Günümüzde sosyal medya platformları aktif olarak kullanılmakta ve günden güne kullanıcıları artmaktadır. Kurumsal firmalar da e-ticaret yaparken bu sosyal medya platformlarını kullanmayı tercih ediyor. Ancak kurumsal firmalar sosyal medya üzerinde etkileşim yaratabilecek uzun vadeli içerik fikirlerini bulmakta oldukça zorlanıyor. Bununla birlikte de düzenli paylaşımlar yapmaları zorlaşıyor ve bu platformlar üzerinden bekledikleri geri dönüşümleri alamıyorlar. Bunun için doğru bir sosyal medya stratejisine ve içerik planı hazırlamasına ihtiyacı olan kurumsal e-ticaret sitesi ne yazık ki sadece ürün paylaşımı yapmakla sınırlı kalıyor. Böylece yapılan çalışmalarda bir hayli düşüş görülüyor. Ancak farklı içerik alternatiflerine yoğunlaşarak sosyal medya platformlarındaki etkileşim ve geri dönüşümleri arttırmakta tamamen sizin elinizde. Bu konuda size alternatif içerik fikirlerinden bahsederek yardımcı olmaya çalışacağız.

Takipçilerinizin ürün ve hizmetlerinize yönelik fikirlerine önem verin

Takipçilerinizi yeni ürün, hizmet, tasarım veya Ar-Ge sürecine dahil edebilirsiniz. Bu süreç içinde ürünün farklı model ve özelliklerini öne çıkartacak görseller üzerinde çalışabilir ve sosyal ağlarda anketler düzenleyebilirsiniz. Düzenlediğiniz bu anketlerin sonuçlarına göre de ürün ve hizmetlerinizde geliştirmeler veya değişiklikler yapabilirsiniz. Takipçilerinizin fikrini alabileceğiniz bu tarz gönderilerle etkileşimlerinizi de arttırma fırsatını kazanabilirsiniz. Tüketicilerden gelen yorumları yeni ürünlerinize eklemeniz de tüketicilerin yorumlarına verdiğiniz değeri göstermeniz açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda da diğer takipçileriniz de firmanıza güven duygusuyla yaklaşacaktır.

Ürün modelini ve özelliklerini tanıtın

Sosyal medya paylaşımlarınızda kullanabileceğiniz içerikler arasında ürün modeli ve özelliklerini tanıtmak neredeyse en önemlisidir. Bunun için de ürünlere olan ilgiyi arttırmak için ürünün özelliklerini tanıtan videolar hazırlayabilir ya da ürünün modelini gösterebileceğiniz görsel içerikler hazırlayabilirsiniz. Düz bir arka plan ile ürün paylaşmak yerine ürünün modelini ve özelliklerini ön plana çıkarabileceğiniz görsellere yer vermeniz etkileşim ve geri dönüşüm açısından etkili olacaktır.

Takipçilerinizden paylaşımlarınız için başlık önerisi isteyin

E-ticarette doğal ve eğlenceli bir dil kullanılması oldukça önemlidir. Bu nedenle kurumsal firmalar, sosyal medya üzerinde ciddi yapılarından biraz olsun uzaklaşarak daha doğal, samimi ve eğlenceli bir dille iletişime geçmeyi tercih edebilirler. Eğlenceli içerik paylaşımları yapabilirler. Böylelikle paylaşımlarınıza bir başlık koymak yerine takipçilerinizden bu görsel için bir başlık önermelerini isteyebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda etkileşimlerinizi arttırmak ve takipçilerinizin paylaşımlarınıza yorum yapmalarını sağlamak için de bir hayli etkilidir.

Sık sorulan sorulara cevaplar hazırlayın

Kurumsal firmalar müşteri destek bölümlerine gelen ve sık sorulan soruları derleyebilirler ve bu sorularla ilgili sosyal medya gönderileri hazırlayabilirler. Bu içerikleri SSS sayfanızda kullanarak sosyal ağlarda kullanıcıları bilgilendirebilirsiniz. Bu soruları bir araya getirerek bunlarla ilgili içerikler oluşturduğunuzda müşteri destek bölümünüzün de üzerindeki yükü azaltmış olursunuz. Bu sorular kullanıcılar tarafından size yöneltildiğinde kullanıcıları hızlı bir şekilde önceden hazırlamış olduğunuz bu içeriklere yönlendirerek süreci hızlandırabilirsiniz.

Kupon kodu paylaşımlarıyla takipçilerinize fırsatlar sunun

Kurumsal firmalar, sosyal medya hesapları üzerinden kupon kodları paylaşarak takipçilerine fırsatlar sunabilir ve internet üzerindeki satışlarını arttırabilirler. Normal gönderiler yerine kullanıcıların sizinle iletişime geçebileceği Instagram Hikaye paylaşımları, canlı yayınlar vb. içerik paylaşımlarını tercih ederek etkileşimlerinizi de arttırabilirsiniz.

Şirketinizin hikayesinden, geçmişinden ve başarılarından bahsedin

E-ticaret çalışmalarında tüketicilerin markaya olan ilgini arttıran faktörlerden biri de hikayelerdir. Şirketinizin hikayesini, geçmişini, kuruluş sürecini, kuruluş amacını, vizyon ve misyonunu bir hikaye ile birleştirerek anlatmanız hem firmanızı tanıtmanıza hem de takipçilerinizin ilgisini kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Sektörel açıdan farklı birçok başarıya imza atmış kurumsal firmalar, aldıkları ödülleri, tamamlanan kilometre taşlarını ve yılsonu başarılarını sosyal medya üzerinden takipçileriyle paylaşabilirler. Başarılarını paylaşan bir firma olarak hem kendi tanıtımınızı yapmış olacak hem de başarılarınızın duyulmasını sağlayacaksınız. Böylelikle de marka imajını olumlu bir şekilde takipçilerinize yansıtabileceksiniz.