İnstagramda Hikaye Paylaşmanın Geliştirmesi için Bilinmesi Gerekenler

Son dönemlerin en popüler sosyal ağ olan instagram her yaş grubu ve her kesim için deneyimlenmiş bir uygulamadır. Kullanım alanı geniş olması bağlamında ticarette de kendine bir yer edinmiştir. Ürünün tanıtımı ya da ürün satışı kısmında adeta bir e-ticaretin pazarı haline gelmiştir. Bu bağlamda instagram kullanımını geliştirmek için bazı stratejiler geliştirmekte büyük bir yarar vardır ve bu stratejilerin ele alınacağı kısım ise instagram hikâyeleri yani storyleridir. Yazımızın amacı nasıl daha iyi etkileşim kazanılır kısmına cevap nitelikte olacaktır.

Artık instagram kullanıcıları kullanıcı akışlarına bakmak yerine hikayelere bakmaya başlamış ve vaktinin büyük çoğunluğunu burada geçirme kararı vermiştir ve  bu sebep ile e-ticaret kullanıcıların hikayeler verdiği önem artmakla birlikte geliştirilecek bir format olarak görmeye başlamıştır. Buradaki paylaşımların kalitesini arttırmak ve gereği dönütlerini hızlı bir şekilde sağlamak adına birtakım çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmaları sıralamak gerekirse durum şöyledir.

Paylaşımlarınızın bir düzeni olsun

Yapacağınız hikaye paylaşımlarında belli bir düzeni yakalamalısınız hatta bununla kalmayıp içerik takvimi hazırlamalısınız. Bu içerik takvimi sizin düzenli bir paylaşım yolu izlemenize yarar sağlayacaktır. Aynı zamanda düzenli bir paylaşım taktiği size kalıcı kitleler kazandıracaktır ve kullanıcıların aklında yer edinme ya da iz bırakma sürecine katkıda bulunacaktır. Bu sebep ile hikayelerinizi belli bir düzene otutturup görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi  arttırmalısınız.

Paylaşım Aralıklarının Sık Sık Olmasına Özen Gösterin

İnstagram hikâyelerinde ne kadar sıklıkla paylaşım yaparsanız görünürlüğünüz ve etkileşim oranınız o kadar artacaktır. Sıklıkla yapılan paylaşımlar Sayfanın aktif olarak kullanıldığını gösterip herhangi bir soru kısmında kullanıcı güvenle sorusunu yönetecektir. Sizi unutulmuş ve eski bir sayfa görünümünden kurtaracaktır. Ne kadar sıklıkla hikaye paylaşımı yaparsanız kullanıcı takibini o derece yükseltecektir ve ilgi çekici bir hale girmenizi sağlayacaktır.

Hikayelere Giriş Gelişme Sonuç Bölümü Ekleyin

Hikaye paylaşımında kullanıcının ilgisini çekip merak uyandırmak için birkaç format uygulamalısınız çünkü merak eden kullanıcı sizi takip etmeye devam edecektir ve farkında olmadan sayfanıza bağlanacaktır. Özellikle sık hikaye koyma formatının yanında yapmanız gereken diğer bir unsur seri hikayeleri formatını uygulamaktır yani şöyle ki bir hikayenin devamı diğer bir hikayeye koyarak merak olgusu ile takip oranını arttırmış olacaksınız. Bunun yanında hikayelerinizde giriş gelişme sonuç bölümünü dikkate alarak bir düzen eşliğinde sunmalısınız. Giriş kısmında merak edecek unsurları ve kullanıcıyı bağlayacak kavramları uygulayabilirsiniz. Gelişme kısmında yapacağınız reklamın içeriğine girip ürünün yararlarlarına vurgu yapabilirsiniz. Tüketicinin alması gerektiğinin nedenlerinden bahsedebilirsiniz. Sonuç kısmında ise tüketici bu ürüne nasıl sahip olacak yapması gerekenler nelerdir şeklinde ayrıntılara yer verebilirsiniz. Bu format oldukça ilgi çekici olup en çok talep edenler arasındadır.

Hikayelerinizde Videonun Gücünü Kullanın

İnstagramda paylaşacağınız hikayelerde video unsuru oldukça güçlü ve kuvvetli bir satış formatıdır. Fotoğrafa göre daha çok ilgi çekici olup kullanıcının dikkatini üstüne alacağı yöndedir. Bunun için 15 saniyelik videoları düşünebilirsiniz. Ama eğer 15 saniyeden uzun videolarınız varsa ve bunları paylaşmak istiyorsanız mutlaka bunu seri halinde düşünebilirsiniz. Bunun yanında efekt kullanmak ve gif gibi özellikler hikayeye yüklemek kullanıcılar için olumlu sonuçlar verecektir. Bunlar keşfet kısmında da güzel bir konuma gelmenize neden olacaktır. Hatta bu durumu zenginleştirip hashtag, kişi etiketlemek ve konum belirtmek olumlu bir etki almanıza yol açacaktır.

Hikayelere reklam koyup yatırım yapmayı ihmal etmeyin

Facebook reklam yöneticisi ile bu alanda ilerleyebilirsiniz ve instagramın reklam olanakların da yararlanabilirsiniz. İnstagramı da reklam modelleri alanına ekleyip tükecilere ulaşma yolu olarak görebilirsiniz.

Bazı durumlarda canlı yayınlar yapıp etkileşimin arttırın

Artık birçok firma ürün tanıtımında canlı yayın uygulamasını kullanmaktadır. Bunun güven verici olduğu aşikar bir gerçektir bunun yanında bazı tüketicilerin ilgisini çekmeye yönelik hareket etme konusunda olumlu bir durumdur