemi yaptırmak belirli zaman alacağı gibi web sitesinin sağlam ilerlemesine olanak sağlayacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu ve Önemi

Sonuçları Uzun Vadelidir

Seo Optimizasyon süreci uzun vadede sonuç veren bir yöntemdir. Aylara bölünecek bu süreçte temel mesele belirli Sıklıklarla web sitesinin içerik güncellemelerini yapmak ve sistemli bir şekilde kontrol etmekle mümkündür. Böylelikle çıkan e ticaret ya da web sitesinin arama sonuçları içerisinde üst sayfalara çıkmasını sağlar ve daha fazla kullanıcıya ulaşmasına olanak sağlar. Seo Optimizasyon sürecinin düzgün sonuç verebilmesi için gereken süre en az 6 ay, en fazla 1 yıldır. Bunun nedeni ise seo Optimizasyonunun ciddi bir emek istemesi ve sürekli kontrollü ve sistemli çalışmayı gerektirmesidir.

Düşük Maliyetlidir

Web tarayıcı programlarında, aranılan kelimeye bağlı çıkan sonuçlarda ilk sıralara çıkmanın bir diğer yolu da kullanılan web tarayıcıya reklam verilmesi ile mümkündür. Belirli bir ücret karşılığı 1 ay ya da 1 yıl süreyle web siteniz ilk başlara sabitlenir. Fakat bunu yapmak ciddi bir maliyet gerektirmektedir ve maddi olarak ciddi rakamlara tekabül eder. Seo Optimizasyonu ise çalışanlarınız ya da düşük bir ücret karşılığı başka kişilere yaptırılabilir. Böylelikle istediğiniz sonuca daha düşük maliyetli ulaşmış olursunuz.

Organik Trafik ve E-Ticaret Bağlantısı

İnternet trafiğinde ve bu trafik içerisindeki web tarayıcıların öncelik kaynağı organik trafiktir. Yani zaman içerinde yükselen bir web sitesi reklam ile başa getirilen sitelerden daha öncelikli, sistemli ve düzenli hale gelir. Hali hazırda bu e ticaret siteleri için de geçerlidir. Seo Optimizasyonu ile başa gelmiş bir e ticaret sitesi daha sistemli, köklü ve öncelikli olacaktır. Böylelikle reklam maliyetlerinden tasarruf edilerek, reklam bütçesi daha değişik alanlara yatırım yapmak için kullanılabilir.

İnternet Kullanıcılarına Güven Sağlar

Seo Optimizasyonu zaman içerisinde ve uzun vadeli yapıldığı için internet kullanıcıları için daha doyurucu içerikler sağladığı gibi daha güvenli gelmektedir. Reklam ile başa sabitlenmiş web siteleri kullanıcılar tarafından daha güvensiz görülmektedir.

Geri Dönüşümleri Arttırır

İnternet dünyasında web trafiği belirli bir öneme sahiptir. E ticaret sitelerini ziyaret eden her kişi geri dönüş sağlamaz bu yüzden gelen her ziyaretçi öneme sahiptir. Ne kadar ziyaretçi çekilebilirse o kadar geri dönüş sağlanılır. Seo işlemi yaptıran siteler içerik yönünden zengin olduğu için farklı kitleler tarafından ziyaret edileceği için web trafiği yoğundur ve geri dönüşleri fazladır.

Mobil Aramalardan Trafik Almanızı Sağlar

Günümüzde telefon kullanıcılarının yoğunluğu mobil trafiği yadırganamaz bir duruma getirmiştir. Mobil kullanıcıları e ticaret siteleri için veya diğer web siteleri için ciddi bir pazar haline getirmiştir. Mobil Seo Optimizasyonu yaptırmak mobil kullanıcıları çekmek ve mobil web trafiğinden gelen ziyaretçileri kazanmak için ciddi önem taşır.

SEO Pazar Payınızı Arttırır

Seo Optimizasyonu yaptırmanız sanal ticarette pazar payınızı arttıracağı için uzun vadede kazancınızı da arttırır. Böylelikle pazarda marka potansiyeliniz artar.

Marka Bilinirliğiniz Artar

Seo Optimizasyonu yaptırdığınız taktirde Pazar payınız arttığından, bunun yanımda web trafiğinini doğru kullandığınız için marka bilinirliğiniz artar böylelikle sektörel bazda isim yapmış olursunuz.

Yeni Kitlelere Ulaşmanızı Sağlar

İnternet ortamı sürekli yeni kullanırlar tarafından izlenen ne ziyaret edilen bir ortamdı. Bu sadece seo sizin sürekli yeni kişilere ulaşmanızı ve çeşitli kitleler tarafından bilinmenizi sağlar.