E-ticaret firma sahipleri eğer hedef kitle analizi yapmaz ise, hitap edeceği tüketicileri aramakta ve bulmakta zorlanabilir. Hedef kitle analizini yeni bir ürün çıkarmadan ve yeni bir pazarlama fikri ortaya koymadan önce yapmanız gerekmektedir. Eğer hedef kitlenizi yeterince tanımaz ve belirlemezseniz yapacağınız reklam ve satış planlarını gerçekleştiremez, ürün ve markanızı yeterince tanıtamazsınız. Markanız, ürünleriniz ve sektördeki bilinirliğinizin oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız, bu sebeple hedef kitle analizi üzerinde çalışmalar yapmak için geç kalmamalısınız. Hedef kitle analizi nasıl yapılır? Hedef kitle analizi yaparken nelere dikkat edilmeli ? Hedef kitleyi tanımak için neler yapmanız gerekir? gibi sorularınız varsa, bu rehberimizde paylaştığımız bilgiler işiniz için oldukça yararlı olacaktır.

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

Mevcut Müşteri Kitlenize Yön Verin

Bir süredir e-ticaret iile uğraşıyor ve internet üzerinden satış yapıyorsanız, hali hazırda oluşturmuş olduğunuz bir müşteri kitleniz mevcut olabilir. Öncelikle zaten bir müşteri kitlesine sahipseniz, ilk olarak kendi müşterilerinizi inceleyebilirsiniz. Eğer e-ticaret sektöründe yeni iseniz ve yeni bir kitle oluşturmayı amaçlıyorsanız, rehberimizin devamındaki değindiğimiz konulara göz atabilirsiniz.

Mevcut bir müşteri kitleniz bulunuyorsa, müşterilerinizi analiz etmek ve satın alma kararlarını incelemek adına bilgi toplamanız daha kolay olacaktır. Bu bilgileri edinmek adına müşterilerinizin daha önce yapmış oldukları alışverişleri inceleyebilir, nereden alışveriş yaptıklarını belirleyerek konumlarını görebilir, belli başlı anketler düzenleyerek müşterilerin yaşantıları ile ilgili bilgiler toplayabilir ve alışveriş alışkanlıkları, ödeme yöntemleri gibi birçok bilgi alabilirsiniz. Toplamış olduğunuz bilgilere dayanarak, kampanyalarınızı ve ürünlerinizi belirlerken ideal müşteri profilinize hangi stratejilerin daha uygun olacağı gibi birçok varsayımları elinizde bulundurabilirsiniz.

Ancak mevcut müşteri kitlenizi değiştirmek istiyorsanız; geçmişte yapmış olduğunuz pazarlama, reklam ve satış stratejilerinizi değiştirmek adına başka bir yol izlemeniz gerekmektedir. Bu bilgilere ulaşmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

İdeal Hedef Kitle Kriterlerinizi Belirleyin

Hedef kitle analizi araştırmalarına başlamadan önce, ulaşmak istediğiniz ve ürünlerinize hitap edecek markanıza uygun bir ideal hedef kitle tanımlaması yapabilirsiniz. Bu araştırmalar sırasında şu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz;

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Medeni durum
 • Gelir durumu
 • Yaşadıkları bölge
 • İlgi alanları
 • İnternet üzerinden yaptıkları diğer alışverişler
 • Alışveriş alışkanlıkları
 • Hangi sosyal mecraları daha çok tercih ettikleri

Hedef Kitlenizi Kategorilere Ayırın

Ulaşmak istediğiniz hedef kitle farklı bölümlere ayrılabilir. Hedef kitlenizin kriterleri birbirinden farklı olup değişeceği için farklı kategoriler belirleyerek bu bölümlere göre farklı pazarlama ve reklam çalışmaları yapmalısınız ve farklı fiyatlandırma stratejileri uygulamalısınız. Hedef kitlenizi ayırırken de şu unsurlara bakabilirsiniz;

 • Demografik yapı
 • Coğrafi konum
 • İlgi alanları ve ihtiyaçları
 • İnternet üzerindeki alışveriş alışkanlıkları

Tüketici Hakkında Detaylı Veri Toplayın

Hedef kitleniz hakkında veri toplamak adına birçok çalışma yapabilirsiniz. Bu çalışmalar; internet üzerinde bulunan rapor ve araştırmaları incelemek, sokakta insanlara anket yapmak, çeşitli sosyal ağlar üzerinde anket düzenlemek ve e-posta çalışmaları yapmak gibi mevcut müşterileriniz ile görüşme sağlayabilir, böylelikle detaylı bilgi toplamak adına çalışmalar yapabilirsiniz.

Ürünleriniz Tüketicilerin Sorunlarını Çözüm Sağlıyor mu?

Hedef kitle analizi yaparken sahip olduğunuz ürünlerinizin de hangi tüketicilerin sorunlarına çözüm sağlıyor, hangi tüketicilerin sorunlarını çözmüyor gibi bir analiz yapmanız gerekir. Bu analizin sonucunda ürünlerinizi geliştirebilir veya değişikliklere gidebilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz ideal müşteri kitlesine de ürünlerinizin yararlılığını gözlemleyerek ulaşabilirsiniz. Nasıl bir müşteri kitlesine hitap etmeniz gerektiğini gözlemleyerek işinizde gelişmek için çalışmalara geçebilirsiniz. Ürünlerinize olan talebi artırmak için de bu çalışmaları yapmayı düşünebilirsiniz.

Sektördeki Rekabeti Analiz Edin

Hedef kitle analizi yapmak kadar sektördeki rakiplerinizi de analiz etmeniz önemlidir. Rakiplerinizin sunduğu hizmet ve çalışmaları gözlemleyerek, müşterilere nasıl hitap ettikleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Firmanız ile doğrudan rekabet içinde olan firmaların hedef kitlelerini analiz ederseniz; reklam, pazarlama ve fiyatlandırma politikalarını yakından gözlemlemiş ve rakip firmaların ulaştıkları hedef kitle hakkında da detaylı bilgi toplamış olursunuz. Aynı zamanda rakiplerinizi analiz etmeniz, online pazarın genel durumu hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlar, ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin beklentilerine de karşılık vermeniz adına yararlı olur.

Müşteri Profilinizi Belirleyebilirsiniz

Topladığınız bütün veriler ve bilgiler sonucunda sizin için ideal olan müşteri profilini oluşturmaya hazır hale gelirsiniz. Demografik yapı, müşterilerin bulunduğu konumu, ilgi alanlarını, sorunlarını ve ne tür çözümlere ihtiyaç duyduklarına dair bilgileri markanızın ve ürünlerinizin tüketicilerin hangi sorunlarına çözüm olabileceğine dair çıkarımlar yapmanız mümkün olabilir.

Hedef Kitle Analiz İle İlgili Bazı Sorular;

Hedef kitle nedir ?

Hedef kitle; pazarlaması yapılacak olan ürün veya hizmetin hangi tüketiciler tarafından, ne amaçlara ve ihtiyaçlara göre tercih edileceği, satın alınacağı yönünde bazı istatiksel verileri bir araya getirerek, pazarlama çalışmalarına şekil vermek olarak nitelendirilebilir. Arz-talep ilişkisi ile beraber üretimi gerçekleştirilen, online pazarda yer alan her ürünün ve hizmetin belli bir hedef kitlesi bulunmaktadır. E-ticaret sektöründe bulunan firmalar ve işletmeler, hedef kitle analizleri yaparak işi için doğru olan tüketiciye ulaşarak üretimlerine ve çalışmalarına yön verirler.

Hedef kitle analizi yapmak neden önemlidir ?

Hedef kitle analizi yapmak, e-ticaret firmalarının çalışmalarını ve kampanyalarını yürütmesi için birçok avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmalar ile doğru stratejiler izleyerek yapılan, pazarlama çalışmalarından alınacak olan verim ile marka ve iş geliştirme konusunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında yardımcı olacaktır. Bu analizlerin sağladığı birçok avantajı da vardır. Bunlar;

 • Online pazarın mevcut durumunu detaylı şekilde gözlemleyebilirsiniz,
 • Hitap edeceğiniz hedef kitlesi için, doğru bir müşteri profili oluşturulmasını sağlar,
 • Pazardaki eksiklikleri ve tüketicilerin nelere ihtiyaç duyduğunu, sorunlarının nasıl çözüleceğini değerlendirmenizi sağlar,
 • Yeni bir ürünü piyasaya sunmak istediğiniz tüketicilerin talep edip etmeyeceğini görmenizi sağlar,
 • Pazarlama, reklam ve fiyatlandırma gibi çalışmalarınızda doğru stratejiler izlemenize yardımcı olur.