Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gerekli Olan Unsurlar

Marka sloganı, bir işletmenin marka değeri oluşturabilmesi için kullanmış olduğu mesajlardır. İşletmelerin bilinir ve akılda kalıcı özelliklere sahip bir marka sloganı yaratabilmeleri açısından dikkat edilmesi gerekli pek çok önemli unsur yer almaktadır.

Marka Sloganı Ne Şekilde Olmalıdır?

İşletmelerin iyi etkiler yaratabilmeleri için kullanacak oldukları marka sloganında önem vermeleri gerekli olan bazı unsurlar bulunmaktadır. Özellikle de bir marka sloganı üzerinde ne kadar çok çalışılırsa o kadar iyi bir slogan ortaya çıkarılabilmektedir. Bu nedenle marka sloganı;

  • Markanın kişiliği ile uyumlu,
  • Özgün
  • Tutarlı,
  • Akılda kalıcı,
  • Misyona ve Vizyona uygun,

Olması gerekmektedir. Bu unsurların doğrultusunda sloganı yaratılmış olan markaların, marka değeri yükselmekte ve marka bilinirlikleri artmaktadır. Marka sloganı yaratacak olan işletmelerin de bu unsurları göz önünde bulundurularak hareket etmeleri gerekmektedir. Marka sloganı yaratırken dikkat edilmesi gerekli olan unsurlar yer almaktadır. Bu unsurdan bazıları;

  • Marka Sloganın Orijinal Olması

Marka sloganlarının yaratılırken göz önünde bulundurulması gerekli olan en önemli unsurlardan biri, firmayı diğer firmalardan farklılaştırarak slogan bulunabilmesidir. Marka sloganları yaratılırken markaların kendi markalarını, diğer markalardan farklılaştıracak bir slogan bulunmasına önem vermeleri gerekmektedir. Bulunan sloganın markayı rakiplerden farklılaştırması ve marka değerini olumsuz yönde etkilememesi için orijinal olması oldukça önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Ancak, bulunan sloganın orijinal bir slogan olması, işletmeyi diğer kurumlardan farklılaştırabilecektir. Aynı zamanda bulunan sloganın basit ve kısa olmasına da özen gösterilmesi gerekmektedir.

  • Markanın Kişiliği ile Uyumlu Bir Slogan Yaratabilme

Marka sloganı yaratılırken dikkat edilmesi gereken bir başka unsurda marka kişiliğidir. Marka kişiliği, genellikle insana dair olan birçok özelliğin markalara yüklenmesine verilen addır. Bu sebeple marka kurucuları ve müşteriler tarafından belirlenmiş pek çok marka kişiliği yer almaktadır. Marka kişiliklerinin yer alması, müşterilerin sadece bir ürünü satın almalarıyla değil, markaların satışını gerçekleştirdiği hikâyeleri ile hikâyeye karşı özel duyguları da satın alabilmelerine imkân sağlamaktadır.

Firmaların marka sloganı yaratmaya çalışırken marka sloganlarının, marka kişilikleri ile uyumlu olmalarına dikkat edilmesi, marka sloganının daha akılda kalmasına imkân sağlayabilmektedir. Bu şekilde marka değeri yaratmak daha kolaylaşabilmektedir.

  • Sloganın Basit ve Kısa Olmasına Önem Verme

Marka sloganı yaratılırken dikkat edilesi gereken unsurlar arsında markanın sloganının basit ve kısa olmasına önem vermek de yer almaktadır. Markalar, genel olarak firmalarına ait bir slogan yaratırken sloganın uzun ve etkileyici olmasını istemektedir. Etkileyicilik, bir marka sloganında oldukça önemli olsa da marka sloganının uzun olmasını tercih etmek çok doğru bir tutum olarak görülmektedir.

Bir marka sloganının akılda kalıcı ve basit özelliklerinin olması gerekmektedir. Çünkü karmaşık ve uzun cümleler kullanılarak yaratılmış olan marka sloganları tüketicilerin aklında kalmamaktadır.

  • Geleceği Düşünerek Slogan Yaratma

Markaların, marka sloganlarını yaratırlarken yapmış oldukları en büyük hatalardan birisi de sloganları ile ilgili uzun vadeli düşünmemeleridir. Aslında markaların slogan yaratırken en fazla dikkat etmeleri gereken unsurlar arasında uzun vadeli düşünmeleri gerektiği yer almaktadır. Çünkü markalar genel olarak yaratmış oldukları sloganları oldukça uzun seneler boyunca kullanmayı tercih etmektedir. Bu sebeple yaratılan marka sloganları geleceğe adapte edilebilecek, marka imajını yansıtabilecek ve insanlar tarafından uzun seneler hatırlanacak şekilde oluşturulmalıdır.

  • Hedef Kitle Göz Önünde Bulundurularak Marka Sloganı Yaratma

Marka sloganı yaratılırken dikkat edilmesi gereken bir başka unsurda hedef kitle olarak bilinmektedir. Markaların işe başlarken en önce, hedef kitle analizlerini yapması gerekmektedir.

Markalar, hedef kitle analizleri sayesinde nasıl bir dil kullanacağını, hangi ürünleri satışa çıkaracağını ve ürünlerini nasıl ön plana çıkaracağını belirleyebilmektedir. Markaların sloganlarını yaratırlarken hedef kitle analizlerini yapmaları; ürünlerini kime satabileceklerini ve hangi yaş grubuna hitap ettiklerini anlamaları konusunda yardımcı olabilmektedir.  Bu nedenle marka sloganı yaratılırken hedef kitlenin göz önünde bulundurulmasına önem vermek gerekmektedir.