Canlı yayın açmak için bir çok farklı platform bulunmaktadır. Ancak gelişen internet dünyası ile sosyal medya platformları da bir takım yenilikler getirerek, kullanıcılara canlı yayın yapabilme imkanı sunmaktadır. Her geçen gün popülerliğini artıran Instagram; canlı yayın açma imkanı sağladığından beri, çeşitli influencerlar, ünlüler, işletme sahibi vb. kullanıcılara daha çok hitap etmeye başladı. Normal kullanıcıların dışında markalar da Instagram üzerinden canlı yayın yaparak kampanyalarını yürütebiliyor veya herhangi bir duyuru, yarışma ve çekiliş gibi etkinlikleri takipçileri ile iletişim kurmak için kullanıyorlar. Böylelikle evde vakit geçiren veya sosyal medyada gezinen tüketicileri/ takipçileri arasında iletişim kurabiliyorlar. Ancak her platformda olduğu gibi, Instagram üzerinden canlı yayın açmak için de bazı önemli detaylar hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor. Yayın açmadan önce ne takım hazırlıklar yapılması gerektiği, yayın içerisinde hangi konulara değinileceği, yayın ve görüntü kalitesinin ayarlanması ve arka plan hazırlığı gibi bir çok hususlar hakkında bilgi sahibi olmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Aynı zamanda e-ticaret sahibi Instagram kullanıcısı iseniz ve hesap yönetimi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız;
E-ticaret Yaparken Instagram’da Takipçi Satın Almak ve E-ticaret İçin Sosyal Medya Yönetimi konularımıza da göz atabilirsiniz.

Instagram Üzerinde Canlı Yayın Yapma Rehberi

1-Yayın Kalitenizi Artırın

Instagram’da canlı yayın yaparken takipçilerinize kaliteli bir görüntü ile yayın yapmanız oldukça önemlidir. Test yayını yaparak görüntü kalitenizi gözlemleyebilirsiniz, ortamın ışığı vb. durumları kontrol ederek görüntüyü daha iyi ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda internet sağlayıcınızı da kontrol ederek yayını daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

2-Telefonunuzu veya Bilgisayarınızı Canlı Yayına Hazırlayın

Canlı yayına hazır hale gelmeden önce yayın yapacağınız cihazı kontrol etmelisiniz. Instagram canlı yayın sırasında, telefonunuza veya bilgisayarınızda anlık bildirimlerin ya da aramaların gelmemesi için yayın öncesi sessize alabilir veya kapatabilirsiniz. Özellikle uçak modu, veya rahatsız etme gibi modları aktif edebilirsiniz.

3-Canlı Yayın Sırasında Kullanacağınız Eşyaları Hazırlayın

Canlı yayınınızın içeriğine göre yayın sırasında bir ürün tanıtacaksanız, takipçilerle veya konuklarla soru cevap tarzında etkinlik yapacaksanız lazım olabilecek eşyaları yayın öncesi hazırlayabilirsiniz.

4-Teknik Sorunlar Yaşanma Olasılığını Ortadan Kaldırın 

Teknik sorunlar her şeyde olduğu gibi canlı yayında da can sıkıcı olabilir. İkinci maddede bahsettiğimiz gibi yayın öncesi yan hesaptan test yayını yaparak bağlantınızı, sinyal gücünüzü ve bağlantı hızınızı kontrol etmelisiniz. Evin hangi odasında bağlantı konusunda daha yüksek verim alıyorsanız orada canlı yayını yapmanız daha iyi olabilir. Bağlantı sorunlarının yanı sıra ses kalitesi de oldukça önemlidir. Takipçilerinize sesinizi net veremediğiniz bir yayın, keyifli ve sağlıklı olmayacaktır. Yayın öncesinde mikrofon testinizi yapmalısınız, eğer bir sorun oluşursa kulaklığınızı veya mikrofonunuzu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer onlarda sorun yoksa cihazınızın ses ayarlarını düzenleyerek de durumu çözebilirsiniz. Canlı yayınınızı telefon üzerinden yapacaksanız eğer, telefonu elinizde tutmakla veya bir yerlere sabitlemek ile uğraşmamak adına tripod alabilir, telefonunuzu kolay şekilde sabitleyebilirsiniz.

5-Instagram Canlı Yayınını Yapmadan Önce Takipçilere Duyurun

Planlamış olduğunuz canlı yayını yapmadan bir kaç gün veya saatler öncesinde takipçilerinize duyurabilirsiniz. Eğer öylesine bir sohbet yayını yapacaksanız bile gün içerisinde yayın yapacağınızın haberini verin ki, takipçileriniz sizin farklı kategorilerde canlı yayınlar yaptığınızı bilsin. Ancak planlı bir şekilde hazırlandığınız canlı yayın yapıyorsanız bunu öncesinde bir çok kez takipçilere hatırlatarak canlı yayın içerisinde neler konuşacağınızı, yayının ne zaman yapılacağı ve herhangi bir etkinlik olup olmayacağını öncesinden duyurabilirsiniz, böylelikle katılımcı sayınız artmış olur.

Duyuru yaparken, canlı yayın içeriğine özel olarak bir fotoğraf paylaşımı da yapabilirsiniz. Instagram hikayelerinden yararlanarak hazırlamış olduğunuz fotoğraf veya videoyu paylaşabilirsiniz ve Instagram’ın geri sayım özelliğini de ekleyerek yayına ne kadar zaman kaldığını takipçilerinize gösterebilirsiniz. Aynı zamanda eğer varsa, kurumsal hesap harici kişisel diğer sosyal medya hesaplarınızda da daha fazla takipçiyi canlı yayınınıza çağırabilirsiniz.

6-Canlı Yayın Tekrarını Hesabınızda Paylaşın

Instagram canlı yayınını tamamladığınızda, yayınınıza katılamayan veya sizi yeni takip eden kişiler için yayın geçmişini görmelerini sağlayabilirsiniz. Yayın sonrası, yayın tekrarını kaydedip kaydetmeyeceğinizi ayarlayabilirsiniz. Bunun haricinde yayın tekrarınızı Instagram Hikaye üzerinden paylaşmak isteyip istemediğinizi de ayarlayabiliyorsunuz. Yayın tekrarını hikaye olarak paylaşmanız, canlı yayın sonrası yayına katılmayan veya yeni takip eden kişiler tarafından da tekrar izlenebilme imkanı sağlamaktadır.

Instagram hikaye aracılığıyla paylaştığınız yayın tekrarını profilinize sabitlemeniz de mümkün. Hikaye arşivinizden Instagram profilinizde öne çıkanlar kısmında bir yer ayırabilirsiniz. Böylelikle profilinizi ziyaret eden herkes tarafından, geçmiş yayınları tekrar görüntülemelerine imkan sağlayabilirsiniz. Yaptığınız tüm canlı yayınları ayrı bir öne çıkanlar kategorisi alanında toplayarak, canlı yayın geçmişlerini daha kolay ve kalıcı olarak profilinize sabitlersiniz.

Instagram Üzerinden Canlı Yayın Açmak Önemli mi ?

Yeni normal sürecinde herkesin eve kapandığı ve sosyalleşmenin biraz daha azaldığı yani sosyal mesafenin arttığı dönemlerde, sosyal medya platformlarını aktif kullanan kişi sayısı da bir hayli artmış oldu. Buna bağlı olarak kullanıcılar iletişim kurmak veya eğlenmek için farklı alternatifler denemeye başladı. Instagram canlı yayınları da, hem sohbet edebilmek hem de insanlarla bir araya gelebilmek adına fayda sağlamaktadır. Böylelikle çeşitli markalar hem tüketicilere ulaşmak hem de takipçiler ile etkileşimlerini artırmak adına canlı yayınlara başvurmaktadır. Instagram canlı yayınlarını kullanarak daha fazla kitleye ulaşıp, tanıtımlar yapmanızda mümkün olabiliyor.