Kış Sezonu İndirimlerinden Yararlanarak E-ticaret’te Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Kış sezonu yaklaşırken 2020’ninde sonuna yavaş yavaş geliyoruz. Hem tüketiciler hem de e-ticaretle uğraşan işletmeler kış sezonu indirimlerini dört gözle bekliyor. Kış indirimleri ile satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret işletmeleri için birçok farklı çalışmalar bulunuyor.

Pandemi nedeniyle birçok işletme özellikle de fiziki mağazalar yılın ilk yarısında satış yapmakta zorlandı. Fiziki mağazalar ekonomik zorluklar yaşarken e-ticaret siteleri ise bu süreçte işlerini yapmaya devam ettiler. Bu nedenle de kış sezonu yaklaşırken ve olası bir 2. dalga sürecinin gündemde olması nedeniyle işinizi e-ticarete taşımayı düşünebilirsiniz. Bu süreçte yapabileceğiniz çalışmalardan sizlere bahsedeceğiz.

Kış Sezonu İndirimlerinden Yararlanarak E-ticarette Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Bundle ürünler oluşturun

Bundle ürünler, birden fazla ürünün bir paket haline getirilerek satışa sunulmasıdır. Bu ürünler indirimli fiyatla satıldığı için kullanıcılara daha cazip gelmektedir. Böylelikle kullanıcılar hem kendi kullanımları için hem de hediye olarak birkaç ürünü beraberinde alırlar. Bu noktada ilgili ürünleri bundle haline getirmeniz tüketicilerin satın alma kararlarını da etkileyecektir. Bu yöntemden yararlanarak hem satışlarınızı arttırabilir hem de daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

Upsell ve çapraz satış çalışmalarına yer verin

Kış sezonu indirimleri sürecinde satışlarınızı arttırmak için yapabileceğiniz çalışmalar arasında upsell ve çapraz satış çalışmalarına yer vermelisiniz. Upsell ile ilgili ürünleri doğru kategorize ederek sitenizi ziyaret edenleri daha üst model ürünlere yönlendirebilirsiniz. Yine aynı zamanda ilgili ürünler bölümünde ürünle beraber satılabilecek aksesuar ve benzeri ürünleri de listeleyebilirsiniz. Ek olarak çeşitli aksesuarları sepetlerine eklemeleri halinde kargo bedava olacak gibi kampanyalar da düzenleyebilirsiniz.

Varış sayfalarınızı ayarlayın

Kış indirimleri için özel bir varış sayfası hazırlayabilirsiniz. Böylelikle tüketiciler sayfanıza daha etkin bir şekilde yönlendirilecektir.

Kampanya ve çekiliş gibi duyurularınızı yaparken ve reklamlarınıza yönlendirirken bir varış sayfasına linkleme yaparak kullanıcılara kış sezonu ile ilgili ürünlerinizi net bir şekilde göstermiş olursunuz. Bu da onların alışveriş deneyimlerini geliştirerek daha hızlı karar almalarını sağlayacaktır.

Reklam ve pazarlama hedeflerinizi oluşturun

E-ticaret sitenizde kış indirimleri ile ilgili tanıtımlara yer verirken pazarlama ve reklamlarınızda en verimli hedeflemeleri yapmanız gereklidir. Doğru reklam hedeflemeleri yapmadan reklamlarınızdan iyi verim elde etmeniz mümkün değildir. Kış sezonuna özel bir hedefleme ayarı yaparak, daha geniş kitlelere ürünlerinizi ve markanızı duyurmanız oldukça önemlidir.

Facebook, Instagram gibi çeşitli platformlarda reklam hedeflemelerinin üzerinde çalışmanızda özellikle fayda vardır. Aktif kullanıcılarının olduğu bir platformda reklam kampanyaları düzenlemeniz size daha fazla etkileşim ve geri dönüşüm kazandıracaktır. Aynı zamanda tek bir lokasyonla sınırlı kalmayıp Türkiye’nin dört bir yanına markanızı duyurabilirsiniz.

Influencerlar ile reklam ve işbirliği çalışmalarına yönelin

Influencerlar çeşitli platformlarda belli bir takipçi kitlesine sahip, işbirliği yapılan markaların reklamını yapan kişilerdir. Bu tarz tanınmış kişi ve hesaplarla iş birlikleri yaparak marka ve ürünlerinizi yeni kitlelere tanıtabilirsiniz.

E-Ticaret Sitelerinde farklı kişiler ile çalışmanız onların hedef kitlelerine göre farklı ürünleri öne çıkartacak kampanyalar oluşturabilir ya da genel olarak düzenlediğiniz kampanya duyurularınızı bu tanınmış hesap ve kişiler aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu kişilerin ürünlerinize karşı olumlu bir yorumda bulunması bile takipçi kitlelerini markanıza yöneltecektir.

Tüketicileri harekete geçirin

Tüketicilerin alışveriş yaparken kararsız kaldığı noktada onları daha hızlı bir şekilde harekete geçirmek için aciliyet hissini ön plana çıkarmanız oldukça önemlidir. Kış indirimlerinizi yürütürken site üzerine geri sayım aracı koyarak kampanya için son dakikalar diye belirtmeniz ya da sepetinizdeki ürün tükeniyor gibi bildirimlerle harekete geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Tüketicilere farklı kargo alternatifleri sunun

Online alışverişlerde tüketicileri doğrudan etkileyen faktörlerden biri de kargo gönderim seçenekleridir. Özellikle indirim dönemlerinizde birçok kargo seçeneği de sunarak onları ürün satın almaya yönlendirebilirsiniz. Ücretsiz kargo, hızlı teslimat, aynı gün içinde teslimat ya da kapıda ödeme gibi birçok kargo seçeneği sunabilirsiniz.