Gürcistan’a E-ihracat ile Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Gürcistan, Türkiye’nin komşu ülkelerinden biridir. Türkiye’den Gürcistan’a ürün gönderebilmek çok kolay olduğu için Gürcistan’a ürün satmayı istemekte olanların sayısı da oldukça fazladır. Ayrıca markalar hizmet ve ürünlerini Gürcistan’a sattığı zaman Gürcistan Larisi kazanabilmektedir. Türk Lirası ile kıyaslandığında 1 Gürcistan Larisi, Türk Lirasına göre daha değerli olduğundan Gürcistan’a ürün satarak döviz geliri elde edilmek istenmektedir.

Gürcistan’a e-ihracat ile ürün satışı yapılabilmesi için markaların tamamlamaları gerekli olan bazı prosedürler ve çalışmalar yer almaktadır. Bu işlemler yapılırken markaların, dikkatli olmaları ve profesyonel şekilde hareket etmeleri gerekmektedir. Gürcistan’a e-ihracat ile ürün satışı yapılabilmesi için yapılması gerekli çalışmaların bazıları şunlardır;

Sektör Araştırması Yapmak

Gürcistan’a ürün satışı yapılırken dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir. Çünkü yapılacak olan yatırımların karşılığının alınabilmesi gerekmektedir. Bu sebeple Gürcistan’a satış yapılmaya başlanmadan ilk olarak sektör araştırmasının en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan bu sektör araştırmaları sayesinde Gürcistan’da ne tür sektörlerin yer aldığı ve Gürcistan’da en çok hangi ürünlerin satıldığı gibi konularla ilgi bilgi sahibi olunabilmektedir.

 • Gürcistan’da bulunmayan ürünler,
 • Gürcistan’da en çok satılan Türk ürünleri,
 • İhracat istatistikleri,
 • E-ihracat istatistikleri,

Gibi konular hakkında araştırmalar yapılması, Gürcistan’da hangi alanda e-ihracat yapılabileceğine karar verilmesine yardımcı olabilmektedir.

Gürcistan’da Hangi Ürünlerin Satılabileceğini Araştırmak

Gürcistan’da hangi e-ihracat alanda satış yapılmak istendiğine karar verildikten sonra, satılmak istenen hizmet ve ürünlerin de belirlenmiş olması gerekmektedir. Çünkü markaların ya da kişilerin Gürcistan’a satabilecek olduğu pek çok ürün gurubu yer almaktadır. Bu sebeple de markaların bu konu ile ilgili oldukça iyi bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

Gürcistan’a e-ihracat yapmayı isteyen markalar genel olarak Gürcistan’da en çok hangi ürünlerin satıldığının araştırmasını yapmaktadır. Bu şekilde işletmeler talebin daha fazla olduğu hizmetlere ve ürünlere yönelerek satmak istedikleri ürüne daha kolay karar verebilmektedir. Aynı zamanda Gürcistan’a e-ihracat yapmayı isteyen markalar, Gürcistan’da hangi ürünlerin üretilmediğinin de araştırmasını yaparak, ülkede ihtiyaç duyulabilecek olan ürün ve hizmetlere yönelmeyi de tercih edebilmektedir.

Şirket Kuruluşu Yapmak

İnternet üzerinden satılacak olan her bir ürün için fatura kesilmesi zorunluluğu yer almaktadır. Fatura kesilmeden satışı gerçekleştirilecek olan hizmet veya ürünler hiçbir şekilde yasal olmayacağından işletmeler ya da kişiler çeşitli cezalar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sebeple Gürcistan’a satış yapmayı isteyen işletme veya kişilerin öncelikle şirket kuruluşu yapmaları gerekmektedir.

Şirket kuruluşu gerçekleştirilmesiyle kişiler sanal pos anlaşmaları yapabilmekte, fatura kesebilmekte ve ayrıca vergi mükellefi olabilmektedir. Şirket kuruluşları gerçekleştirilirken de kişilerin gelecekteki hedeflerine, amaçlarına ve sermayelerine göre anonim, limited veya şahıs şirketleri türlerinden kendilerine en uygun olanı seçerek karar vermeleri gerekmektedir.

Şirket türlerinden her birinin kuruluş süreçleri farklılık gösterebildiği için Gürcistan’a e-ihracat yapma sırasında herhangi bir problem ile karşılaşmamak amacıyla bu aşamada bir muhasebeci veya mali müşavir ile çalışılması oldukça önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.

Tedarikçi Seçmek

Şirket kuruluşlarını gerçekleştiren işletmelerin ve kişilerin bu aşamayı bitirdikten sonra e-ihracat modellerine karar vermeleri sonrasında da tedarikçi seçimi yapmaları gerekmektedir. E-ihracat yaparken markaların ve kişilerin kullanabilecek oldukları bazı modeller şunlardır;

 • Stoklu e-ihracat,
 • Stoksuz e-ihracat,

Stoklu veya stoksuz satış yöntemleri arasından biri tercih edildikten sonra, markaların Gürcistan’a e-ihracat yapabilmek için, bir de tedarikçi seçimi yapmaları gerekmektedir. İşletmeler genel olarak tedarikçi seçimi yaparken;

 • Anlaşma koşulları ve şartları,
 • Ürün çeşitliliği,
 • Ürün fiyatları,
 • Ürün stokları,

Gibi unsurlar doğrultusunda hareket etmeye özen göstermektedir.

E-ihracat Sitesi Kurmak

Gürcistan’a e-ihracat yapabilmek için, e-ihracat modeline ve tedarikçiye karar verilmesinin ardından hizmet ve ürünlerin sergilenebilmesi için bir çevrimiçi mağazanın olması gerekmektedir. Genel olarak markalar bu aşamada 3 değişik yöntem kullanarak e-ihracat sitesi kurmayı tercih etmektedir.

 • Hazır e-ihracat paketleri,
 • E-ihracat sitesi yazdırma,
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar,