Kendin Yap Ürünleri Nasıl E-ticaret ‘e Dönüştürülür?

Her geçen gün artan online alışveriş tutkusu, e-ticaret pazarını da beraberinde getirerek sektör çeşitliliği sağlıyor. Bu çeşitliliklerden biri de ‘’kendin yap’’ sektörüdür. İngilizce tabiriyle DIY (Do It Yourself) sektörüdür. Özellikle pandeminin etkisiyle evlerimize kapandığımız bu süreçte çoğu kişi yapmaktan keyif aldığı hobilere daha çok zaman ayırmaya başladı. Kimileri bunu bir hobi olarak sürdürmeye devam etsen de kimileri de hobilerini işe dönüştürme projelerine yönelir oldu. ‘’kendin yap’’ konseptiyle binlerce girişimci her geçen gün e-ticarete atılmaya devam etmekte. Böylelikle hep DIY fikirlerini geniş kitlelere ulaştırıyorlar hem de bunu kazanca dönüştürüyorlar.

Çeşitli kendin yap fikirleri

  • Örgü dünyası
  • Çanta tasarımları
  • Takı-aksesuar tasarımları
  • El işi ürünler
  • Dekorasyon ürünleri
  • Sanatsal tasarımlar ve çeşitli baskılar
  • Giyim sektörü

Dünya çapındaki trendleri takip edin

Kendin yap ürünler hakkında tüketiciler farklı ve orijinal tasarımlara oldukça ilgi duyuyor. Bu noktada girişimcilere düşen dünya çapındaki son trendleri takip ederek hedef kitlesine uygun tasarımlar ortaya çıkartmaktır.

Takı sektörü profesyonel veya amatör olarak e-ticaret pazarında geniş bir payı oluşturmaktadır. Aksesuar ürünleri ise DIY sektöründe tüketicilerin ilgisini her geçen gün arttıran bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Farklı çanta tasarımları, fotoğraf makinesi askısı, telefon askısı, gözlük askısı, telefon kabı gibi çok çeşitlilikte ürünleri kendiniz tasarlayarak online satış yapabilirsiniz.

E-ticaret sitesi için en dikkat etmeniz gereken şey, rakiplerinizin arasından sıyrılmak için tasarımlarınızla fark yaratmaktır. Devamında ise doğru kanallardan hedef kitlenizin karşısına çıkmaya odaklanmalısınız. Bunu dijital pazarlama araçlarını aktif kullanarak başarıyla tamamlayabilirsiniz. Sosyal ağları aktif kullanmanız, reklam ve pazarlama çalışmalarınızla desteklenerek fark yaratabileceksiniz.

Sıkılmadan emek verip zaman harcayabileceğiniz ‘’kendin yap’’ sektörünü tercih edin

Yukarıda örnek verdiğimiz çeşitli kendin yap fikirlerine ek olarak bahçe dekorasyonu, hediyelik eşya gibi fikirleri de ekleyebiliriz. Bu noktada sadece yapmanız gereken odaklanmak istediğiniz niş sektörüne karar vermek ve sonrasındaki planlamaya geçmektir. Bir marka oluşturmak yolunda üretime başladıktan sonra insanlara güven vermek açısından online mağazanızı kurma adımlarınızı atmanızı öneririz. Bu aşama da marka adınıza ait bir sosyal medya hesabı alarak orada da paylaşımlar yapmanızı tavsiye ederiz.

El emeğinizi gösterin

Kendin yap hızlı büyüyen pazarlarının arasında ahşap oymacılığı, nakış ve çömlekçilik, deri tasarımları, seramik ve örgü tasarımları gibi el emeği göz nuru çalışmalar da bulunmaktadır. Tüm bu fikirleri kendi ilgi alanınıza göre şekillendirip sizin sıkılmadan emek verip zaman ayırabileceğiniz bir DIY ürününe yönelmeniz daha uygun olacaktır.

Sanatsal çalışmalarınızla ön plana çıkıp fark yaratın

Sanat dünyasının online ticarette kullanım alanı oldukça geniştir. Farklı fikirlerle kullanıcıların karşısına çıkmanız muhtemeldir. Örneğin büyük emek ve el işçiliğiyle ortaya çıkardığınız yağlı boya, kara kalem vb. resimlerinizi tablo olarak satabileceğiniz gibi baskı dünyasında da kullanabilirsiniz. Kendi yarattığınız tasarımları bir tişört ya da bir kupa baskısı üzerinde kullanarak orijinal bir işe imza atabilmeniz mümkündür.

Ürünlerinizi geniş kitlelere tanıtmak için online mağazanızı oluşturun

Kendin yap çalışmalarınızı üretime başladıktan sonra ürünlerinizi geniş kitlelere tanıtmak ve bundan kazanç sağlamak istiyorsanız bunu ticarete dönüştürmelisiniz. Bunun için online mağazanızı kurun. Online mağazanızla pazarlama ve markalaşma adımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Online mağazanızda ürünlerinizi sergilemeniz tüketicilere güven vermek ve markanızın uzun vadede kalıcılığı açısından atacağınız en büyük adım olacaktır.

Online mağazanızın adını çeşitli sosyal mecralarda da kullanarak oralarda da aktifleşmeniz pazarlama ve markalaşma açısından önemlidir. Online mağazanızı sosyal ağlarla destekleyerek online mağazanızın temellerini sağlam bir şekilde atmaya başlamış olursunuz.

Kendin yap fikirlerinizi üretmeye karar verdiğinizde yoğun bir online mağaza arayışına girmeden Epazarsoft E-ticaret Paketleri’nden size uygun olanı seçerek sitenizin hızlı bir şekilde kurulmasını ve kısa sürede satışa hazır hale gelmesini sağlayabilirsiniz. İsterseniz kurulum öncesinde sizi neler beklediğini 15 günlük bir DEMO ile deneyimleyebilirsiniz.