Haziran Ayının Satış Analizleri

Ticarette her dönem hatta her ay farklı dinamikler doğurabilir ve kendine göre değişik ürün satışları bulunabilir. Bu ürün satışları daha çok gündem ile alakalı olup bireyin ihtiyaçları dahilinde hareket edilir. İşte e-ticaret de bünyesinde haziran ayının değerlendirmesini yaptı ve en çok talep edilen ivme kazanılan ya da ilginin azaldığı satışın durma noktasına geldiği durumların tespitini yapmıştır. Yükselişe geçen ürünleri merak altına alıp gündem ile ilişkilendirme yaptık.

Endüstriyel Ürünlerin Haziran Ayı Kapsamında Artışı

Bu haziran ayı kapsamında bazı ürünlerde artış görülmüştür özellikle de korona virüsün(Covid-19) etkisi oldukça büyük olup ihtiyaçlarımızın değişmesine sebebiyet vermiştir. Bu ürünler bir önceki aya göre yüzde 125,90 oranın büyük bir artış göstermiştir.

Temizlik İhtiyaçlarının Gözden Geçirilmesi

Kişisel temizliğin sadece ülke gündeminde olmayıp tüm dünyada yankı bulan ve ses getiren bir durum haline gelmiştir ki bu da elbette bazı ürünlerde artışa neden olmuştur. Temizlik ürünleri haziran ayında en çok tercih edilen ihtiyaçlar arasına girmiştir. Pandeminin hijyen ve temizlik üzerinde durulması da bu duruma yol açmıştır. Bir önceki aya göre temizlik ürünlerinde görülen artış ise yüzde 62,70 oranındadır.

Havaların Isınmasını Satışlardaki Etkisi

İyice ısınan havalar bu ay kendini iyiden iyiye göstermiş ve hissettirmiştir. Bir serinlemek için uğraşan tüketiciler de soğutma ekipmanlarına ihtiyaç duymuş ve tüketimini bu yöbde kullanma gereği duymuşlardır. Serinliği sağlamak için bu tarz ürünlere başvurmaları ise bu ürünlerin diğer aylara nazaran artmasına neden olmuşlardır. Bu artışı oranlarsak yüzde 62, 40 şeklindedir.

Çiçek sektöründeki artış ve sebebi

Baharın gelmesi ve yazın içe doğru girmemiz insanlarda bazı duyguların uyanmasına yol açmaktadır. Uyanan sadece duygular değil doğada aynı zamanda uyanmıştır bu bağlamda tüketiciler çiçek sipariş vermeye büyük ilgi göstermiştir. Gerek kendi yetiştirmek için gerek ise sevdiklerini  mutlu etmek için çiçekler favori ürüne dönüşmüştür.

Hayatı Eve Sığdırmak Adına Hobi Ürünleri

Pandemi sürecini evde karantinada geçirdiğimiz süre boyunca yeni hobiler edinme ve bunlarla oynama yoluna ilgi talep artmıştır. Bunun yanında okulların her kesim için  kapalı olması da sıkılmaya yol açmıştır. Evde zaman geçirmek ve kendini keşfetmek adına hobi ürünlerine ilgi de bir yükselme görülmektedir. Ama normalleşme sürecine girdiğimiz bu ay dahi hobi ve oyuncak ürünlerde bir azalış görülmekle birlikte artış devam etmektedir. Bu da demek oluyor ki artık yeni yeni yaşam tarzlarımız değişmektedir. Bu artış oran bazında ise yüzde 50,22 şekildedir.

Elektrik ya da Elektronik Alanında Ürünlere İlgi

Elektrik ya da elektronik ürünler her zaman e-ticaret dünyasında önemli bir yere sahip olmuştur ve ilgi her zaman devam etmiştir. Haziran ayı kapsamında bu kadar artmasının sebepleri arasında ise tüketicilerin ihtiyaç duyduğu ürünleri pandemi nedeniyle mağazalardan alamaması ve dijital ortamdan karşılamaya çalışmalarıdır. Bu da elektrik ürün satışının artmasına neden olmuştur. Haziran ayı elektrik ve elektronik tüm artışını da yüzde 36,23 biçiminde belirtebiliriz.

Online Ortamda Hırdavat ve Yapı Market Ürün Satışında Artış

Haziran ayında tüketiciler ilgilerini hırdavat ve yapı market üzerine yoğunlaştırmıştır. Artış fiziki marketlerin yerine bu ürünler de dijital pazarlar kapsamında düşünülüp ve bu sektörde satış hacminde büyüme gözlenmiştir. Bu artışı oranlarsak yüzde 25, 19 biçimindedir.

Kişisel Bakım Ürünlerini Sanal Ortamdan Karşılama

Fiziki mağazaya gidip ürünü deneme inceleme orada düşünüp karar verme durumu artık tarihe karışıyor ve yeni bir dönem hayat tarzı başlıyor. Pandemi kapsamında ne kadar az insan ile etkileşime geçersek o kadar virüsten korunduğumuz için  artık mağaza mağaza gezmeye ürün denemeye gerek duymadan online olarak alışveriş dah sağlıklı ve daha az temaslıdır. Yüzde 24,52 oranında bir alış gözlenmektedir

Korona virüsün etkisiyle sağlık ürünleri ya da medikal ürünler büyük bir ilgi görmektedir.