Günümüzde tanıtım ve e-ticaret için en sık kullanılan dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan sosyal medya; ürün, medya ve kampanya tanıtımları yapmak için uzun süredir firmalar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Düzenleyeceğiniz çeşitli kampanyaları veya sunduğunuz fırsatları farklı kitlelere ulaştırmak için sosyal ağlar önemli bir araç haline gelmiştir. Doğru sosyal mecralarda doğru kampanya stratejilerini oluşturarak çalışmalar yapmanız alacağınız sonuçları ve geri dönüşümleri doğrudan ve olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Hedefleriniz doğrultusunda kampanyalarınızı belirleyin

Sosyal medya aracılığıyla tanıtım ve kampanya çalışmalarını yapmaya başlamadan önce kampanya hedeflerinizi belirlemeniz çok önemlidir. Oluşturduğunuz her bir kampanyadan farklı bir geri dönüşüm hedefleyebilirsiniz. Her kampanyanın birincil ve sonrasında da ikincil önceliklerini tanımlamalısınız. Sosyal medyada gerçekleştireceğiniz takipçi arttırma, marka ya da ürün tanıtımı yapma, farklı kitlelere ulaşma, ürün satışına yönelme ve web siteye trafik çekme gibi farklı hedefler doğrultusunda kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz.

Kampanya ile ilgili görsellere yer verin

Sosyal mecralar, görsel odaklı platformlardır. Bu sebeple de kampanya tanıtımlarınızı yapmak için bu platformlarda yayınlayacağınız görsellerin gücünden yararlanabilirsiniz. Bir kampanyanın tanıtımı için farklı görseller hazırlayabileceğiniz gibi farklı kampanyalar için farklı görseller de hazırlayabilirsiniz. Farklı görsellere yer vermeniz, aynı kampanyayı farklı zamanlarda ya da farklı kitlelere yönelik olarak paylaşmanızı sağlar.

Aynı zamanda kampanyalarınızda doğru görsel seçimlerine ve tasarımlarına yer vermeniz kullanıcıların da ilgisiniz çekmek için oldukça önemli olduğu için bu süreçte ilgi ve dikkat çekici görseller üzerinde çalışmaya da özen göstermelisiniz.

Farklı metrikler üzerinde ölçümlemeler yapın

Sosyal medya aracılığıyla kampanya tanıtımları yaparken hangi metrikleri ölçümleyeceğiniz de önemli bir detaydır. Farklı metrikleri farklı hedefler için ölçümlemeniz gerekmektedir. Alacağınız etkileşimler, kampanya erişim sayıları, web site yönlendirme trafiği, tıklama oranları, geri dönüşümler, uygulamayı indirme sayıları gibi farklı metrikler üzerinde ölçümlemelerde bulunarak kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini ve nasıl sonuçlar getirdiğini görebilirsiniz.

Videolar oluşturun

Sosyal medyanın görsel ağırlıklı bir platform olmasıyla birlikte son yıllarda video içerikler de bu platformlarda sıklıkla kullanılan formatlar arasında yer almayı başardı. Videolu içeriklerin, görsel içeriklere kıyasla daha fazla etkileşim ve geri dönüşüm sağladığı gibi kullanıcılar tarafından da daha çok dikkat çekmekte. Bu nedenle de kampanyalarınızda videolu içeriklere de yer vermeniz takipçi ve etkileşim açısından olumlu ve hızlı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Videolu içerikler oluştururken tanıtımlarınızda kısa videolar oluşturmanız daha etkili olacaktır. Uzun videolar kullanıcıların daha az dikkatiniz çekmektedir. Bu sebeple de daha çok 15 saniye ile 1 dakika arasından kısa içerikler daha izlenebilir ve dikkat çekici olacaktır.

Yarışma ve çekilişler düzenleyin

Sosyal mecralarda çekiliş ve yarışmalar düzenlemeniz kullanıcıların dikkatini her zaman çekecektir ve daha fazla etkileşim almanıza yardımcı olacaktır. Özellikle de yeni başlayan firmaların kolay takipçi kazanması ve hızla bilinir hale gelmesi için çekiliş ve yarışmalar büyük avantaj sağlamaktadır. Fakat bu çekiliş ve yarışmaları yaparken çekilişlerin aralığının da iyi ayarlanması gerekir. Sürekli çekilişler yapmak, kullanıcıların beklentisini yükselteceği gibi buna sürekli alışmalarına da neden olacaktır.

Reklam ve tanıtımlardan yararlanın

Milyonlarca kullanıcı gün içerisinde bu mecraları aktif bir şekilde kullandıkları için kampanya tanıtımlarınızı sosyal medya reklamları aracılığıyla yapmanız daha doğru olacaktır. Sosyal medya reklamları, etkileşimlerinizi arttırmanız ve marka bilinirliğinizi arttırma konusunda da önemli bir rol üstlendiği için günümüzde bu reklam çalışmalardan yararlanmanız şirketinizin tanıtımını yapmanızı da kolaylaştıracaktır.

Influencer hesaplarla reklam ve işbirlikleri yapın

Son birkaç yıldır influencer hesaplarla işbirliği yaparak kampanya tanıtımları yapmanız oldukça popülerdir. Influencer’ların kendilerine ait kitleleri sayesinde daha geniş kitleye ulaşarak onlardan gelen etkileşimler sayesinde marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı da arttırabilirsiniz. Tanınmış kişi ve hesaplarla çalışmanız yeni ve farklı kapılar açmanıza da yardımcı olacaktır.