Kampanya dönemleri başlamadan önce e-ticaret sitesi ile stok yapmanız ve stok sisteminizi kontrol etmeniz önemlidir. Kampanya döneminde ön planda olacak olan ürünleri e-ticaret sitenizde mevcut halde bulundurmanız ve müşterilerinizi mağdur etmenizin önüne set çeker iken sizin de e-ticaret ile daha fazla kazanç sağlamanıza yardımcı olur. Özellikle her yıl Kasım ayında olan Kara Cuma indiriminde başlayacak olan indirimler ve daha sonra ki aylarda Yılbaşı kampanyaları nedeniyle şu andan itibaren stok kontrollerinizi gözden geçirmeniz oldukça önemli.

Önceki eski dönemlerden satış sayıları üzerine tahminler yapın

Daha önce ki kampanya ve indirim dönemlerinde e-ticaret siteniz üzerinde hangi ürünlerin ya da ürün gruplarının bu kampanya dönemlerinde daha çok talep gördüğünü ve bu kampanya boyunca ne kadar satış yapıldığını analiz edin. Bu analiz sonucunda elde ettiğiniz veriler doğrultusunda yeni kampanya dönemleri için ne kadar stok yapmanız gerektiğini az çok bileceksiniz. Hangi ürünlere daha çok talep olacağını tahmin etmeniz, stoklarınızı yenilerken de size destekçi olacaktır. Bu nedenler ile eski kampanya dönemlerinizi analiz ederek, çok talep gören ürünlerinizi bulup, stoklarınızı yenilemeniz işinize yarayacaktır.

Minimum stok seviyelerinizi kesinleştirin

Stok yapma döneminde her ürün kategorisi ve bu ürün için alt stok limitlerinizi kesinleştirmeniz bu yenileme sürecinde önemlidir. Çok talep alan ürünlerde stok alt limitlerini yüksek bir seviyede tutmanız, stoklarınızı çok daha hızlı yenilemeniz için size fırsat tanıyacaktır. Az talep alan ürünlerde de stok alt limitlerinizi düşük tutmanız deponuzda satılmayan ürünlerin yer kaplamamasını sağlar.

Ürün stok alt limitine yaklaşıldığında o ürünlerin stok güncellemesini yapın ve bu şekilde e-ticaret sitenizde aksama olmadan ürünlerinizi satmaya devam edebilirsiniz. Her ürünün tedarik süreci farklıdır bu sebeple de kolay ve zor tedarik edilebilen ürünler için de stok alt limitlerinizi düzenlemeniz kampanya dönemlerinde işinize yarayacaktır.

Stok hızınızı analiz edin

Stok devir hızı da dikkat etmeniz gereken konular arasında yerini alır. Stok yapma aşamasında hangi ürünlerin stoklarının daha çabuk bittiğini ve hangilerinin daha uzun süre de bittiğini belirleyerek, yıl içinde bir ürün için kaç kez satın alma yaptığınızı araştırmanız önemlidir. Bu şekilde her ürün için yıl içinde ne kadarlık stok yaptığınızı ve bu yaptığınız stokun size ne kadar maliyete mal olduğunu öğrenebilirsiniz.

Düzenli olarak stok kontrollerinizi takip edin

Kampanya öncesi düzenli olarak stok kontrollerinizi yapmanız gerekmektedir. Stok yapma işlemleri boyunca e-ticaret siteniz ve deponuzdaki ürün sayısının yeterli olması ve deponuzda yeterli stoğun olduğundan emin olmanız oldukça önemlidir. Stok sayılarının site ve depo ile aynı olmaması, stoğu bitmiş ürünleri satmanıza sebep olabilir ve bu durum da büyük bir probleme neden olur. Müşterilerin size olan güveni sarsılır. Bu nedenle düzenli olarak stok kontrollerini yapmanız da gerekir.

Sezonluk ve hediyelik ürünleri belirleyin

Kış sezonunda talep edilecek sezonluk ürünlerinizi ve yıl sonunda çok talep görebilecek hediyelik eşyalarınızın da belirlemeli ve bunlara göre stok yapmanız önemlidir. Kasım ayında Kara Cuma indirimi ile beraber kullanıcılar indirimlerden yararlanırken hem sezonluk ürünlere hem de hediyelik ürünlerden satın alabilirler. Bu sebeple bu gruptan ürünler belirleyin.

Ürün tedarik sürelerinizi kesinleştirin

Stok yapmak için tedarikçilerin size ürünleri ne kadar sürede teslim edeceklerini de hesaplamanız oldukça önemlidir bu şekilde bir planlama yapmanız gerekir. Her ürünün tedarik süresi farklı olabilmekte bunun yanı sıra da tedarikçi firmaların yoğunlukları da ürünün tedarik süresini aksatabilmekte. Bu sebeple de ürünlerinizin tedarik sürelerini belirlemeniz gerekir. Olası olumsuzluklara karşı olarak planlamanız, stoklarınızın yenilenmesi açısından önemlidir.

Olumsuz durumlara hazırlıklı olun

Özellikle pandemi döneminde kargo şirketleri ile yaşanan problemler ve yoğunluklar, ürünlerin de tedarik sürecini olumsuz olarak etkiledi. Bunun gibi pek çok ürün de yoğun talep olduğunda da ürünlerin tedarik edilememesine söz konusu olabiliyor.