Influencer Hesaplarla Reklam ve İşbirliği Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Influencerlar, çeşitli platformlarda çeşitli marka ve firmaların tanıtım ve reklam işlerini yürüten, belli kitlelerce tanınmış hesaplardır. Tanınmış kişi ve hesaplar, geniş kitlelere ulaşma imkanı sağladığı için birçok markanın e-ticaret yaparken başvurduğu yöntemlerden biridir. Ancak bu süreçte doğru hesapları seçip işbirliği gerçekleştirmeye çok dikkat edilmelidir. Doğru kişi ve hesabı seçmeniz yapacağınız kampanya ve tanıtım çalışmalarının performansını doğrudan etkileyecektir. Bu yazımızda influencer hesaplar ile çalışırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik.

Influencer hesaplarla çalışmanızı dikkate alın

Instagram influencer hesaplarla işbirliği yaparken, sosyal medyada sadece bir gönderi paylaşacak gibi bir düşünce ile yaklaşmanız doğru olmayacaktır. Bu nedenle de çalışmalarınızı dikkate alarak profesyonel bir şekilde yürütmelisiniz. Bu çalışmaların iki tarafı da etkileyeceğini ve iki tarafından bir beklentisi olduğu unutulmamalıdır. Çalışmalarınıza ne kadar özen gösterir doğru planlama yaparsanız o kadar etkili bir iş ortaya çıkacaktır.

Markanız için doğru Instagram influencer hesabını bulun

Her Instagram influencer hesaplarının farklı bir takipçi kitlesi vardır. Ancak doğru influencer hesabı bulurken sadece hesapların takipçi sayısına bakılmamalıdır. Aksi takdirde sadece takipçi sayısını dikkate almanız, yatırım konusunda eksiye geçmenize neden olabilecektir. Bu noktada özellikle dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır.

Her Instagram influencer hesabı sizin ürününüz ve markanızla ilgili hedef kitleye doğrudan hitap etmez. Geniş bir kitleye ulaşacak olsanız da bu kitlenin sadece küçük bir bölümü doğrudan sizinle ilgilenip düşük verimli etkileşim ve geri dönüşüm sağlıyorsa yanlış bir influencer seçimi yapmış olursunuz. Bu sebeple de ilk olarak Instagram influencer hesaplarla çalışmadan önce bu hesapların hitap ettiği hedef kitleleri araştırmalısınız. Ürünlerinize ilgi duyabilecek, markanızla bir bağ kurabilecek ve aynı zamanda satış yapmak istediğiniz yaş aralıklarına sahip bir hesapla çalışmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Daha küçük ve niş hesapları değerlendirin

Instagram influencer hesaplarını araştırırken daha küçük ama niş bir kitleye hitap eden hesapları da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Niş bir alanda çalışmalar yürüten hesaplar, bu işe ilgi duyan kullanıcılar tarafından takip edilmekte ve yaptığınız hizmet veya ürününüz bu niş gruba hitap ediyorsa yüksek takipçili bir hesaba oranla daha fazla etkileşim ve geri dönüşüm alabilirsiniz.

Hesapların etkileşim oranlarını analiz edin

Instagram gibi platformlarda takipçi sayıları ne yazık ki manipüle edilebiliyor. Çeşitli yöntemlerle takipçi satın alınabiliyor. Bu nedenle çalışacağınız hesapların etkileşim oranlarına bakmanızda fayda vardır. Takipçi sayısı ile paylaşımlarına gelen yorum ve beğenileri karşılaştırarak etkileşim oranlarını analiz edebilirsiniz.

İki taraf için de kazançlı bir işbirliği sağlayın

İşbirliği yaparken her iki tarafından beklentileri vardır. Bu nedenle de yapacağınız işbirliğinin her iki tarafa da kazanç sağlayacağına dikkat etmeniz gerekir. İki tarafında kazançlı olduğu işbirlikleri tek seferlik değil uzun vadeli çalışmalar için de açık kapılar bırakacağı için uzun vadede de bu hesaplarla birlikte çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Influencer kişi ve hesapları marka elçiniz yapın

Marka elçileri, günlük yaşamlarında da markanın ürününü düzenli olarak kullanan kişiler oldukları için bu kişiler günlük paylaşımlarında da sürekli olarak ürünlerinizi göz önünde tutarlar ve takipçilerine tavsiye ederler. Bu da ürün ve markanızın görüntülenme oranını arttırdığı için daha fazla talep oluşmasını sağlar. Aynı zamanda marka elçilerinin de kendine özgü takipçi kitlesi vardır ve bu kitle ile doğrudan etkileşim içine girersiniz. Ayrıca e-ticaret için e-ticaret paketleri kullanarak e-ticaret sitesi yapabilirsiniz.

Tek bir fikirle sınırlı kalmayın, yeni fikirlere açık olun

Tek bir fikre yönelik hareket etmeden farklı fikirler denemek ve işin içerik üretim tarafını takipçilerini çok iyi tanıyan influencerlara bırakmanız, daha organik ve doğal bir içeriğin hazırlanmasına vesile olacaktır. Doğal içerikler üretmeniz de reklam kokan hareketlerde bulunmayacağınız için kullanıcılar tarafından daha samimi ve güvenilir bulunacaktır.