Instagram için İçerik Üretici Taktikler

Instagram’ı kişisel blog, işletme hesabı vb. amaçlarla kullanan kişi veya hesaplar paylaşım yaparken var olan takipçilerini aynı içeriklerle sıkmamak ve yeni takipçi kitlelerine ulaşmak için yeni içerikler üretmek zorundadır. Instagram için içerik üretme taktikleri de tam da bu noktada orijinal, farklı ve etkileşim sağlayacak içerikler üretmenize yardımcı olur.

Instagram vb. platformlar için orijinal içerik üretebilmek ve takipçilerinizle etkileşime geçmeye sağlamak için belli bir plan üzerinde ilerlemeniz gerekir. Bu süreçte özellikle nelere dikkat etmeniz ve nelerin üzerinde durmanız gerektiği hakkında birkaç taktiği sizinle paylaştık.

İlk adımınız içerik konusu planlamak olmalıdır

Instagram içerik üretme sürecinde özellikle dikkat etmeniz ve önem vermeniz gereken belli başlı konulara vardır. Bunlardan ilki de bulduğunuz içerik konularını ve fikirlerini bir içerik takvimi üzerinde planlamak olmalıdır. Sosyal medyadan verim alabilmek ve burada başarılı olabilmek için devamlılığı sağlamanız ve düzenli olarak paylaşımlarda bulunmanız gerekmektedir. Bunu bir plan halinde gerçekleştirmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır.

Instagram paylaşımlarınızı bir plana oturttuğunuzda hem farklı içerik türlerini farklı günlere dağıtabilmek hem de paylaşım yapmadan önce içeriklerinizin üzerinde çalışmak amacıyla haftalık ve aylık planlamalar yapabilirsiniz.

İçerik planlamanızı düzenli olarak yapmanız ve aylık olarak güncellemeniz için içerik devamlılığını sağlayabilmek için çok önemlidir. Ek olarak da bu takvimi tuttuğunuzda dilediğiniz zaman geçmişe yönelik içeriklerinizi analiz edebilir ve böylelikle stratejilerinizi geliştirmek için neler yapmanız gerektiğine dair fikirler oluşturabilirsiniz.

Ürünlerinizle ilgili içerik fikirleri oluşturmaya başlayın

Ürünler ve markanızla ilgili önemli noktaları, ürünlerin tüketicilerin hangi sorunlarını çözdüğünü, teknik özelliklerini, kullanım alanlarını anlatacak içerik konuları bularak fikirlerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu noktada ürünlerinizi ve markanızı tanıtacak, kim olduğunuzu anlatacak, sunduğunuz hizmetleri pazarlamanıza yardımcı olacak içerik fikirlerini de ön plana çıkarmalısınız. Bununla birlikte kısa sürede marka bilinirliğinizi de arttırmak amaçlı orijinal ve etkileşim sağlayacak içerikler üretmeye çalışabilirsiniz.

Tasarım odaklı bir görsel tema belirleyin

Instagram paylaşımlarınızda belirli bir görsel tema oluşturmanız ve paylaşımlarınızda bütünlük sağlamanız görsel olarak bir çekicilik yaratacağı gibi kullanıcıların gözünde daha kurumsal bir görünüm de oluşturacak ve marka kimliğinizi de ön plana çıkartacaktır. Bu nedenle de görsel bir tema ortaya koymanız öncelikli işlerinizden biri olmalıdır. Bunun için Instagram üzerinde tasarım odaklı içerik üreten sayfaları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Kimliğinizi ön plana çıkartabilecek görsel fikirler oluşturun

Instagram tamamen görsel odaklı olduğu için orijinal, farklı ve dikkat çekici görsel içerikler oluşturmanız çok önemlidir. Oluşturacağınız görsel içerikler sizin kimliğinizi de ön plana çıkaracağı için bu konuda seçimlerinize özen göstermelisiniz.

Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanmaya dikkat edip görselin konseptini ortaya koyabileceğiniz görsel içeriklere yer vermelisiniz. Böylelikle kendi marka kimliğinizi öne çıkarmanın yanı sıra kullanıcıların dikkatini çekerek onların ilgisini de kazanmış olursunuz.

Ek olarak bir şeyden daha bahsedecek olursak, Instagram için farklı görsel boyutlar olduğuna dikkat edilmesi gerektiğidir. Hikaye paylaşımları için dikey gönderilere, kare boyutta ve zaman tüneli paylaşımları için ise dikey formatlar kullanarak farklı konseptler oluşturabilirsiniz.

Videolu içeriklere de yer verin

Instagram’da özellikle son dönemlerde videolar görsellerden daha çok öne çıkmaya başladı. Görsellere oranla daha fazla etkileşim getirdiği ve videoların geri dönüşüm oranları da diğer içerik formatlarına kıyasla daha yüksek olduğu için içerik üretirken videolara önem vermelisiniz.

Instagram üzerinde normalde gönderi olarak 1 dakikalık videolar yayınlayabilmektesiniz. Hikaye paylaşımlarında ise bu süre 15 saniye ile kısıtlıdır. Ancak IGTV kullanarak 10 dakikaya kadar videolar oluşturabileceğinizi bilmelisiniz. IGTV, videolu gönderi ve hikaye paylaşımları aracılığıyla ürün tanıtım, kampanya ve fırsat duyuruları, bilgilendirici içerikler üretebilirsiniz. Böylelikle Instagram üzerinde hem yeni kitlelere ulaşabilir hem de geri dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz.