İyi Bir Liderin Sahip Olması Gereken 10 Özellik

İş hayatında liderlik denildiği zaman ilk akla gelen sektörle alakalı başarı olmaktadır. Ancak bu düşünce gerçekte yanlıştır. Şöyle ki liderlik sektörle alakalı başarılı olanın yanında bazı özelliklere de sahip olmayı gerektirmektedir.

Bu sebeple markaların ekipleri adına lider belirlerken, liderde bulunması gereken liderlik özelliklerine sahip kişilerin arasından seçimlerini gerçekleştirmelidir. İyi bir liderin sahip olması gereken 10 özellik bulunmaktadır. Bu özellikler:

  • Yeniliğe Açık Olmak

İş hayatında yaşanmakta olan gelişim ve değişimler hayatımıza pek çok yenliğin girmesine yol açmıştır. Yeniliklerin hayatın bir parçası olamaya başladığı son dönemlerde, yeniliklere açık olmak da bir liderin sahip olması gereken özellikler arasında bulunmasına neden olmuştur.

Liderlik özelliklerine sahip kişilerin yeniğe açık olup olmadıkları konusunu araştırmak oldukça önem taşımaktadır. Bunun sebebi de yeniliklere açık liderlerin dönüşümlere ve değişimlere kolaylıkla uyum sağlıyor olabilmeleri ve takımlarının da daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olabilmeleridir. Bu sebeple bir liderde yeniliklere açık olmak özelliği mutlaka aranmalıdır.

  • Empati Yeteneğinin Olması

Empati, bir kişinin başka bir kişinin içinde bulunmakta olduğu duyguyu ve durumu anlayabilmesine ve kendini başkasının yerine koyarak içselleştirmesine denilmektedir. Bir liderde bulunması gereken empati yeteneği, liderlerin çalıştıkları kişilerle iletişimlerini artırabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Liderler çalışanlarına empati kurarak yaklaşırlarsa, onların davranışlarını ve duygularını daha kolay bir şekilde anlayabilir ve kişilerin performanslarındaki düşüşün nedenini daha kolay değerlendirebilir.

  • İş Birliği Yapabilmesi

İş birliği, bir projede ya da bir işte farklı kişilerle çalışmaya denilmektedir. Bir liderde bulunması gereken özellikler denildiğinde, iş birliği yapabilmesi ön plana çıkan özelliklerden biridir. Çünkü liderlerin çalıştıkları kişilerle iş birliği yapabilmesi önemli ve aynı zamanda gereklidir.

İş birliği yapabilmek liderlerin çalışanlarıyla kolay bir şekilde iletişim kurmasını da sağlamaktadır. İş birliği,  bilgi aktarımı ile yapılmakta olan işlerden alınan verimin de artmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle başarılı ve etkileyici bir liderde iş birliği yapabilme özelliği mutlaka bulunmalıdır.

  • Anlayışlı Olması

Liderlik özelliklerinin en önemlilerinden biri de anlayışlı olmaktır. Çünkü neredeyse her türlü işte hata yapma olasılığı bulunduğundan, kişilere karşı anlayışlı davranmak ve anlayışlı olmak, kişilerin işe bağlılıklarını artırabilmektedir. Ayrıca bir lider yapılan hatalara karşı anlayışlı olduğu kadar yol gösterici de olmalıdır. Hatalara karşı anlayışlı olan lider, hatayı olumlu sonuçlara dönüştürebilme yeteneğine de sahiptir. Bu nedenle bir liderde anlayışlı olma özelliği mutlaka bulunmalıdır.

  • Dürüst Olması

Liderlik yapan kişilerin özellikleri arasında bulunması gereken bir başka özellik de dürüst olabilmesidir. Bir iş ortamı içerisinde dürüst yaklaşımlar sergileyen liderler, çalışanların akıllarında soru işaretleri kalmasına engel olacağından çalışanların işe olan bağlılıklarını da artırmaktadır.

  • Yol Gösterici Olması

Liderlik yapan kişilerde aranması gereken bir başka özellik de yol gösterici olmasıdır. Bir iş yeri içerisinde çalışmakta olan kişilerin her biri aynı kapasite ve bilgilere sahip olamayabilir. Bu nedenle bir işi yapmaya, anlamaya ve kavramaya çalışan kişilere liderlerin yol gösterici olmaları gerekmektedir.

  • Etkili İletişim Kurması

Dünya son zamanlarda iletişim üzerine kurulmuş bir yapıya dönüşmüştür. Bu nedenle liderler çalışanlarıyla ne kadar etkili iletişim kurabilirse kişilerle olan bağlılıkları da o derece atmaktadır. Bu da yapılan işte başarı sağlayacaktır.

  • Sorumluluk Almaktan Korkmaması

Güçlü bir liderde bulunması gereken en önemli özelliklerden biri sorumluluk almaktan korkmamasıdır. Liderlerin aldıkları sorumluluklar kendilerini olumlu yönde etkilerken iş hayatlarında da başarılı olmalarını sağlamaktadır.

  • Özgüven Sahibi Olması

Bir lider yaptığı işte kendine ne kadar güvenirse başarıya ulaşabilmesi de o kadar kolaylaşmaktadır. Bu nedenle özgüven sahibi olmak bir liderde aranan en önemli özelliklerdendir.

  • Eğitim Almaktan Vazgeçmemesi

İyi bir liderde bulunması gereken önemli bir başka özellik de eğitim almaktan vazgeçmemesidir.eğitim almaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen liderler kendilerini her alanda geliştirme olanağı yakalamaktadır.