İşletmeler için Yaratıcı Youtube İçerik Fikirleri

Youtube’a katılan kullanıcıların bu süreçte içerik üretmesi gerekir. Youtube içerik fikri üretmek, uzun vadede Youtube kanalınızdan daha fazla etkileşim ve geri dönüşüm almanızı sağlamakla birlikte burada daha fazla içerik üretmenize de yardımcı olur.

Youtube’ta kullanabileceğiniz birçok farklı içerik fikri üretmek mümkün. Bu içerik fikirleri arasında yaratıcı ve ilgi çekecek olan, bununla birlikte de işletmenize geri dönüşüm sağlayacak fikirlerden bazılarını sizler için listeledik.

Youtube kanal tanıtımı

Youtube’a katıldığınızda ilk olarak kanal tanıtım videosu hazırlayabilirsiniz. Kanal tanıtım videosu, uzun vadede Youtube kanalınızı ziyaret edecek olan kişilere, markanızı ve kanalınızı tanıtmanızı sağlayacaktır. Kanalınızı sadece ziyaret eden ve kanalınıza abone olmayan kişiler hesabınızı ziyaret ettiklerinde onlara kanal tanıtım videosunu göstererek ne tür içerikler üreterek onlarla paylaşacağınızı, kim olduğunuzu ve hakkınızda neler bilmeleri gerektiğini kısa bir video şeklinde anlatarak kanalınıza abone olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kanal tanıtım videosunu hazırlarken kullanıcıların sizi henüz tanımadığını düşünerek hakkınızda bilgiler vermeye çalışmalısınız. Aynı zamanda onlara abone olmaları için iyi bir neden de vermelisiniz.

Marka hikayesi

Youtube için içerik fikri ararken kullanabileceğiniz konseptlerden biri de kanal hikayesidir. İşletmenizin geçmişini hikayeleştirerek bir video ya da seri şeklinde anlatmanız marka imajınızı güçlendirmek için doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu video da kuruluşunuz, hedefleriniz, misyonunuz ve vizyonunuz hakkında bilgiler verebilirsiniz.

Ürün ve hizmet tanıtım videoları

Youtube içerik fikirlerinden biri de ürün ve hizmet tanıtım videoları yayınlamaktır. Ürün ve hizmetlerinizin kısa veya detaylı teknik videolarını Youtube kanalınızda paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte e-ticaret sitenizdeki diğer önemli hizmetlerinizi de paylaşabileceğiniz kısa veya detaylı videolar ile hem etkileşim oluşturabilir hem de markanızı daha fazla duyurabilirsiniz. Ek olarak da bu videolar ile internet üzerindeki içeriklerinizin sayısını da arttırabilirsiniz.

Nasıl yapılır videoları

Kullanıcıların ilgi duyacakları ve sizden ilham alacakları video konseptlerinden biri de nasıl yapılır videolarıdır. Bir ürünün veya hizmetin nasıl yapıldığını kısa videolar halinde anlatabilirsiniz. Ürünlerin üretim aşamasını ve tüketiciyle buluşma serüveninden bu videolar üzerinden bahsedebilirsiniz.

Marka etkinlik videoları

Hem katılmış olduğunuz etkinliklerin tanıtımını yapacağınız hem de markanızın etkinlikte ne gibi çalışmalar yaptığını gösterebileceğiniz etkinlik videoları hazırlayabilirsiniz.

Kutu açılım videoları

Kutu açılım videoları, Youtube üzerinde çoğu kanalın yer verdiği popüler içerik fikirlerinden biridir. Kutu açılım videoları ile ürün tanıtımı, sipariş durumları hakkında bilgi verebilirsiniz ve tüketicilere siparişlerinin ulaşma aşamasını gösterebilirsiniz. Bu noktada kendi ürünlerinizi üretmeseniz bile kutu açılım videoları ile etkileşim yaratmayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret için e-ticaret paketleri kullanarak e-ticaret sitesi yapabilirsiniz.

Liste videoları

Youtube içerik fikirlerinden biri de liste videolarıdır. Liste içerik videolarını farklı konularda ve konseptlerde ‘en iyi’, ‘en güncel’, ‘en popüler’ ve benzeri başlıklarda hazırlayabilirsiniz. Özellikle hem eğlenceli içeriklere hem de markanızı öne çıkaracak bilgilendirici içeriklere yer vermek istiyorsanız bu tarz videolar hazırlamanız en doğrusu olacaktır. Bununla birlikte bu videolar Youtube trendleri arasına girdiği için ve izleyiciler bu tür liste videolarına ilgi gösterdiği için etkileşimlerinizi de bu listeleme videoları aracılığıyla arttırmış olursunuz.

Soru cevap içerikli videolar

Tüketicilerin ürün ve hizmetler hakkında merak ettiklerine cevap alabilmesi işletmeler için oldukça önemlidir. Bu nedenle tüketicilerin sosyal medya üzerinden size sorular sormasını sağlamanız ve sorularına cevap vermeniz markalaşma sürecinde oldukça etkili olacaktır. Aynı zamanda bu içerikler müşteri destek sürecinde de müşterilerinize fayda sağlayacağı gibi sizin de iş yükünüzü uzun vadede biraz hafifletecektir.

Eğitici videolar

Ürün ve hizmetlerinizin hem daha iyi kullanılmasını sağlamak hem de daha iyi anlaşılmasını sağlamak için belli bir konu üzerinde eğitici videolar hazırlayabilirsiniz. Örneğin bu eğitici videolar ipucu ve rehber formatında olabilir. Bu tip formatlar Youtube içerik fikri olarak oldukça popüler olduğu için kanalınıza iyi oranda etkileşim sağlayacaktır.