Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen arama motorları üzerinde günde onlarca sorgu gerçekleştiriyoruz. Bu sorguları gerçekleştirirken bilgi edinmek, adres bulmak, bir ürün satın almak ya da bir web sitesine ulaşmak gibi çok farklı amaçlara sahip olabiliyoruz. Bu amaçlar doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz sorgular bazen bir ya da iki kelimeden oluşan kısa sorgular olurken, bazı durumlarda hedef odaklı oldukça uzun sorgular ” long tail keywords ” gerçekleştiriyoruz.

E-ticaret siteniz üzerinde yapabileceğiniz SEO çalışmalarından biri de long tail anahtar kelimelere odaklanıp geliştirmek olabilir. Long tail ifadesi ilk kez 2004 yılında Chris Anderson tarafından ortaya atılan bir kavramdır. Long tail SEO’da amaç, hızlı sonuçlar almak yerine, uzun vadede sonuç getirecek anahtar kelimeler üzerine çalışmalar yapmaktır. İnternet üzerinde içerik oluşturan her siteyi ilgilendiren bir kavram olduğu için de önemli bir SEO çalışmasıdır. E-ticaret firmaları da bu yöntemi kullanarak web sitesini geliştirebilirler.

Long Tail Keywords Nedir?

Web yöneticileri ya da SEO danışmanları neredeyse her gün anahtar kelimeler ile alakalı çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar esnasında çok farklı anahtar kelimelerin oldukça büyük aranma hacimlerine sahip olduğu sonucuna varıyor. Fakat istisnalar dışında bir sorgudaki anahtar kelime sayısı arttıkça, aranma hacminin de doğru orantılı olarak azaldığını görmekteyiz. Genellikle aranma hacmi yüksek olan ve bir ya da iki kelimeden oluşan anahtar kelimeler short tail keywords olarak adlandırılır. Bu anahtar kelimeler dışında kalan, genelde üç ya da daha fazla kelimeden oluşan ve daha düşük aranma hacimlerine sahip olan anahtar kelimeler ise long tail keywords olarak adlandırılır. Fakat bu anahtar kelimelerin her ne kadar aranma hacimleri düşük olsa da yapılan araştırmalar uzun kuyruklu anahtar kelimelerin (long tail keywords), Google sorgularının büyük bölümünü oluşturmaktadır.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse; “elbise” sorgusu short tail keywords olarak kabul edilirken, “siyah uzun taşlı abiye elbise” sorgusu long tail keyword olarak örnek verilebilir. Örneğimizi incelediğimizde “elbise” sorgusunun aranma hacminin oldukça yüksek  ve ilgili sorgudaki rekabetin de oldukça yoğun olduğu görülürken, “siyah uzun taşlı abiye” sorgusunda kullanıcı niyetinin daha belirgin olduğunu ve aranma hacminin “elbise” sorgusuna göre düşük olsa da değerlendirilebilecek seviyede olduğunu göstermekte.

Long Tail Keywords Neden Önemlidir ?

Bir web sitesi için anahtar kelime araştırması yaparken ve araştırma sonrasında aksiyon alma sürecinde daima aranma hacmi yüksek olan short tail keyword’lere odaklanmak bazen doğru bir strateji olmayabilir. Özellikle otoriter olmayan ya da yeni bir web sitesi için ilk aşamada aranma hacmi ve rekabetin oldukça yüksek olduğu bu anahtar kelimelere odaklanmak her zaman başarılı sonuç vermeyebilir. Bu nedenle ilk olarak rekabetin nispeten daha düşük olduğu ve kullanıcı niyetinin çok daha açık olarak belirtildiği long tail keyword’lere odaklanmak mantıklı bir başlangıç olabilir. Kısa vadeli anahtar kelimeler size belli bir dönem trafik sağlayabilir. Bu geçiş döneminden sonra, yaptığınız SEO çalışmalarından organik trafik alamayabilirsiniz. Ancak long tail anahtar kelimelere odaklanmanız, size devamlı olarak trafik sağlar.

Web sitenizde farklı anahtar kelimeler kullanarak, e-ticaret firmanız için organik trafik çekme yolunu deneyebilirsiniz. Kısa vadede veya kampanyalara yönelik SEO çalışmalarının yanı sıra bir de uzun vadede size trafik sağlayacak anahtar kelimelere de önem vermeniz gerekmektedir.

E-ticaret Firmaları, Long Tail SEO’yu Nasıl Kullanmalıdır ?

Long tail anahtar kelime çalışmaları aslında çok kapsamlı bir şekilde yapılabilmektedir. Birçok e-ticaret firması bu alana yönelmediği için bu alan aslında işinizi geliştirmek adına çok değerlidir. Bu alanda boşluğun çok fazla olması ve rekabetin az olması size birçok avantaj sağlamaktadır.

Rekabeti düşük olan anahtar kelime gruplarına reklam vermeniz, hem maliyet olarak sizi rahatlatır hem de uzun vadede bu reklam kampanyalarınızı oluşturmanızı sağlamaktadır. Reklam haricinde organik olarak da rekabetin az olması, paylaştığınız içeriklerin kalıcı bir şekilde üst sıralamalarda olmasını sağlamaktadır.


Ayrıca E-ticarette Arama Motoru Uyumluluğunun İpuçları yazımıza göz atabilirsiniz.

Farklı Anahtar Kelime Kombinasyonları Oluşturmak

Öncelikle long tail için siteniz ile ilgili anahtar kelime grupları bulmanız gerekiyor. Bunun için, Google Anahtar Kelime Planlayıcı uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak burada en çok aranan ve rekabeti yüksek kelimeleri seçmemelisiniz.

Trafiği daha az olan; ancak belli bir arama hacmi olan ayrıca rekabeti düşük kelimeleri seçmeniz de yarar vardır. Bu kelimelerin yer aldığı farklı içerikler oluşturarak, bu kelimeleri sitenizde kullanabilirsiniz. Bu sayede farklı kelime öbeklerinin yer aldığı içerikler oluşturarak, uzun vadede bu içeriklerden trafik sağlayabilirsiniz.

İçeriklerinizde Anahtar Kelimelere Yer Vermek

Web siteniz için bulduğunuz anahtar kelimeleri, oluşturduğunuz içeriklere yerleştirebilirsiniz. Tabii ki bunu yaparken, aynı kelimeleri sürekli kullanmamaya ve bütün içeriği bu anahtar kelimelerle doldurmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde Google’ın kara listesine girebilirsiniz. İçeriklerin uzunluğuna göre birkaç kez bu anahtar kelimeleri kullanmanız yeterli olacaktır.

Long Tail SEO Kullanımı Hakkında Bilgiler

Hem ürün açıklamalarında hem de blog yazılarınızda bu anahtar kelimelere yer verebilirsiniz. Blog yazıları oluşturmak, ayrıca alışveriş harici yapılan arama sorgularıyla da trafik çekmenizi sağlayabilir. Blog sayfanızın içeriğinde çektiğiniz ziyaretçiler için yazılarınızda link kullanarak alışveriş sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Ürün sayfaları haricinde içerikler oluşturmanız, bir değer yaratacağı için marka olarak bilinirliğinizi de artırabilir ve size bir saygınlık katabilir.

Blog kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında ki yazımıza göz atabilirsiniz; Blog Kurma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir Soruya Yanıt Olacak İçerikler Oluşturmak

İçerik oluştururken, hem başlık hem de metinleri bir sorguya yanıt verecek şekilde oluşturmanız okuyucuya faydalı olacağı gibi, size de avantaj sağlayacaktır. Google son dönemlerde, anahtar kelimelerden çok, bir soruya yanıt veren içeriklere daha fazla önem vermekte. Arama motorunda sorulan bir soruya cevap verirmiş tarzında içerik oluşturmak, web sitenizin üst sıralarda görünürlüğünü de artırmaktadır.

Ayrıca yazımıza göz atabilirsiniz; Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Kılavuzu

Rakip Analizi Yapmak

Anahtar kelime kullanırken ayrıca rakip analizi de yapmanız gerekmektedir. Rakiplerinizin daha az yoğunlaştığı anahtar kelime gruplarına odaklanmanız, rakiplerinizin üstüne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, rakiplerinizin ulaşamadığı hedef kitlelere ulaşarak, daha fazla istediğiniz kişiye ulaşmayı da başarabilirsiniz.

Rakip analizi yapmanın detaylarını öğrenmek içinTrend Arama Yöntemleri ve Rakip Analiziyazımıza göz atabilirsiniz.