Instagram hikâye paylaşımları günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiş durumda. Bu durum çoğu markayı da hikâye özelliğini kullanmaya yönlendiriyor. Geride bıraktığımız yıl içerisinde Instagram hikâye paylaşımlarının artmasıyla beraber Instagram’daki reklam modellerinin de aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmasının yanında pazarlama çalışmalarına da farklılık katmaya başladı. Bu popülaritenin içinde reklam kampanyaları haricinde erişim, etkileşim ve geri dönüşümleri arttırmak için de markalar farklı içerik ve format fikirlerinden yararlanabilirler. Merak edenler için bu yazımızda Instagram hikâye paylaşımları için alternatif fikirleri ele aldık.

Instagram Hikâye Paylaşımları için Alternatif Fikirler

Marka Tanıtımı ve Hikâyesinin Anlatımı

Instagram hikâye paylaşımlarınızda marka tanıtımı ile ilgili çeşitli içerikler hazırlamanız mümkün. Markanızın hikâyesini, vizyonunu, geçmişini, hangi amaca yönelik olduğunu, neler yaptığını, kullanıcılarına neler sunduğunu ve kullanıcıların sorunlarını nasıl çözdüğünü anlatan hikâyeler hazırlayabilirsiniz. Bu tarz seriler, insanların markanızı yakından tanımalarını ve markanızla ilgili daha fazla bilgiye erişmelerine olanak sağlar.

Metin odaklı ve soyut hikâye içeriklerinin yanı sıra bu hikâye serilerinde şirket veya firma içi görseller, çalışma ortamı gibi görsel şablonları da kullanarak metinlerle beraber paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu paylaşımlarınızı aynı zamanda Instagram profilinizdeki öne çıkanlar kısmından profilinize de sabitlemeniz mümkün. Böylelikle profilinizi ziyaret eden insanlar, öne çıkan hikâye paylaşımlarına her zaman ulaşabilir ve yeni ziyaretçiler markanızla ilgili detaylara da rahatlıkla ulaşabilir.

Ürün ve Özelliklerinin Tanıtımı

Mutlaka paylaşmanız gereken içerik konularından biri de ürün ve özelliklerini tanıtmak olacaktır. Ürünün dikkat çekmesini sağlamak, ürüne talep yaratmak ve tüketicileri bilgilendirmek markanız için büyük bir adımdır. Ürün tanıtımı yaptığınız paylaşımları öne çıkartan hikâye serileri oluşturarak yeni ziyaretçilerin de görmesini sağlayabilirsiniz.

Ekibin Tanıtımını Yapın

Bir diğer alternatif ise personelinizin tanıtımını yapmaktır. Ekibinizin bünyesinde çalışanları tanıtmanız, hem çalışanlarınız için motive edici bir jest olacaktır hem de insanlar markanızın perde arkasını da görerek markanıza daha samimi ve güvenilir bir gözle bakacaktır. Aynı zamanda böylelikle ekibiniz arasındaki kurumsal mesafe de kaldırılmış olacaktır. Ekibinizin çalışma ortamının bir aile gibi bütün ve samimi olmasını da sağlayacaktır.

Sahne Arkası Paylaşımları

Üretim süreci, sipariş hazırlama ve kargolama işlemlerini göstermek için perde arkası fotoğraf paylaşımları yapmanız da markanızı daha transparan bir yapıya ulaştırarak kullanıcıların şirketin nasıl çalıştığını görmelerini de sağlayacaktır. Çünkü tüketiciler satın aldıkları ürünlerin kendilerine ulaştırılma aşamalarını her zaman merak ederler. Bu yüzden markanızın iç yüzünü göstermeniz sizi tüketicilere karşı daha güvenilir kılacaktır. Bu aşamada tüketicinin aklında soru işareti kalmayacaktır.

Anketler Yapın

Hikâye paylaşım özelliklerinde yer alan anket seçeneğini kullanarak ürün veya herhangi bir konuyla ilgili etkileşim yaratabilirsiniz. Böylelikle takipçilerinizin kendi fikirlerini de paylaşmalarını sağlayabilirsiniz ve neyin daha fazla ilgi çektiğini öğrenebilirsiniz.

Yarışmalar Düzenleyin

Instagramda hikâye erişimlerini, etkileşimlerini ve takipçilerini arttırmak için çeşitli çekiliş ve yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Tüketicilerinize göndereceğiniz veya hediye edeceğiniz somut bir şey takipçileriniz tarafından daha ilgi çekici gelecektir. Belirlediğiniz katılım koşullarına göre markanızı ve bunun yanında kişisel hesapları takip ettirebilir, gönderinizi paylaştırabilir, beğendirebilirsiniz. Böylelikle paylaşımınızın daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.  Hangi tarihte yarışma yapacağınızı, katılım koşullarını ve kazananları hikâye paylaşımlarınızla da duyurabilirsiniz.

Yeni Gönderileri Duyurun

Instagram profilinizde paylaştığınız yeni gönderileri öne çıkartmak ve tüketicilerin bu gönderiyi görmelerini sağlamak amacıyla hikâye paylaşımlarınızda yeni gönderilerinizi de paylaşabilirsiniz. Böylelikle bu gönderilere gelen etkileşimleri daha da arttırabilir ve zaman akışında kaybolmasını, gözden kaçmasını engelleyebilirsiniz.

Bilgilendirici Ya Da SSS İle İlgili İçerikler Paylaşın

Hem müşteri desteği sağlamak hem de içerik farklılığı yaratmak için E-ticaret sitenize gelen sık sorularla ilgili Instagram hikâye paylaşımları da hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında sattığınız ürünlerin geri dönüşümleriyle ilgili tüketiciyi bilgilendirici paylaşımlar yaparak daha dikkat çekebilirsiniz.