İhracat Yapacak Olan E-ticaret Firmalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

E-ticaret firmalarının ürün ve hizmet satışı yaptıklarında bu ürünleri satın alan tüketicilere teslim etme zorunluluğu vardır. Kargo firmaları aracılığıyla yurtiçinde yapılan ürün ve hizmet satışlarının kolaylıkla teslim edilebilmesi mümkündür. Fakat yurtdışına yapılan satışların teslimat süreçlerinde e-ticaret firmalarının sorun yaşaması muhtemeldir. Çünkü yurtdışı kargo gönderimleri biraz zorlu bir süreçtir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının ihracat yaparken bazı hususlara dikkat etmesi gereklidir. Biz de bu yazımızda ihracat yapacak olan e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gerekenlerden bahsederek sizlere detaylı bilgi vereceğiz.

Ülkelerin Vergi Oranlarını Göz Önünde Bulundurun

İhracat yapacak olan e-ticaret firmalarının öncelik olarak dikkat etmesi gerekenlerden biri ülkelerin vergi oranlarıdır. Genellikle pek çok ülke yurtdışından alışveriş yapan tüketiciler için belirli bir limitin üstünde ya da altında alışveriş yapıldığında belirli bir oranda vergi talebinde bulunmaktadır. Bu vergilerin ödemesi tüketiciler tarafından gerçekleştirilmektedir.

İhracat yapacak olan e-ticaret firmalarının vergi oranlarını göz önünde bulundurması oldukça önemlidir. Dolayısıyla e-ticaret firmalarının önemli ülkelerin vergi oranlarını bilmesi gereklidir. Bu önemli ülkeler ve vergi oranları şunlardır:

  • Avrupa’ya yapılan satışlar 22 Euro üzerinde ise yalnızca KDV, satışlar 150 Euro ve üzerinde ise hem KDV hem de vergi ödenmektedir.
  • Amerika’ya 800 dolara kadar yapılan satışlarda hem vergi hem de KDV ödenmemektedir.
  • Ortadoğu’ya yapılan satışlarda %35 oranında bir vergi oranının ödenmesi gereklidir.

Kargo Firmalarını Araştırın

Ürün ve hizmetlerini yurtdışında satmak isteyen e-ticaret firmalarının yurtdışına kargo gönderimi yapacak olan kargo firmalarını araştırması gereklidir. Genellikle e-ticaret firmaları yurtdışı gönderimlerinde PTT, Aras Kargo, Sürat Kargo ve MNG Kargo ile çalışmayı tercih etmektedir. Bunun yanı sıra da Kargogo, Navlungo, İyziship ve Fedex gibi tercih edilen lojistik firmaları da mevcuttur. Bu kargo firmalarının yurtdışı kargo gönderim ücretleri diğer kargo firmalarına göre daha az maliyetlidir. Sizler de kargo firmalarının yurtdışı gönderim ücretlerini göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz. Böylelikle kargo gönderim maliyetlerinizi aza indirebilirsiniz.

Yurtdışına Gönderim Yapan Kargo Firmasıyla Anlaşma Yapın

Ürün ve hizmetlerinin yurtdışına satışını gerçekleştirmek isteyen e-ticaret firmalarının yurtdışına kargo gönderimi yapan kargo firmalarıyla anlaşma yapması gereklidir. Fakat bu noktada e-ticaret firmalarının uygulaması gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar şunlardır:

  • Öncelik olarak yurtdışına gönderim yapan kargo firmalarını tespit edilmelidir.
  • Ardından kargo firmaları ile görüşmeler yaparak fiyat teklifi alınmalıdır.
  • Daha sonrasında kargo firmasının çalışma koşulları incelenmelidir.
  • Bunların yanı sıra kargo firmasının teslimat süreçleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.

Sizler de yurtdışına ürün ve hizmet satışı yaparken teslimat süreci için doğru bir kargo firması ile anlaşma yapmalısınız. Böylelikle ihracat süreçlerini daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Net Bir Kargo Süresi Belirleyin

İnternetten alışveriş yapan tüketiciler satın aldıkları ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmak istemektedir. Bu nedenle net bir kargo süresine ihtiyaç duymaktadırlar.  Bu noktada yurtdışına kargo gönderimi yapacak olan e-ticaret firmalarının net bir kargo süresi belirlemesi oldukça önemlidir. Örneğin bir ürünün teslimat tarihinin 7 iş günü içerisinde olduğunu web sitenizde belirtirseniz bu durum müşterilerin ilgisini çekecektir. Aynı zamanda da firmanızın lojistik süreçlerin yaşanacak problemlerin önüne geçilebilecektir. Fakat web sitenizde belirttiğiniz teslimat süresinde ürünü tüketiciye teslim etmediğiniz takdirde müşterilerinizin firmanıza duyduğu güvenin sarsılmasına neden olabilirsiniz. Bunun yanı firmanızın kurumsal kimliğine zarar verecek bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Web Sitenizde Kargo Etiketlerine Yer Verin

İhracat yapacak olan e-ticaret firmalarının web sitelerinde kargo etiketlerine yer vermesi oldukça önemlidir. Bu kargo etiketleri aynı gün teslimat, anında teslimat ve 1-2 iş günü içerisinde teslimat gibi kargo seçenekleridir. Bu kargo etiketlerine web site üzerinde yer verildiği sürece tüketicilerin firmaya duyacağı güven artmaktadır. Tüketicilerin firmaya olan güveninin artması da beraberinde dönüşüm ve satış oranlarının artışını getirmektedir.