E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen firmalar için marka bilinirliği oldukça önemlidir. Çünkü bir e-ticaret firmasının marka bilinirliği ne kadar fazla olursa markaya duyulan güven de o denli fazla olmaktadır. Bu da firmaların sadık müşteriler kazanarak satış oranlarını büyük ölçüde arttırmalarına olanak sağlamaktadır. Bunlara ek olarak da pek çok avantaj sağlamaktadır. Fakat bu noktada e-ticaret firmalarının yapması gereken birtakım çalışmalar vardır. Biz de bu yazımızda marka bilinirliğini arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının yapması gerekenlerden bahsedeceğiz. Sizler de bahsedeceğimiz çalışmaları yerine getirerek markanızı daha geniş bir kitleye tanıtabilirsiniz.

Marka Bilinirliğinin E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

E-ticaret firmaları için marka bilinirliği oldukça önemli bir konudur. Çünkü marka bilinirliği yaratan firmalar pek ok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Marka bilinirliği yaratan e-ticaret firmaları hedef kitlelerine daha çok güven vermektedir.
 • Marka bilinirliği sayesinde e-ticaret firmaları satışlarını arttırabilmektedir.
 • Firmaların reklam çalışmalarına harcayacağı sermaye azalmaktadır.
 • Firmalar hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • Marka bilinirliği yaratan firmalar cirolarını yükseltebilmektedir.
 • Firmalar, viral bir şekilde pazarlama yapabilmektedir.

Sizler de bu tür avantajlara sahip olmak istiyorsanız marka bilinirliğinizi arttırmak için birtakım çalışmalar yapmalısınız. Gelin bu çalışmaları detaylıca inceleyelim.

İçerik Pazarlamasına Ağırlık Verin

Marka bilinirliğini arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının yapması gerekenlerden biri içerik pazarlamasına ağırlık vermektir. İçerik pazarlaması, e-ticaret firmalarının içerik üretimine ve dağıtımına odaklandığı bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu pazarlama stratejisi, bir ürün ya da hizmet hakkında bilgi almak isteyen tüketicilerin arama motorlarında belirli anahtar kelimeler ile araştırma yaparak firmaların marka bilinirliğini arttırmasına olanak sağlamaktadır. Bu noktada içerik pazarlaması yapacak olan firmaların bazı çalışmaları da yerine getirmesi gereklidir. Bu çalışmalar şunlardır:

 • İçerik planlaması
 • Hedef kitle analizi
 • Rakip analizi
 • Anahtar kelime araştırması
 • Backlinkler
 • SEO uyumlu içerik üretimi

Sizler de markanızın hedef kitlesinde yer alana kişilere yönelik içerikler ortaya koyarken bu çalışmaları yerine getirmelisiniz. Böylelikle hedef kitlenize daha hızlı bir şekilde ulaşabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Reklam Çalışmalarından Yararlanın

E-ticaret firmalarının marka bilinirliklerini arttırmak ve hedef kitlelerine yer alan kişilere ulaşmak için yapması gerekenlerden biri reklam çalışmalarıdır. Google Adwords reklamları ve sosyal medya reklamları, e-ticaret firmalarının hedef kitlelerine ürün ve hizmetlerini tanıtabilmeleri için reklam çalışmalarına ağırlık vermeleri gereken platformlar arasında yer almaktadır. Sizler de markanızın hedef kitlesine ulaşmak ve marka bilinirliğinizi büyük ölçüde arttırmak istiyorsanız belirli analizler yaparak reklam çalışmalarından yararlanmalısınız. Bu şekilde marka bilinirliğinizi arttırabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımına Önem Verin

E-ticaret sektöründe marka bilinirliğini arttırmak isteyen her firmanın sosyal medya kullanımına önem vermesi gereklidir. Çünkü sosyal medya kullanımı günden güne artmaktadır. Bu da markaların ürün ve hizmetlerine ilgi duyacak kişilerin sosyal medya kullandığını ortaya çıkarmaktadır. Bu neden e-ticaret firmaları için sosyal medya kullanımı oldukça önemlidir. Bu noktada firmaların sosyal medya kullanırken önem vermesi gereken bazı hususlar da vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Düzenli içerik paylaşımı
 • İçeriklerin çeşitlendirilmesi
 • Hashtag seçimi
 • Reklam ve pazarlama çalışmaları
 • Profesyonel görsel ve gönderi metinleri

Sizler de sosyal medya takvimi oluşturarak düzenli içerik paylaşımı yapabilirsiniz. İçerik paylaşımlarınızı kaliteli görseller ve ilgi çekici metinler ile destekleyebilirsiniz. Doğru hashtag seçimleri, reklam ve pazarlama çalışmalarıyla hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Remarketing Çalışmaları Yapın

Remarketing çalışmaları, e-ticaret firmalarının web sitesini daha önce ziyaret eden kullanıcılara ulaşmak için kullanabilecek bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu pazarlama stratejisinde tüketiciler farklı gezindikleri web sitelerinde e-ticaret firmalarına ait reklamları görmektedir. Dolayısıyla web siteyi daha fazla kişi ziyaret etmektedir.

Günümüzde remarketing çalışmaları, Facebook reklamlarında ve Google Adwords reklamlarında kullanılabilmektedir. Sizler de daha önce web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları hedefleyerek markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz.