Keyword Cannibalization (Anahtar Kelime Yamyamlığı) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektronik ticaret sitelerinde veyahut kurumsal internet sitelerin sayfalarında her markanın ön plana çıkmak ve hedeflediği kitleye ulaşmak için seo çalışmaları yaptıkları bilinen bir gerçektir. Markalar da her zaman seo çalışmalarını yürütürken anahtar kelime analizini yaparlar ve ön plana çıkabilmek adına hangi anahtar kelimelerden yararlanacaklarına karar verir.

Markalar genellikle doğru anahtar kelimelerin seçimini yaparken bazen de seçimlerinde anahtar kelime yamyamlığına yer verebilmektedir. Anahtar kelime yamyamlığı her ne kadar faydalı bir şeymiş gibi gözükse de aslına bakıldığında pek çok zararı içerisinde barındırır. Çünkü ön plana çıkmayı istediğiniz sayfalarda ve seo sıralamalarında artış yaşamayı hedeflediğiniz sayfalarda anahtar kelime yamyamlığı sizlerin geri plana düşmesine sebep olabilir.

Anahtar Kelime Ne Demek?

İnternet üzerinden araştırma yapan kişilerin arama motoruna yazmış olduğu kelimelere verilen isme anahtar kelimeler denir. Örnek verecek olursak turuncu etek, kombin yapmak ve Ankara ilçesi gibi kelimelerdir. Anahtar kelimeler, uzun ve kısa uzunluktaki anahtar kelimeler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Bunlara short tail keyword ve long tail keyword denir. Kullanıcıların arama motorlarındaki araştırmalarında kullandıkları kısa kelimelere short tail keyword denmektedir. Örneğin arama motoruna etek yazmak. Üç veya üçten fazla kelimeden oluşana ise long tail keyword denmektedir. Örneğin turuncu etek satın al yazmak. Arama motorunu kullanan kullanıcılar, sadece temel cümleler kullanabileceği gibi soru cümleleriyle de sorgulama yapabilirler.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Ne Demek?

Anahtar kelime yamyamlıkları, markanın farkında olmadan veya olaraktan bir anahtar kelimeyi veya o anahtar kelimenin farklı çeşitlerini birçok kez seo çalışmalarında kullanmasıdır. Pek çok dezavantajları da beraberinde getirir.

Anahtar Kelime Yamyamlığı Niçin Yapılmamalı?

Anahtar kelime yamyamlığı bir diğer tabiriyle Keyword Cannibilization, markanızın zarar görmesine yol açar. Bu zararlarda belli başlı alanlarda kendini açığa çıkarır.

  • Anahtar kelime yamyamlığı, internet sitelerinizde sıralamasının yükselmesini istemediğiniz bir sayfanın görünürlüğü yakalamasına yol açabilir.
  • Aynı anahtar kelimelerle hedeflediğiniz sayfalar birbirini olumsuz etkileyebilir ve sıralamanızın düşmesine sebep olabilir.
  • Anahtar kelime yamyamlığı, ürün veya bilgi arayan insanları farklı sayfalara yönlendirdiği için markanızın hedeflerine ulaşmasını engelleyebilir.
  • Dönüşüm oranlarını kötü etkiler.
  • Sıralamalarda diğer sayfalarınızın da düşmesine yol açar.
  • Markanıza duyulan güveni zedeler.

Yukarıda saydığımız birçok dezavantaja yol açacağı için seo çalışmaları yapan markanın anahtar kelime seçiminde titiz olmalı ve doğru tercih yapması son derece önemlidir.

Seo Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelimelerinizin seçimini yaparken seo analiz araçlarından faydalanabilir ve içeriklerinizde kullanacağınız kelimelere karar verebilirsiniz. Bununla beraber seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar bulunur. Bunlar;

İlk olarak markanın arama hacmini göz önünde bulundurması gerekir.

İlgi çekmeyi hedefleyen markalar arama hacimleri yüksek olan anahtar kelimeleri seçmelidir.

Arama hacimlerine dikkat ettiğiniz kadar bu anahtar kelimelerdeki rekabete de dikkat etmelisiniz. Rekabet oranı yüksek anahtar kelimelerde yapacak olduğunuz seo çalışmaları daha fazla emek isteyecektir.

Soru cümlelerine de anahtar kelimelerin içerisinde bolca yer vermelisiniz.

Anahtar kelimelerinizin seçimlerinde siz de bu stratejilerden faydalanabilir ve seo çalışmalarınızda verimliliği arttırabilirsiniz.

  • Seçim Yapılmadan Önce Dikkat

Markalar SEO anahtar kelimeleri seçerken, kendi anahtar kelimelerini yapmamak için öncelikle daha önce oluşturdukları sayfaları ve bu sayfaların anahtar kelimelerini analiz etmelidirler. Markalar bu aşamada iki farklı analiz aracı kullanır. Bu araçtan faydalanan firmalar hangi kelimelerin sitesinde yer verilmesi gerektiğini ve bu kelimelerin nasıl bir link yapıları ile bağlı bulunduklarını tespit ederler. Bu çalışmaları hatasız ilerletebilen markalar doğru anahtar kelime seçimleri yaparlar. Siz de anahtar kelime yamyamlığı olmadan seo araştırması yapmak istiyorsanız, internet sitenizi analiz etmek ve doğru anahtar kelimeleri seçmek için bu araçları kullanabilirsiniz.