Sosyal medyanın bir parçası olan instagram kolay ve anlaşılır olarak tasarlanmıştır. Telefon ve internet ile çok iletişimi olmayanlar bile kolaylıkla içeriklerine bakarak Instagramda dolaşabilir. Bu kadar kolay kullanılabilir olması kullanan kişi sayısını da arttırmaktadır. Bazı uygulamalarda özellikler herkesin kolaylıkla görebileceği gibidir ancak bazıları ise herkes tarafından fark edilemeyebilir. Bunları keşfedip bulmak gerekir. Biz de siz kullanıcılarımız için hikayelerinizi daha çekici nasıl paylaşabilirsiniz diye küçük bir araştırma yaptık.

Çektiğimiz herhangi bir  selfie fotoğrafının  görüntüsünü diğer resmin üzerine yerleştirdiğimizde çeşitli görseller elde edebiliriz. Bunun yanında anlık olarak ürünlerin fotoğrafını ve videosunu buradan paylaşabiliriz. Ne kadar etkili içerikler hazırlanırsa o kadar fazla kişinin ilgisini çekecektir. Intagram hikâyelerinde öne çıkarılan paylaşımlarımızı tercih ettiğimiz kişilere gönderebiliyoruz. Burada yapmanız gereken  öne çıkarılan hikayeleri göstermek istediğimiz kişiler için açmak olacaktır.

Sosyal medyanın bir parçası olan  instagramda da hayatımıza dair ya da gezdiğimiz yerlere dair ilgi çekici görseller koyabiliriz. Ancak e-ticarette biraz daha iş boyutuyla olaylara bakmamız gerekir. Her detayı e-ticarete uygulayarak çeşitli çalışmalar yapabilir, ürün satışlarımızı arttırabiliriz. Göz alıcı ve farklı tasarımlar müşterilerin daha fazla dikkatini çeker. Özellikle hareketli resimler daha fazla kişiye hitap ettiğinden içeriklerde hareket kullanılabilir.

Instagramda hikaye oluştururken, hikaye kısmından giriş yapıp istediğiniz görseli tıklayarak üzerine yazılar, müzikler ve bunun gibi birçok paylaşım ekleyerek yayınlayabilirsiniz. Paylaşacağınız hikayenin üzerinde çizgiler vardır. Fakat buradaki  çizgileri görebilmemiz için gif veya metindeki bir  öğenin üzerini basılı tuttuğumuzda oradaki hizalama görülür. Burada profesyonel görünümü yakalamak için çizginin içinde olup ve aynı zamanda paylaşacağımız görseli ortalamamız gerekir.  Bu gibi küçük dokunuşlar sizi alanınızda profesyonel gösterecektir. Müşteriler profesyonel detayları kaçırmayacaktır.

Simetrik Olmayan Tasarımlar Oluşturun

Bazen de farklılığı yakalamak için simetrik olmasa da değişik tasarımlar deneyip paylaşabiliriz. Mobil uygulamalarda birçok paylaşabileceğimiz hikâye için alternatif seçenekler mevcuttur. Bu uygulamalar sayesinde paylaşımlarımız daha güzel ve görsel olarak da farkındalığın yanı sıra, ilgi çekici de olmaktadır. Tasarımlarımızı yapabilecek zamanımız yoksa internette olan ücretsiz veya ücretli kaynaklardan yararlanarak hazırda olan şablonları bulup paylaşımlarımızda da kullanabiliriz.

Sosyal medya ağı olan ve hayatımızda önemli bir yere sahip olan instagramda görsellik ve farkındalık yaratmak için paylaşacağımız fotoğraflar çözünürlüğü yüksek ve kaliteli olmalıdır. Aynı zamanda yaptığımız paylaşımların hikaye bölümünde ilgi çekici bir şekilde yer alması gerekir.Özellikle gönderi paylaşırken ise çok daha dikkatli ve çarpıcı çalışmalar yapmak gerekir. Gönderiler hikayeler gibi 24 saat kalmaz. Siz istediğiniz kadar gönderiler sayfanızda kalabilir. O görsel sayfanızda olduğu sürece sizi temsil edecektir.

Dikkat Çekici ve Farklı Görseller Hazırlayın

Intagramda hikaye bölümünü ön plana çıkartan arka planda farklı renklerin olduğu tasarımlar yapmak mümkündür. Son zamanlarda oldukça popüler olan arka plan renk uygulamaları ile hikayelerimiz daha renkli ve canlı olabilir. Burada farklı efektlerden de yararlanabiliriz. Animasyonlu görseller çok fazla ilgi gördüğünden tasarımlarımızın detaylarında arka planda hareketli görüntülerin olması hikayelerimizin dikkat çekme oranını arttırır. Burada hikaye oluştururken, kullanıcılarla olan etkileşimi de dikkate alarak tasarlamalıyız. Bu noktada instagramın kullanıcılar için sunduğu anket, gift, etiket gibi özelliklerden de faydalanabilirsiniz. Hikayelerimizde sadelikten biraz uzaklaşmamız gerekecektir. Çünkü renkler ve hareketli çalışmalar kullanıcılar tarafından daha fazla dikkat çekmektedir. Bazı video çalışmaları dönem dönem popüler olabilmektedir. Bunları çalışmalarınıza uyarlayarak satış rakamlarınızı arttırabilirsiniz.

Aynı Anda Birkaç Hikaye Paylaşın

Görsel olarak paylaşımlarımızı tasarlarken, hikâye için farklı ve birkaç konuyu birden fazla paylaşım şeklinde aynı anda paylaşabiliriz. Birçok paylaşımı aynı anda tasarlayıp hikaye bölümünde yayınladığımızda, dikkat çekmeyi sağlayabiliriz. Bazı hikayeler birbirini tamamlar nitelikte de olabilir. Bu sizin yaratıcılığınıza kalmış bir durumdur. Bu konuda rakip firmaları izleyebilir, onlardan ilham alabilirsiniz. Ayrıca içerik yöneticisi ile anlaşarak içeriklerinizin daha profesyonel olmasına izin verebilirsiniz.