Linkedin, sosyal ağlar arsında profesyonel anlamda en üst sırlara yerleştirilmiş bir platform olarak bilinir. Doğru işi bulabilmede aktif şekilde kullanılmakta olup, mesleki ilişkileri güçlendirmek ve profesyonel iş ilişkilerini kurmak için oldukça etkilidir. Linkedin profili eksiksiz bir şekilde hazırlanabildiğinde, ilgili kullanıcılar ile etkileşime girebilmek mümkündür.  Ayrıca Linkedin mesleki gruplar oluşturmak, fotoğraf ve videolar göndermek, makaleler yazmak, gruplara katılabilmek için de kullanılır.

Linkedin Nasıl Kullanılmaktadır?

Linkedin, kariyerini ilerletmeyi istemekte olan herkesin kullanabileceği bir platformdur. İş arayanlar, öğrenciler, küçük işletme sahipleri gibi pek çok çeşitli grup Linkedin’i sıklıkla tercih eder. Linkedin’e başlamak için;

Profil Oluşturma

Linkedin kullanmaya başlayabilmek için tam anlamıyla eksiksiz bir Linkedin profili oluşturulması laşabilmek gerekir. Meslektaşlara, gelecekteki ve mevcut olan işyerlerine, bağlantılara mesleki deneyimleri sunabilmek için Linkedin profilinin eksiksiz oluşturulması oldukça önemlidir. Profil sayesinde ilgi alanları, beceriler, dönüm noktaları, profesyonel yaşam paylaşılabilir.

Ağ Oluşturma

Linkedin ağ oluşturma, Lnkedin algoritması için oldukça önemli bir adımdır. Ağ oluşturma, Linkedin’in gücünü ortaya çıkarabilme konusunda önemli bir görev üstlenir. Profesyonel çevrede ve sektörde neler olduğunu anlayabilmeyi sağlar. Geniş kitlelerin karşısına çıkmak ve geniş kitlelere ulaşabilmek için geniş bir Linkedin ağı oluşturmak gerekir.

İş Bulma

Günümüz şartlarında Linkedin, profesyonel işe alım sürecinde en ideal platformlardan biri olmuştur. Kolay gerçekleşen başvuru özelliği sayesinde iş arayanlar için oldukça idealdir. Ayrıca meslek gruplarına ve ilgi alanlarına uygun olarak iş vereni ve iş arayanları buluşturabilen bir platformdur.

Sohbetlere Katılma

Linkedin’de sohbetlere katılmak oldukça kolaydır. Sohbetlere katılmak, alakalı konular hakkındaki görüşleri başkalarına bildirmek, görüşleri geniş kitlelere aktarabilmede etkili bir rol oynar. Linkedin’de yer alan makaleleri ve gönderileri beğenerek yorum yapılabilir.

Linkedin Algoritması Nasıl Çalışmaktadır?

Linkedin algoritması, konulardan, kişilerden ve şirketlerden ne tarz gönderiler sunulacağını veya bir kullanıcının akışının nasıl görünebileceğini belirleyen çalışma sistemine denir. Linkedin algoritması pek çok gönderi etkileşimini süzgeçten geçirmekte olan çalışma sistemine sahip bir sistemdir.

Linkedin çalışması profilin geniş bir etki alanı oluşturabilmesi ve en geniş kitleye ulaşabilmesi amacıyla çalışmakta olan sistemler bütünü olarak bilinir. Diğer algoritmalar gibi Linkedin algoritması da toplamış olduğu veriler dâhilinde kişilerin en yüksek verimi alabilmeleri için çalışır.

Etkileşimde Bulunmakta Olan Profiller

Akışın üst kısmında, sürekli paylaşımda bulunan bağlantıda olduğunuz kişilerin ve sıklıkla etkileşimde bulunduğunuz kişilere ait gönderiler görülür. Linkedin algoritmasının çalışma şekliyle alakalı önemli fikirler verir.

Gönderilerde Harcanmakta Olan Zaman

Kişilerin akışta nerede konumlanacağı, bir gönderide harcadığı zaman konusunda önemli fikirler oluşturur. Gönderilerde yorum, beğeni gibi bir etkileşime girildi mi, bir video ile ilgili ne kadar zaman harcandı, bir içerik kaç dakika da okundu gibi etkenler Linkedin algoritmasının çalışma şeklini etkiler. Bir içeriğin akışta gösterilmemesinde ve içeriğin zirveye çıkabilmesinde bu tarz eylemlerin etkisi oldukça büyüktür.

Düzenli Paylaşım Yapmak

Linkedin hesabının başka kullanıcılara da sıkça gösterilebilmesi için düzenli bir şekilde paylaşım yapmak gerekir. Sayfanın etkileşimini Linkedin tarafından artırabilmek için düzenli paylaşım yapılması gerekir. Düzenli şekilde paylaşım yapmayı gerçekleştirebilen hesaplar zaman tüneline çok fazla düşebilme şansı elde eder. Bu sayede sayfa etkileşimini artırır.

Gönderi Paylaşımı Zamanları

Linkedin’de paylaşım gerçekleştirmek için gerekli olan en iyi zaman, takipçilerin ve sektörün sosyal medya alışkanlıklarına bağlı şekillerde değişiklik gösterir.  Bu nedenle takipçilerinizin sosyal medya alışkanlıklarını en iyi şekilde analiz etmeniz gerekir.

Hashtag Kullanmak

Linkedin’de de diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi hashtag kullanımları dozunda ve yerinde kullanılırsa faydalı olur. Yapılan araştırmalara göre Linkedin’de 3 ile üzeri hashtag kullanımı ideal olarak görülürken, 10 üzeri hashtag kullanımı fazla görülmektedir. Bunun sebebi içeriği basitleştiriyor olması ve kullanıcılarda ters tepkilere sebep olmasıdır. Linkedin en çok sevdiğiniz hashtag’leri sabitleme imkânı verir.