Günümüzdeki e-ticaret ile ilgili en popüler sosyal ağlardan biri olan Instagram’da hesap açarak sosyal medya pazarlama çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Fakat öncelik olarak Instagram’da hesap açma ve yönetme hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Instagram hesap açma ve yönetme süreçlerinde doğru adımları atmanız ve doğru stratejiler yapmanız alacağınız sonuçların etkisini arttıracaktır.

Profil bilgilerinizi dikkat çekici kılın

Instagram’da hesabınızı oluştururken profil bilgilerinizi özenli ve dikkat çekici bir şekilde hazırlamanız ilk adım için çok önemlidir. Oluşturacağınız e-ticaret sitesi hakkımızda metninde markanızı tanıtan, ürünlerinizi ve çalışmalarınızı önce çıkartan, iletişim bilgileri gibi detaylara yer vererek işe başlayabilirsiniz.

Markanızın e-ticaret site linkini bağlantı olarak ekleyin

Instagram hesap açma sürecinde, profil bilgilerinize markanızın e-ticaret sitenize yönlendireceğiniz bağlantı linkini eklemeyi unutmayın. Paylaşacağınız gönderilerde dışarıya yönlendirme linki verilemediğinden dolayı e-ticaret sitenize trafik yönlendirmek için bu detay çok önemlidir. Böylelikle takipçilerinizi profilinize ve e-ticaret sitenize yönlendirerek ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

Paylaştığınız gönderilerde yönlendirme linki paylaşımı olmasa da takipçi sayınız on binin üstüne çıktığında Instagram hikâye paylaşımlarınızda dışarıya yönlendirme linki verebilmeniz mümkün hale gelecektir. Ancak Instagram’da yeni hesap açmış bir kullanıcıysanız öncelikle bunun için takipçi sayınızı arttırmalısınız.

Profil fotoğrafı çok önemli

Hesabınızı ziyaret eden kullanıcıların, marka logonuzu ve isminizi net bir şekilde görebilmesi için marka logonuzu içeren ve yüksek çözünürlüklü bir görselle profil fotoğrafınızı oluşturmalısınız.

İçerik paylaşım takvimi oluşturun

Instagram’da hesap oluşturduktan sonra paylaşacağınız içerikler çok önemlidir. Farklı kategori ve farklı konularda içerikler oluşturmanız hem kullanıcılardan gelen etkileşimlerinizi hem de geri dönüşümlerinizi arttıracaktır. Bu noktada asıl önem vermenize gereken husus ise içerik paylaşımlarınızı planlı bir şekilde yapmanızdır. Planlı içerik paylaşımlarında bulunmanız, düzen ve sürekliliği sağlayacağı için yapacağınız çalışmalarda daha üstün bir performans meydana getirecektir. Süreklilik ve düzeni sağlamak kalıcı takipçiler için çok gereklidir.

Kişisel hesaptan işletme hesabına geçiş yapın

Instagram’da hesap oluştururken profilinizi kişisel hesaptan işletme hesabına geçiş yaptırabilirsiniz. İşletme profiline geçebilmek için sayfanızı bir Facebook marka sayfasıyla, mail adresiyle ya da telefon bilginizle eşleştirmeniz gerekmektedir. Eğer Facebook’la eşleştirmeyi tercih ederseniz bir Facebook marka sayfası açmanız gerekir.

Instagram işletme hesabına geçiş yaptıktan sonra Instagram’ın reklam modellerini ve istatistik araçlarını kullanabileceksiniz. Instagram reklam modelleri ile marka ve ürün tanıtımı yapabilirsiniz. İstatistik araçlarıyla da profil ziyaretçi sayısını, takipçi artışını, gönderileri görüntüleme ve kaydetme rakamlarını görebileceksiniz. Instagram hesabına geçiş yapmadan bunları kullanmanız mümkün değildir.

İstatistik aracını kullanmaya başlayın

Instagram işletme hesabını kullanmaya başladığınızda istatistik aracını da kullanmaya başlayabilirsiniz. İstatistik aracı, Instagram paylaşımlarınızın analizinde bulunmak için çok önemlidir. Gönderi paylaşımları yapmaya başladığınızda yaptığınız çalışmaların performans sonuçlarını incelemek ve verilerinizi analiz etmek için bu araçtan yararlanabilirsiniz. Böylelikle hangi metrikler üzerinde ölçümlemeler yapabileceğinizi görerek Instagram pazarlama çalışmalarınızı ölçümlemek için nasıl bir yol izleyeceğinizi de belirleyebileceksiniz.

Hashtag kullanmaya çalışın

Instagram hesap oluşturduktan sonra içerik planınızı yaparken aynı zamanda hashtag planlaması da yapmalısınız. Gönderilerinizde hashtag kullanımına yer vermeniz etkileşim ve geri dönüşümlerinizi arttıracağı gibi daha geniş kitlelere de ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Bu nedenle de gönderilerinize uygun doğru hashtagleri araştırmanız, marka ve gönderilerinize uygun hashtag seçeneklerini belirlemeniz ve size özel marka paylaşımlarınızı tek bir başlık altında toplayacağınız marka hashtaglerini bulmanız gerekecektir. Oluşturacağınız bu hashtag stratejisiyle hem siz hem de takipçileriniz gönderilere daha kolay ulaşabileceksiniz.

Reklamlara ayıracağınız bütçeyi planlayın

Buraya kadar Instagram hesabı oluşturmak ile ilgili çoğu detayı tamamlamış olduk. Bundan sonra yapmanız gereken sosyal medya pazarlama çalışmalarına yer vermektir. Bunun için Instagram tanıtım reklamlarından ve kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Reklam ve kampanyayı oluştururken de belli bir bütçe planlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Aylık ve yıllık bazda bir reklam bütçesi oluşturabilirsiniz.