E-ticaret ile günümüzde Instagram, markalar ve işletmeler için eşsiz bir platform haline geldi. Ancak işletmelerin Instagram’da iyi başarılar elde edebilmesi için Instagram hesap yönetimi ve e-ticaret sitesi hakkında birçok strateji ve içerik planı oluşturması gereklidir. Böylelikle işletmelerin uzun vadede bu platform üzerinden daha fazla geri dönüşüm almasını sağlayacaktır. Bu noktada bazı kurallara dikkat dikkat edilmesi ve bazı standartlar oluşturulması ve e-ticaret paketleri oldukça yararlı olacaktır. Bu kural ve standartlar Instagram hesap yönetim ekibiniz için bir rehber niteliğinde olacaktır. Bu nedenle bu standartları olası bir personel değişimi durumunda doğrudan aktarabilecek şekilde oluşturmanız önemli bir husustur. Bunun için de bir Instagram hesap yönetimi kuralları oluşturmanız ve ekibinizin takip etmesi gereken prosedürleri bu dosyada toplaması gereklidir. Bu rehberimizde markalar ve işletmeler ‘in Instagram hesap yönetimi hakkında bilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Profil bilgilerinizi güncel ve eksiksiz tutun

İşletmelerin Instagram hesap yönetimi hakkında bilmesi gerekenlerde öncelikli olarak profil bilgilerini güncel ve eksiksiz tutmak yer almaktadır. Instagram üzerinden dışarıya reklamlar haricinde sadece profil sayfanızdan verilebilmesi nedeniyle web site linkinizi buraya eklemelisiniz. Buna ek olarak kullanıcıların ilgisini çekecek bir profil fotoğrafı koymalısınız. Hikaye olarak paylaşılmış görselleri de öne çıkan sabitlenmiş hikaye içeriklerini kategorize ederek öne çıkarmalısınız. Böylelikle profilinizi ziyaret eden kişiler, daha önce yaptığınız paylaşımlar hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir.

Hedef kitle analizlerinde bulunun

Instagram hesap yönetimi sürecinde hedef kitle analizinde bulunması bir hayli önem taşımaktadır. Hedef kitlenizi daha iyi tanımanız, içerik stratejilerinizi, reklam kampanyalarınızı ve iletişim dilinizi doğrudan etkileyeceği için bu öneme sahiptir. Hedef kitlenizi daha iyi tanımanız için, hedef kitleniz hakkında mümkün olduğunca bilgi toplayarak onların alışkanlık ve ilgi alanlarını anlamalısınız. Paylaşımlarınızda istatistik aracı üzerinde hedef kitleniz hakkında bilgiler toplayarak zaman zaman bu bilgileri kontrol edebilirsiniz. Böylelikle de profilinizin hangi doğrultuda geliştiğini analiz edebilirsiniz. Profilinizin hangi doğrultuda gelişim ve değişim gösterdiği yeni projeleri deneyimlemenizi sağlayacaktır.

İşletme profiline geçiş yapın ve istatistik aracını kullanmaya başlayın

İşletmeler Instagram hesap yönetimi sürecinde profillerini işletme hesaplarına geçirmelidir. Çünkü Facebook sayfanızı bağladığınızda Instagram reklamlarından da yararlanmaya başlarsınız.

Instagram istatistik özelliklerinden yararlanmak için de profilinizi işletme hesabına geçirmeniz oldukça önemlidir. Bu araç sayesinde hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinebilir, paylaşımlarınızın performansını analiz edebilir, reklam ve içerik stratejilerinizi geliştirmeniz için ihtiyacınız olan verilere ulaşabilirsiniz.

Reklamlarda doğru hedeflemeler yapın

Instagram hesap yönetimi yaparken doğru hedeflemelerle reklam planlaması yapmanız bir hayli önemlidir. Reklamlarda doğru hedeflemeler yapmanız, reklam içeriklerinizi doğru seçmeniz ve doğru zamanlarda bu kampanyaları göstermeniz reklamlarınızın performansını ciddi bir şekilde arttıracaktır. Bu nedenle planlama konusunun üzerinde çalışmanız gereklidir. Planlamalar yaparken de Instagram’da hangi dönemlerde, ne sıklıkla reklamlarda çıkacağınıza, reklamda ne gibi içeriklere yer verebileceğinize ve ne kadarlık bir reklam bütçesi ayırabileceğinizi göz önünde bulundurmanız etkili bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

İçerik stratejilerinizi ve iletişim dilinizi belirleyin

Instagram hesap yönetimi sürecinde sosyal medya platformları müşteri desteği sağlamak için de önemli kanallar oldukları için bu platformlar üzerinden bir müşteri prosedürü belirlemeniz ve personelinize bu prosedürü öğretmeniz gereklidir. Bu noktada farklı personelleriniz dahi olsa aynı prosedürü uygulayarak tüm destek isteyen müşterilere aynı kalitede hizmet sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Instagram’da kullanacağınız iletişim dilini de belirlemeniz bu süreçte oldukça önemlidir. İletişim diliniz ile ilgili Instagram hesap yönetimi için standartlar oluştururken belirlemeniz gereken bazı hususlar vardır. Müşteriler ve takipçilerle nasıl bir iletişim kuracağınız, onlara bu platform üzerinden nasıl yanıt vereceğinizi bilmeniz, ortalama yanıt sürelerinin nasıl ve hangi saatler arasında olacağını belirtmeniz ve onlara destek sağlamanız bu durumda belirlemeniz gereken hususlar arasında yer almaktadır.