İnstagram’da Butik Mağaza Açmak İsteyenlere Yönelik Rehber

Sosyal medyaların kullanımı gün geçtikçe arttığı için artık herkes İnstagram’da butikler açmak istiyor. Böylelikle İnstagram’da butik mağazalar açarak satışlarını gerçekleştirmek isteyen firmaların belirledikleri hedef kitlelere kolayca ulaşabiliyor ve satışlarını arttırıyor.

İnstagram’da butik mağaza açmak kolay gibi gözükse de aslında çok uğraşlı ve belli prosedürlerin yerine getirilmesini isteyen bir iş fikridir. İstenilen prosedürlere uygun hareket etmek her firmanın profesyonelce faaliyet göstermesine olanak sağlamaktadır. Böylece olası cezai yaptırımlara karşılık da kendilerini koruma altına almış olurlar.

Satışını Sağlayacağınız Ürünleri Belirleyin

Butik açmak isteyenler ilk olarak satacakları ürünü belirleyerek işe başlamalıdır. Çünkü İnstagram üzerinde birçok ürün satışı yapılabilecek e-ticaret sektörleri yer alır. Bazı markalar sadece kadınlara yönelik giyim ürünleri satarken bazıları da hem kadın hem de erkek giyim ürünleri satmaktadır.

Bunun yanı sıra aksesuar, petshop ürünleri veya el emeği gibi ürünleri satan firmalar da bulunur. Çoğunlukla çevrimiçi butik işi yapmak isteyenler, satışını gerçekleştireceği ürün ve hizmetleri belirlerken kendi profesyonel oldukları alanlarını göz önünde bulundurarak karar verir. Bununla beraber birçok firmalar e-ticaret istatistiklerine bakarak da karar vermektedir.

İnstagram Butik Mağazaları Vergi İstiyor mu?

İnternetten satışı gerçekleştirilen her üründe olduğu gibi İnstagram’da da satışı gerçekleştirilen her ürün içi fatura kesilmelidir. Bu sebeple vergi mükellefi olmak gerekiyor. Böylelikle de vergiye tabi oluyorsunuz. İnstagram’da butik mağazası olanlar KDV, gelir vergisi ve stopaj vergisi gibi ödemeler yapıyor.

Şirketinizi Kurun

Çevrimiçi butik mağazası işinde karşınıza çıkan ilk prosedür bir şirket kurmaktır. Çünkü ülkemizde satışı gerçekleştirilen her ürün için fatura kesimi ve devlete de gelir için vergi ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sebeple ilk olarak şirket kurmanız gerekir. Çoğunlukla marka sahipleri kuracak oldukları şirketin türüne karar verirken sermayesini ve şirketlerin sağlamış olduğu avantajları dikkate alarak limited, anonim veya şahıs türlerinden birini seçmektedir.

Kendinize Ait İnstagram Profili Oluşturun

İnstagram’da satış gerçekleştirmek isteyen birinin İnstagram profili olması şart. Bu profili oluştururken de dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunur.

  • İnstagram’da marka yaratmak isteyen firmanın akılda kalıcı kullanıcı adı oluşturması gerekir.
  • Kullanıcı adı belirlemede akılda kalıcılığın yanı sıra işletmenin özgünlüğü de göz önünde bulundurulur.
  • Belli bir ad seçildikten sonra profil resmi aşamasında markalarını belli edecek bir profil resmi belirlemesi gerekir.
  • Logonuzu İnstagram profil resmi olarak seçtikten sonra biyografi alanını doldurmalısınız.
  • Biyografiler de firmaların bilgilerine ve kendilerine has sloganlarına yer vermesi gerekmektedir.
  • Firmalara ve sipariş süreçlerine ait her bilginin de biyografi de bulunması satışları arttırma da katkı sağlayan bir yöntemdir.

Sizler de bu hususları dikkate alarak hareket edebilir ve İnstagram’da kendi butik mağazanızı açarak satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Hedef Kitlenizin ve Rakiplerinizin Analizini Yapın

Butik mağazasını açmış olan herkesin ürünlerini hitap edeceği bir hedef kitlesi bulunur. Bu hedef kitleler içerisinde de pek çok firmalar mevcuttur. Bu sebeple İnstagram’daki satışlara başlamadan önce hedef kitle analizini gerçekleştirmiş olmak ve hedef kitleye yönelik içerikler üretilmesi oldukça önemlidir.

Aynı zamanda istenilen hedef kitleye ulaşmak için rakiplerin çalışmalarına da önem vermek gerekir. Genelde marka sahipleri ürünlerinin ilgisini çektiği kitleyi belirledikten sonra onları analiz eder. Analiz sırasında da alışkanlıklara, sosyal medyadaki geçirilen vakitlere ve demografik bilgilere dikkat ederler.

İnstagram Profilinizde Reklam Verin

İnstagram’da ne kadar profesyonelce adımlar sergileseniz de hedef kitlenizin tamamına ulaşmak mümkün değildir. İşte tam da bu noktada e-ticaret firmaları İnstagram’da reklamlar vererek hedef kitleye ulaşımını sağlayabilir. Aynı zamanda ürünlerini, hizmetlerini ve kampanyalarını tanıtmayı amaçlayabilir. Markalar Instagram’da reklam vererek butik ürünlerini daha kolay tanıtabilir ve rakipleriyle daha kolay rekabet edebilir.