Google’da Resimli Reklamlar Nasıl Oluşturulur

Google’da resimli reklamlar, görsel içerikli paylaşımları Google reklamcılığı vasıtasıyla yayınlayabileceğiniz reklamlardandır. Google arama, görüntülü arama ve Google Ads ağlarında görünebilir ve çeşitli şekillerde bulunabilirler.

 • Ads’de bulunan adımlarla Google görsel hazırlama artık kolaydır.
 • Google Ads’de bulunan “Yönet” başlığı altında istediğiniz reklam gruplarına gidin.
 • Resimlerinizi destekleyen reklam biçimi seçin.
 • Düzenlemek istediğiniz reklamları seçin ve düzenleme moduna girin.
 • Ekleyeceğiniz resmi seçmek için sağda bulunan “Resim Ekle” simgesine tıklayın.
 • Resim seçimi yaptıktan sonra “Gönder” simgesine tıklayın.

Google Reklamları Ne Demektir?

Google tarafından kullanıcılara sunulan çevrimiçi kullanılan ve kullanmak için de belli bir ücret talebinde bulunan reklamcılık platformlarından biri de Google Ads’dir. İlk zamanlarda Google Adwords olarak kurulan bu arama motoru şirketi 2018 yılında adını Google Ads olarak değiştirmiştir. Kullanıcılar bir kelime aramak istediklerinde arama motorunun sonuç sayfasında sorgularının yanıtını alırlar.

Bu sonuçlar o aranan kelimeyi hedefleyen ücretli bir reklam içerebilir. Çalışma mantığı incelediğinde tıklanma başına ücret talep eder. Reklamlarınız için tıklanma oranlarına göre bir ücret oluşturabilir ve günlük maksimum bütçenizi belirleyebilirsiniz. Her seferinde reklamlarınız için belli miktardan fazlasını harcamamış olursunuz. Böylece düzenleyeceğiniz kampanyalara ne kadar bütçe ayıracağınızı da görmüş olursunuz.

Pazarlamacılar tekliflerini tıklanma başı maliyet, etkileşim başı maliyet ve gösterim başı maliyetten oluşan üç yöntem üzerinden verirler. Tıklanma başı maliyette reklamlarınızın tıklanma oranlarına göre ücret ödenir. Gösterim başına göre ücret ödenen reklam türünde gösterim başı maliyet yöntemi kullanılır. Etkileşim başı maliyette ise reklamınız üzerinde kullanıcınızın işlem gerçekleştirmesi halinde ücret ödemesine dayalıdır.

Resimli Reklamların Türleri

Google Ads, Google arama ağı ve Google resimli reklamlar verme olarak iki ayrı ağdan oluşmaktadır. Arama ağı,  Google arama sonuçlarının içerdiği tüm reklamları gösterir. Görüntülü reklam ağları ise diğer internet sitelerinde bulunan reklamları içermektedir. Google görüntülü reklamların 4 farklı türü vardır.

 

 • Duyarlı Görüntülü Reklam

Bu reklam görüntülü reklam ağının varsayılan bir türüdür. Her biri 5 taneye kadar başlık, açıklamalar ve logolar ile 15 taneye kadar resim içermektedir.

 • Duyarlı Reklam

Bu reklam türü her türlü biçime uyabilecek şekilde boyutlarını ve şekillerini düzenleyebilen reklamlardır. Bu duyarlılıklar reklamların esnek bir şekilde görüntülenebilmesi sağlar.

 • Lightbox Reklamı

Tasarımlarında net bir şekilde bir resim veya video içerir. Aynı zamanda duyarlıdırlar. Tıklandıkça genişleyebilen kartlar biçimini alır.

 • Yüklenen Görüntülü Reklam

Bu reklam türünde istediğiniz özelliklere sahip reklamları tamamen kendi başınıza oluşturabilirsiniz. Daha sonra bunları görebilmek üzere Google Ads yükleyebilirsiniz.

Resimli Reklam Biçimleri

Google resim reklamları kategorilerinde tüm resim içeren Google reklamları bulunur fakat çeşitli biçimleri vardır.

 • Banner Reklam

Resimlik reklamların en önemlisini bu reklamlar oluşturmaktadır. Üçüncü taraf internet sitelerinin kenarlarında görünen reklamlardır. Bunlar boyut ve şekillerde farklılık gösterebilir. Çoğunlukla sayfanın yanında ya da altında görünürler.

 • Google Alışveriş Reklamı

Google aramalarında görüntülenen metin reklamları en yaygın ücretli reklamlardan olsa da bazı sonuçlar sayfanın üstünde bir dizi resim reklamları görüntüler. Google alışveriş reklamları çoğunlukla ürünlerini fiyatlar ve yıldız puanlamalarıyla görüntüler.

 • Google Görsel Arama Reklamı

Normal bir Google aramasında ücretli reklamlar görmek gibi, Google Görseller de bu reklamların resimlerini içerir.

 • Gmail Reklam

Gmail adresinizdeki gelen kutunuzda “Promosyonlar ”sekmesinin üstünde bulunan reklamlardır ve çoğunlukla resim reklamları biçimini alırlar.

Google Resim Reklamlarının Avantajları

Reklamlara resim eklemenin işletmeler üzerine olumlu etkiler yaratır. Özellikle bir pazarlama stratejisi olarak resim reklamlar, hedef kitlenize ulaşmada ve onlarla etkileşim kurmada oldukça etkilidir. Diğer yandan marka bilinirliği de oluşturur. Görüntülü reklamlarınızı çeşitli başka platformlarda da verebilmeniz mümkündür.

Google ayrıca sizlere Gmail üzerinden de reklam verme olanağı sunar. En önemli avantajlarından bir diğeri ise erişimdir. Google, pek çok internet siteleriyle iş birlikçidir ve reklamınızın çok kişinin görmesi adına %90’dan fazla kitleye ulaşır.