İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurumsal markalar veya e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşabilmek için bazı dijital pazarlama yöntemlerinden yararlanabilmeyi tercih etmektedir. Influencer marketıng, sosyal medya paylaşımları, reklamlar gibi dijital pazarlama yöntemlerini n dışında pek çok markanın içerik pazarlama stratejileri kurguladıkları da bilinmektedir. İçerik pazarlama yöntemi markaların hedef kitlelerine ulaşabilmelerini kolaylaştırmasının yanı sıra pek çok avantajdan da yararlanılmasına yardımcı olabilmektedir.

İçerik pazarlaması çalışmaları yapmak isteyen markaların profesyonel şekilde hareket etmeleri gerekmektedir. Profesyonel hareket etmeyen markaların rakipleri ile rekabete girmesi ve hedef kitlelerine ulaşabilmesi zorlaşabilmektedir. Bu sebeple kurumsal markalar veya e-ticaret firmalarının içerik pazarlama stratejileri oluştururken dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda özenli davranmaları gerekmektedir.

İçerik Pazarlaması Ne Demektir?

İçerik pazarlaması, markaların hedef kitlelerine ulaşabilmek ve rakipleri ile kolay biçimde rekabete girebilmek için kullandıkları pazarlama yöntemi olarak bilinmektedir. Markalar genel olarak içerik pazarlaması çalışmaları yaparken hedef kitle odaklı olarak hareket etmeyi tercih etmektedir ve belirli alanlar üzerinde içerik pazarlaması stratejileri oluşturmaktadır.

İçerik Pazarlaması Yapılırken Hangi Alanlar Kullanılmaktadır?

İçerik pazarlama yöntemlerini geliştirebilmeyi isteyen işletme ve kişilerin kullanabilecek oldukları alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar;

 • Sosyal medya alanları,
 • Youtube,
 • Bloglar,

Kurumsal firmalar ve e-ticaret firmaları genel olarak içerik pazarlamalarını bu alanlar üzerinden yapmaktadır.

İçerik Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

Pek çok işletme ve kişiler içerik pazarlamasını sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle yapmaktadır. İçerik pazarlaması markaların pek çok avantajdan yararlanabilmesini sağlamaktadır. İçerik pazarlamasının sağladığı avantajlardan bazıları;

 • İçerik pazarlaması, markaların rakipleriyle kolay şekilde rekabet edebilmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.
 • E-ticaret firmaları içerik pazarlaması sayesinde hedef kitlelerine daha kolay ulaşabilmektedir.
 • Markalar içerik pazarlaması ile kurumsal kimliklerini güçlendirebilmektedir.
 • İçerik pazarlaması sayesinde markalar hedef kitlelerini geliştirebilme imkânına sahip olmaktadır.
 • Hizmet ve ürünlerin tanıtımlarına yönelik içerik pazarlamaları sayesinde pek çok işletme hizmet ve ürünlerini tanıtabilmektedir.
 • E-ticaret firmalarının içerik pazarlaması çalışmaları ile satışlarını artırabildikleri bilinmektedir.

Kurumsal markaların ve e-ticaret firmalarının bu avantajlardan faydalanabilmeleri için içerik pazarlamasına yönelik çalışmalara oldukça önem vermeleri gerekmektedir.

İçerik Pazarlamasının Dezavantajları Nelerdir?

İçerik pazarlaması yöntemi, avantaj sağlamakta olan bir dijital pazarlama yöntemi olmasının yanı sıra bazı durumlarda dezavantajları da olabilmektedir. Bunlar;

 • Markalar içerik pazarlama stratejilerini yanlış geliştirdiklerinde bütçeleri zarar görebilmektedir.
 • İçerik pazarlaması, pazarlama ve reklam maliyetlerinin artmasına sebep olabilmektedir.
 • Rakip firmalar eğer içerik pazarlaması stratejilerini iyi bir şekilde gerçekleştirebilirlerse diğer markaların yaptıkları çalışmalardan verim almaları zorlaşabilmektedir.

İçerik pazarlamasının dezavantajlı olduğu durumlardır. Bu sebeple markaların ilk önce içerik pazarlamasının avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirerek hareket etmeleri gerekmektedir.

İçerik Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

İçerik pazarlaması yapmak isteyen işletme ve kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Bu unsurlar;

 • Hedef kitle,
 • Rakipler,

Gibi önemli unsurlar, markaların içerik pazarlaması yöntemlerini geliştirirken dikkat etmeleri gereken unsurlardır.

Hedef Kitlenin Tanınarak Analiz Edilmesi

İçerik pazarlaması yöntemlerini geliştirmeyi isteyen her marka, hedef kitlesine ulaşabilmek, ulaştığı hedef kitleye markanın tanıtımını, hizmet ve ürünlerinin tanıtımı yapabilmeyi istemektedir. Bu durumda içerik pazarlaması yapmak isteyen markaların önem vermeleri gereken konuların ilk sırasında hedef kitle bulunmaktadır. Çünkü markaların öncelikli amaçları hedef kitlelerine ulaşarak marka bilinirliklerini artırabilmektir. Bu nedenle işletmeler bazı analiz araçlarından yararlanarak hedef kitleleri hakkında bilgi sahibi olabilmeye özen göstermelidir.

Rakiplerin Stratejilerini Önemsemek

Markaların hedef kitle analizleri kadar rakip analizlerine de önem vermeleri gerekmektedir. Çünkü genel olarak bir alanda faaliyetlerini sürdürmekte olan markaların hepsi, aynı hedef kitleye ulaşabilmek için içerik pazarlaması yöntemlerini geliştirebilmeyi istemektedir. Bu nedenle markaların rakip analizlerini en iyi şekilde gerçekleştirerek rakiplerinin üretmiş oldukları içerikler hakkında bilgi sahibi olabilmeleri ve kendilerini geliştirmeye özen göstermeleri gerekmektedir.