Z kuşağı aslında teknolojinin gelişmeye başladığı dönem ile beraber büyüyen bir nesil olarak açıklanabilir ve aynı zamanda Z kuşağı, teknoloji kuşağı olarak da bilinmektedir. Z kuşağı; 1990’ların ortaları ve 2000 yılının başlarında bir zaman aralığında doğmuş olan nesle verilen isimdir. Kendi maddi özgürlüklerini eline almaya ve alışveriş yapmaya başlayan, bir nevi aktif tüketici haline gelen ya da olmaya başlayacak olan bu Z kuşağına yönelik pazarlama çalışmaları yapmak ve uzunca bir süre bu kitleyi sadık müşteri kitlesi haline getirmek, sektörde daha iyi yerlere gelmeniz adına yararlı olacaktır. Teknoloji ile büyüyen bu nesle hitap etmek, ürünlerinizi ve markanızı onlara yönelik olarak sunduğunuz takdirde sektördeki marka bilinirliğinizi artıracağı gibi satışlarınıza da olumlu katkı sağlayacaktır. Peki Z kuşağına hitap edebilmek, elde edebilmek için nasıl bir yol izlemelisiniz ? Z kuşağı için hangi pazarlama yöntemlerini kullanmalısınız? Bu tip sorularınız varsa, rehberimizde Z kuşağına ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı pazarlama yöntemlerini ele almaktayız.

Z Kuşağı İçin Hangi Pazarlama Çalışmalarını Yapabilirsiniz?

1-Instagram Üzerinde Hikaye Paylaşımları Yapın

Z kuşağı, Instagram’ı diğer platformlara nazaran sıklıkla kullanmaktadır. Twitter gibi sosyal platformlarda da çoğunlukla bulunan gençler, daha çok fotoğraf ve hikaye paylaşımı açısından Instagram’ı tercih etmektedir. Çoğunlukla hikaye paylaşımlarına ilgi gösterdikleri için, firmalar da Instagram hikayeleri üzerinden reklamlar yapabilir. Bu nedenle pazarlama çalışmalarınızı Instagram hikaye üzerinden yapabilirsin ve bu kuşağın ulaşabildiği alanlarda bulunarak markanızı tanıtabilir, Z kuşağını kendinize çekmeyi sağlarsınız. Böylelikle takipçileriniz ve etkilişimleriniz de artacağı için marka bilinirliğinizi de artırabilirsiniz.

İlgili Rehber:

Instagram Hikâye Paylaşımları İçin Alternatif Fikirler
Markalar ve İşletmeler İçin 5 Adımda Instagram Hesap Yönetimi

2-Snapchat Platformunda Olabildiğince Aktif Olun

Z kuşağına hitap edecek çalışmalar yaptığınızda, uygulayabileceğiniz diğer yöntemlerden birisi de Snapchat’te aktif bir şekilde yer almak olabilir. Yeni neslin günlük hayatında her anı hikaye bazında paylaşarak, arkadaşları ile sohbet ettiği Snapchat platformunu kullanarak, bu kuşağa ulaşmak için alternatif olarak kullanabilirsiniz. Z kuşağı, Instagram kadar Snapchat’i de beraberinde aktif bir şekilde kullandığı için, bu platformlar üzerinde reklam çalışmaları yapmanız ve bu mecraya uygun olabilecek içerikler üretmeniz, gençlerle daha fazla etkilişime girmenizi ve pazarlama çalışmalarını sürdürmenizi sağlayacaktır.

İlgili Rehber:

E-ticaret Firmalarının Yararlanabileceği Snapchat Video Fikirleri
E-Ticaret’i Geliştirmek İçin Snapchat Uygulamasını Nasıl Kullanırız?

3-YouTube İçin Videolar Hazırlayın

Z kuşağına hitap edebileceğiniz platformlardan birisi de YouTube’dur. Gençler genellikle yemek yerken, uyumadan önce veya gün içerisinde boş vakitlerinde video izlemek istediklerinde ortalama 1 ile 5 saat arasında YouTube platforumunda video izleyerek zaman geçirmektedir. Artık gençler televizyon izlemekten çok internette video ve canlı yayınlar izlemeyi daha çok tercih ettiklerinden, bu kitleyi elde edebilmek için gençlere hitap eden içerikler hazırlayabilirsiniz. Bu durumda da videolar için içerik üretmek ya da YouTube üzerinden reklam yaparak bu kuşağa daha iyi ulaşmak için çalışmalar yapabilirsiniz.

İlgili Rehber: İşletmeler için Yaratıcı Youtube İçerik Fikirleri

4-Birden Fazla Platformda Yer Alın

Z kuşağı, teknolojinin içinde büyüdüğü için birden farklı teknolojik cihazlar kullanıyor ve aynı zaman da farklı farklı sosyal medya platformlarını kullanıyorlar, bundan dolayı birden fazla platformda yer almanız da Z kuşağına ulaşmanız adına yararlı olacaktır.

İlgili Rehber: E-ticaret İçin Sosyal Medya Yönetimi

Z Kuşağını Kazanmak İçin Hangi Stratejileri İzlemelisiniz?

-Daha çok ne ürün sattığınızla değil, ne fayda sunduğunuzla ilgili detaylar verin.

Hedef kitlesi Z kuşağı olan işletmeler için geleneksel pazarlama çalışmaları demode kalacak ve ilgi çekici olmayacaktır. Bu noktada da ürünlerinizi öne çıkartmak ve Z kuşağının odağını ürünlerinize çekmek için daha modern ve gençlere yönelik kampanyalar, reklamlar ve çalışmalar yapmalısınız. Bu noktada ürününüzün ne olduğundan çok gençlere neler sunduğunuz, ne gibi fayda ve çözümler sağladığınız onların açısından bakıldığında daha öncelikli durumdadır. Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda gençlere yönelik ve ilgi çekici sloganlar, fotoğraflar ve videolar kullanmanız ve ürünün detaylarını anlatmaktan çok sorunu nasıl çözdüğüne odaklanırsanız, zaten ürünün içeriğini öğrenmek istemeleri için bir imkan sağlamış olursunuz. Böylelikle gençlere değer verdiğinizi göstererek, saygınlıklarını kazanmış olursunuz ve bu nedenlerle markanızın gelişmesini sağlayabilirsiniz.

-Facebook, Z kuşağına hitap etmek için doğru bir platform olmayacaktır.

Z kuşağına ulaşabilmek için, Facebook platformunu kullanmanız ve orada çalışmalar yapmanız maalesef etkili olmayacaktır Bu kitlenin daha önce açmış oldukları Facebook hesapları bulunsa da, bu mecraya aktif bir şekilde giriş yapmazlar ve aktif olarak kullanmazlar. Daha çok orta yaş ve üstünün tercih ettiği Facebook, gençlere artık hitap etmemektedir.

-Z kuşağının ilgisini üzerinize çekmek için kısa bir süreniz bulunuyor.

Z kuşağının daha çok teknoloji ile iç içe olması ve aynı anda birden fazla olatformda bulunarak farklı farklı işler ile aynı anda ilgilendikleri için, dikkat eksikliği sorunu da ortaya çıkmaktadır. Dikkat eksikliği olan gençlerin de ilgisini çekmek için bir hayli fazla çalışamalar yapmanız gerekmekte. Tesadüfen bir reklam, fotoğraf veya video ile karşılaştıklarında durup izlemeyeceklerinden dolayı ilgilerini daha fazla çekebilmek için sınırlı bir vaktiniz bulunuyor, bu süre ortalama yaklaşık 10 saniye kadardır. Sunmuş olduğunuz kampanya içeriği ne kadar gençlere hitap eder ve ilgi çekici olursa o kadar iyidir, ancak bu kampanyalarınıza gençlerin dikkat etmesini istiyorsanız eğer ilk 8 saniyelik bir sürede ilgilerini çekemezseniz, onları kaçırabilirsiniz. Bu sebeple de özellikle video içeriklerinizin giriş bölümünde ne olacağına dair daha iyi planlamalar yaparak özen göstermeniz ve mümkün olduğunca ilgi çekici bir hale getirmeniz gerekmektedir.