Ülkemizdeki firmaların %99,8’ini Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler yani KOBİ oluşturmaktadır. Bu oranın bir bölümünü fiziksel mağazalar, büyük bir bölümünü ise dijital dönüşümü tamamlayıp online ticaret yapan firmalar meydana getirmektedir. Küçük ölçekli e-ticaret firmaları dijital pazarlama çalışmalarına önem vererek web sitelerine daha fazla ziyaretçi çekebilmekte, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmektedir. Biz de bu yazımızda küçük ölçekli e-ticaret firmalarının yararlanabileceği dijital pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak bu stratejileri uygulayabilir ve firmanızın hedeflerine ulaşmasını mümkün kılabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamaya Ağırlık Verin

Küçük ölçekli e-ticaret firmalarının özelliklerinden birisi marka ve müşteri arasındaki yakın ilişkidir. Bu özellikten dolayı e-ticaret firmalarının kişiselleştirilmiş pazarlamaya ağırlık vermesi zorunlu kılınmaktadır. Çünkü küçük ölçekli firmalar kişiselleştirilmiş pazarlama sayesinde müşterileriyle daha kolay ilişki kurabilmekte ve müşterilerinin markalarına olan sadakatini arttırmaktadır.

Kişiselleştirilmiş pazarlamaya ağırlık veren küçük ölçekli e-ticaret firmaları tarafından en çok tercih edilen stratejiler şunlardır:

 • Kişiye özel indirim kuponları
 • Müşterilere özel alışveriş fırsatları
 • Özel gün mesajları ve e-postaları
 • Hediye çeki

Sizler de bu tür stratejiler ile kişiselleştirilmiş pazarlamaya ağırlık verebilirsiniz. Böylelikle müşteri sadakatini arttırabilir ve sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

E-posta Pazarlamadan Yararlanın

E-posta pazarlaması, küçük ölçekli e-ticaret firmalarının yararlanması gereken dijital pazarlama stratejilerinden biridir. Bu dijital pazarlama yöntemi sayesinde firmalar ürün, hizmet ve kampanyalarını e-postalar aracılığıyla hedef kitlelerine tanıtabilmektedir. Bunun yanı sıra e-ticaret firmalarının;

 • Web site trafiğini arttırabilmektedir.
 • E-posta pazarlama araçları sayesinde çalışmaların verimliliğini kolaylıkla analiz edebilmesine olanak sağlamaktadır.
 • Satışlarını ve marka bilinirliklerini büyük ölçüde arttırabilmektedir.
 • Müşteriler ile daha yakın bir bağ kurmasını mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla da firmalara sadık müşteriler kazandırmaktadır.

Sizler de küçük ölçekli e-ticaret firmanız için dijital pazarlama çalışmaları yaparak satışlarını arttırmak istiyorsanız e-posta pazarlamasından yararlanmalısınız.

Sosyal Medya Pazarlamasının Gücünden Faydalanın

Instagram, Facebook, Twitter, TikTok ve Youtube gibi sosyal medya platformları küçük ölçekli e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir. Çünkü her geçen gün artan sosyal medya kullanımı, küçük ölçekli e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle KOBİ’lerin sosyal medya pazarlamasının gücünden faydalanması gereklidir. Böylelikle firmaların ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde tanıtabilmesi mümkündür.

Küçük ölçekli e-ticaret firmalarının sosyal medya pazarlaması yaparken göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • KOBİ’lerin aylık sosyal medya takvimleri oluşturması gereklidir. Böylelikle sosyal medya platformlarında düzenli içerik paylaşımları yapabilmeyi ve hedef kitleye daha kolay ulaşabilmeyi mümkün kılmaktadır.
 • Markalar, sosyal medya platformlarına özel hedef kitlelerini analiz etmelidir. Her platform için farklı bir sosyal medya stratejisi geliştirmeye özen gösterilmelidir.
 • Sosyal medya paylaşımları görsel, video, ürün inceleme videoları ve ürün tanıtım videoları gibi içerik türleri ile çeşitlendirilmelidir.
 • Her sosyal medya platformlarına özel reklam çalışmaları yapılarak hedef kitle genişletilmelidir.

Sizler de sosyal medya pazarlamasının gücünden faydalanırken bu hususlar göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle küçük ölçekli firmanızın satışlarını büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Influencer Marketing Çalışmalarına Önem Verin

Küçük ölçekli e-ticaret firmalarının yararlanması gereken dijital pazarlama stratejilerinden bir diğeri de Influencer Marketing çalışmalarıdır. Influencer Marketing, markaların yüksek takipçili kişi veya hesaplar ile işbirliği yaparak hem markalarını hem de ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine tanıttığı dijital pazarlama stratejisidir. Günümüzde pek çok e-ticaret firması, Influencer Marketing çalışmalarına önem vererek hem marka bilinirliklerini hem de satışlarını arttırabilmektedir. Fakat küçük ölçekli e-ticaret firmalarının bir bölümünün Influencer Marketing çalışmaları için bütçesi yeterli gelmeyebilmektedir. Bu noktada küçük ölçekli firmalar tarafından daha fazla tercih edilen mikro influencer çalışmalarına yönelmek daha doğru olacaktır. Böylelikle firmaların fazla bütçeye ihtiyaç duymadan ürün ve hizmet tanıtımı yapabilmeleri mümkündür.

Sizler de küçük ölçekli e-ticaret firmanız için Influencer Marketing çalışmaları yapabilirsiniz. Bu sayede marka bilinirliklerinizi ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.