E-ticaret işine yeni atılmış veya bir süredir sektörde olan küçük veya orta düzeyde ki işletmelerin, markalarını ve ürünlerini tanıtması için farklı reklam ve pazarlama seçenekleri bulunmaktadır. İnternet üzerinden satış yapan firmalar çoğunlukla yine internet üzerinden işletmesini tanıtmak adına bazı faaliyetler gösterebilmektedir. En sık kullanılan ücretli reklam seçenekleri olan Google Adwords, Facebook ve Instagram da reklam vermenin detaylarını sizlerle paylaşacağız. Sosyal medya veya tarayıcı vasıtasıyla ücretli reklam vermenin işletmeniz için sağlayacağı avantajları ele alıyoruz.

Doğal yollarla e-ticaret sitesi için hedef kitleyi çekmeyi sağlayacak yöntemlerin yanı sıra, sosyal platformlar üzerinden de ayrıca doğal olarak pazarlama faaliyetleri yapma olanağı bulunmaktadır. Ücretsiz ve organik çalışmaların yanı sıra ücretli reklam modelleriyle reklam ve pazarlama çalışmaları yaparak reklam verebilirsiniz. Peki işletmenizi tanıtmak için ücretli reklam vermeniz, işiniz için yararlı olur mu?

İşletmenizin tanıtımını yapmak için ücretli reklamlardan yararlanmanız gerekebilir. Ancak hangi reklam platformunun sizin işinize yarayacağınızı bilmiyorsanız, işiniz biraz zor olabilir. Hazırladığımız rehber ile ücretli reklamlardan hangilerinin işletmeniz için yararlı olup hangilerinin yararlı olmayacağını detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Reklam verirken yapılmaması gereken hatalar konusunda; Reklam Çalışmalarında Yapılan En Büyük Hatalar yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Google Adwords / Google Reklamları

E-ticaret işletme sahiplerinin en sık kullandığı reklam seçeneklerinden biri Google Adwords olmaktadır. Google üzerindeki arama sorguları aracılığı ile daha geniş kitleye ulaşmak ve bu sayede de sitenize trafik çekerek olumlu yönde geri dönüşüm sağlamak için Adwords reklamları vermek firmanız adına oldukça ideal bir reklam yöntemidir.

Google Adwords kampanyaları oluşturarak farklı anahtar kelimeler üzerinden kullanıcıların sorgularına yanıt verebilir ve reklamlarınızı daha geniş kitleye ulaştırabilirsiniz.

Google Adwords Hedef Kitle Belirlerken Bilinmesi Gereken İpuçları yazımıza göz atabilirsiniz.

Google Adwords ile Çalışmanın Zorlukları

Google Adwords kampanyalarını doğru şekilde yönetmek iyi sonuçlar vermektedir fakat her işletme için aynı şekilde olumlu sonuçları olmayabilir. Bunun başlıca nedeni ise firmanızın türü, sektörünüz ve SEO çalışmalarınıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca Tıklama Başına Maliyet (PPC) modelindeki reklamlarda da, bulunduğunuz sektörde rekabet yüksekse, seçtiğiniz anahtar kelimelere reklam verme maliyetleri de yüksek olabilmektedir. Eğer elinizdeki reklam bütçesi bu rekabetin altında kalkmanızı karşılayamayacak kadarsa, PPC reklamlar sizin için doğru bir yöntem olmayabilir. Büyük işletmeler rekabet konusunda çıtayı yükselttiğinden sizin de rekabet yapmanızı zorlaştırabilir; bu nedenle de elinizdeki bütçeyi verimli kullanmanız önemlidir.

Google Adwords Kampanyaları Nasıl Kullanılır?

Google Adwords kampanyalarına yatırım yapmadan önce anahtar kelimeler üzerinde geniş çaplı araştırmalar yapmanız, bulunduğunuz sektördeki rekabeti gözlemlemeniz ve elinizdeki bütçeyi değerlendirmeleriniz doğrultusunda avantajlı şekilde yönetmeye karar vermeniz gerekir. Rekabetin yüksek ve elinizdeki bütçenin yetersiz olduğu durumlarda Google Adwords kampanyalarından uzak durmanız daha doğru bir karar olacaktır. Reklam bütçesi konusunda rekabet edemiyorsanız, bu durumda Google Adwords kampanyalarından beklediğiniz faydayı alamayabilirsiniz. Çok az aranan anahtar kelimeler üzerine reklam vermeniz, kullanıcıların bu reklamlara tıklama oranlarını düşüreceği gibi ayrıca geri dönüşüm alamamanıza neden olur.

Ancak elinizdeki bütçe yeterli ve sektörünüzdeki rekabet az ise bu reklam seçeneği sizin için yararlı olabilir. Sektörünüzün rekabet oranı az olması durumunda bazı konularda dikkatli olmanız da gerekmektedir. Google Adwords kampanyalarını kullanmadan önce, seçtiğiniz anahtar kelimelerin aranma oranlarını araştırmanız, Google içerisinde anahtar kelimelerin ne sıklıkla geçtiğini gözlemlemeniz gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken asıl nokta, rekabetin düşük olduğu anahtar kelimelerin aranma oranları olacaktır. Aranma hacmi orta seviye ya da yüksek olan; fakat PPC değeri düşük olan anahtar kelimelere odaklanarak daha avantajlı kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Google Adwords ile çalışma konusunda detaylı bilgi için; Google Adwords Ajansı ve Detayları yazımızı okuyabilirsiniz.

Facebook Üzerinden Reklam Vermek

E-ticaret firmalarının bir diğer en sık kullandığı reklam platformu olan Facebook, sunduğu kapsamlı reklam modelleriyle firmaların kullanıcılara daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Günlük 1,13 milyarlık aktif kullanıcısı bulunan ve dünyanın en büyük sosyal ağlarından olan Facebook, işletme sahipleri için uygun bir reklam modeli olmaktadır.

Facebook ile Reklam Vermenin Zorlukları

Facebook reklamları vermenin de bazı zorlukları bulunmaktadır. Facebook üzerinden reklam yaparken başarısız olmanın arkasında iki ana sebep bulunmaktadır.
1- İşletmelerin Facebook üzerinden reklam vermek adına sağlam bir stratejileri olmaması.
2- İşletmelerin Facebook reklamlarına yanlış bir algı ile yaklaşıyor olması.

Facebook üzerinden reklam yapmadan önce ilk bilmeniz gereken, Facebook reklamlarının aslında pasif bir konumda olmasıdır. Yani Facebook üzerinden reklam verirken, doğrudan alışveriş yapmaya odaklı kişilere ulaşmanız mümkün değildir; ancak vakit geçirmek için Facebook’a giren kullanıcılara tesadüfen bir ürün sunmuş olursunuz. Bu durum Facebook’u pasif bir reklam alanı konumuna getirmektedir. Reklam verme başarınız çoğunlukla sunduğunuz ürüne göre değişiklik gösterecektir.

Facebook reklamlarının en önemli faydaları; marka bilinirliğini artırma, ürün bilinirliğini artırma, siteye trafik sağlama ve ürün tanıtımı yapmak şeklinde sıralayabiliriz. Facebook, reklamlarının analizini ve yatırım getirisini hesaplamak için size kapsamlı istatistikler de sunmaktadır. Bu sayede reklam çalışmalarınızın geri dönüşümlerini kolaylıkla ölçümlemeniz mümkündür.

Facebook reklamlarınızı geliştirmek adına Facebook Piksel Nedir? yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Facebook Reklamları Vermek Avantajlı mıdır?

Facebook hem düşük maliyetleri hem de geniş reklam modelleri sayesinde hem küçük hem de büyük işletmeler için uygundur. Farklı reklam modellerinden yararlanabilir, ürünlerinizi öne çıkartabileceğiniz gibi, e-ticaret sitenize de ziyaretçileri kolaylıkla çekebilirsiniz. Ayrıca Facebook’un belirli kitlesine erişim sağlayacağınızdan, web sitenize müşteri çekme imkanınız da olur. Buradaki önemli detay, amaçlarınızı, beklentilerinizi, bütçenizi ve hedeflerinizi önceden belirleyerek, bu hedefler doğrultusunda reklam kampanyalarınızı oluşturmaktır.

Instagram Üzerinden Reklam Vermek

Facebook’un Instagram’ı satın almasının ardından, Instagram hızla yükselmiş ve şu an popülerlik sıralaması yapıldığında başları çekmektedir. Aylık 600 milyon aktif kullanıcısı bulunan Instagram’ın reklam modelleri firmalar için bir reklam kapısı daha açtı. Aylık 1 milyon reklam verenin aktif olarak kullandığı bu sosyal medya platformu, hem küçük hem de büyük işletmelerin gözde reklam mecrası haline gelmiştir.

Günümüz internetinde Instagram’ın getirdiği yeni özellikler (Hikaye paylaşımı, filtre seçenekleri vb.) her yaş grubuna hitap ettiği için popüler sosyal medya platformu haline dönüşmesini sağladı. Influencer gibi yeni sosyal medya ünlüleri/ bloggerları tarafından sağlanan reklamlar ve ayrıca Instagram’da gezinen kullanıcıların karşılaştığı reklamlar/mağazaların reklamları bulunduğundan, işletmelerin reklam verme seçenekleri bir hayli çoğaldı. Facebook’taki reklam modellerinin Instagram üzerinde de kullanılıyor olmasının yanı sıra Instagram’a özel reklam modellerinin de geliştirilmesiyle beraber farklı amaçlar için farklı reklam kampanyaları oluşturmak mümkün olmaktadır.

Detaylı bilgi için; Instagram’a Reklam Verme Konusunda Bilmeniz Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

Instagram ile Reklam Vermenin Zorlukları

Facebook’ta olduğu gibi Instagram’ın da pasif bir yanı bulunmaktadır. Kullanıcılar Instagram’a doğrudan bir alışveriş sitesi bilinci ile gelmezler. Bu sebeple de gösterdiğiniz ürünler ve kullandığınız görseller çok önemli olmaktadır. Bunların yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka unsurlar da bulunmaktadır. Ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi iyi tanımanız, kullanıcıları iyi analiz etmeniz, onların ne tür içeriklerden hoşlandıklarını gözlemlemeniz bir hayli önemlidir. Instagram doğrudan görsel odaklı bir platform olduğu için kullandığınız fotoğrafların da önemi bulunmaktadır.

Instagram üzerinde bir şirket hesabı açarak bunu Facebook üzerindeki şirket sayfanıza bağlamanız gerekmektedir. Bu sayede reklam kampanyalarınızda ulaşmak istediğiniz, sektörünüz ile ilgili hitap edecek hedef kitleyi seçmenize de yardımcı olur.

Instagram Reklamları Vermek Avantajlı mıdır?

Özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar için Instagram aracılığı ile reklam vermek oldukça faydalı olmaktadır. Ancak yine Facebook reklamlarında olduğu gibi, amacınızı iyi belirlemeniz, hedef kitlenizi iyi tanımanız ve doğru bir strateji ile reklamlarınızı oluşturmalısınız. Instagram’ın her geçen gün artan aktif kullanıcı sayısı ve popülerliği sayesinde yeni hedef kitlelere ulaşmak bu platform üzerinden kolaylaşacaktır.

Ayrıca reklam verme konusunda şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz;
Kampanya Tanıtımları için Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?
E-ticarette İndirim Dönemleri İçin Reklam ve Pazarlama Planlamaları

Yazımızda değindiğimiz ”ücretli reklam vermek” seçeneği konusunda yeni çalışmalar yapacak bütçeniz yoksa, ücretsiz reklam vermek ile ilgili yazımızdan da yararlanabilirsiniz;

Ücretsiz Olarak Kullanabileceğiniz Reklam Çalışmaları