Mobil e-ticaret dönemi; firmaların işleyişlerini en iyi şekilde sunduğu ortamlar internet ortamlarıdır. Bu ortamlarda firmaların amaçları, hedef kitlesi, piyasadaki varlıkları, kurumsal kimlikleri internet kullanıcılarına detaylı bir şekilde sunulur. İnsanların ürünlere kolay ulaşa bilirliği bu ortamlardaki alışveriş oranını arttırıyor. Bunun dışında sunduğunuz ürünlerin kalitesi, fiyatı gibi unsurlar da satış oranlarını etkiler. Firmalar seslerini daha geniş kitlelere duyurmak için kesinlikle internet ortamlarında kendilerini tanıtmalıdır. İnternet ortamında ön plana çıkartılan hizmetlere insanların kolay bir şekilde her yerden ulaşabilmesi için mobil üzerinden erişime izin verilmelidir. Hemen hemen herkesin elinde yer alan telefonlar e-ticaret için olmazsa olmazlardandır.

Mobil E-ticaret Dönemi Uygulamaları

Mobil e-ticaret dönemi uygulamaları; telefonların hızla çoğalıp yaygınlaşması ve çeşit çeşit hizmetler sunması firmaların değerlendirmesi gereken çok önemli bir husustur. Mobil e-ticaret dönemi de bu oranda artmaktadır.  Artık telefonlardan birçok işlem hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Örneğin; kredi kartı bilgilerimize istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz, ödeme noktasındaki eksiklerimizi kontrol edebiliyoruz, hesaplarımızdaki oynamaları, aldıklarımızı, verdiklerimi, sosyal medya hesaplarımızı, güvenli alışveriş yapılabilen firmaları telefonumuzdan görüp istediğimiz değişiklikleri yapabiliyoruz. Mobil uygulamalar e-ticaret konusunda ve başka birçok konuda hızlı ve pratik koşulları önümüze serer.

E-Pazaryerleri ve E-Ticaret

Mobil e-ticaret dönemi sırasında; uygulamalar dışındaki sitelere giriş ve üzerinde işlem yapma mobile göre oldukça sıkıntılıdır. Sitenin giriş ve çıkışlarında yavaşlık ve bazı ürünlerin indirimli fiyatlarını görememe gibi sıkıntılarda ortaya çıkabilir. Mobil uygulamalar kullanıcılar için çok rahat tasarımlar içermektedir. Üye olmanız tüm detayları görmenize ve anında sipariş vermenize olanak verir. Aynı zamanda sipariş durumlarınızı da anlık olarak görebilirsiniz. N11 Entegrasyonu ile Ürün elinize ulaştığında direkt olarak mobil uygulamanıza düşer ve sizler oradan gerekli yorumları firmalara ve diğer müşterilere iletebilirsiniz. Bu sayede firmalar müşterilerinden güven kazanır.

Mobil E-ticaret Dönemi; Güvenli alışveriş denilen bu sistemden müşteriler de son derece memnun kalır. Ödeme noktasında da birçok kolaylık sağlayan mobil uygulamalar ödeme seçiminizi yaptıktan sonra size kod gönderir. O kod girildikten sonra siparişiniz tamamlanır. Bu sayede sahtekarlık gibi olasılıkların da önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda mobil uygulamalardaki gelişmiş filtre özellikleri sayesinde müşteriler aradıklarını kolaylıkla bulabilecekler. Bu şekilde pratik ve hızlı bir hizmet daha fazla kitlenin alışveriş yapmasını sağlayacaktır.

Mobil e-ticaret dönemi
Mobil e-ticaret dönemi

Mobil E-ticaret Dönemi Müşteri Stratejileri

Mobil uygulamalarda yapılan e-ticarette müşteriler tercihlerini daha iyi görüp analiz etmekte ve daha net sonuçlara ulaşabilmektedir. Müşterilerin tercihlerini ayrıntılı bir şekilde filtrelemeleri sonucu yeni stratejiler doğacaktır. Satış fiyatlarının da kontrol altında tutulmasıyla beraber firmaların iş yükü azalacak müşterilerin de gönlü olacaktır. Ödeme seçeneklerinin de birden fazla oluşu da müşterileri cezbeden noktalardan bir diğeridir.  Müşterilerin hızlı ödemeler yapması adına mobil uygulamalarda kredi kartıyla ödeme, paypal ödeme gibi seçenekler bulunur. Ödemelerinizin yapılıp yapılmadığını anında görebileceğiniz bu platformlarda ürün aramak, sepete atmak da çok kolaydır. Anında sepete attıklarınızı adres bilgilerinizle beraber ödeyebilirsiniz. Siparişleriniz de hızlı kargolama sistemleriyle en fazla 3 gün içerisinde sizlere teslim edilir. Firmaların işini iyi yapan bir kargo firmasıyla anlaşması önemlidir. Çünkü kargolar müşteri ile firmalar arasında bağ kuran en önemli ulaşım hizmetleridir.

Mobil uygulamalar müşterilerin odak noktalarına göre alabilecekleri ürünlerin listelerini yaparak müşterilerin önüne sürekli çıkartır. Müşteriler ihtiyaçları olanı anında görüp almaya karar verirler. Burada alınan ürünlerle ilgili yapılan yorumları herkes görür ve bu yorumlar hem müşteriler hem de E-ticaret sitesi sahibi firmalar açısından son derece önemlidir.

Sosyal Medyanın Mobil E-Ticaret Dönemi Üzerindeki Gücü

Mobil e-ticaret dönemi sırasında; uygulamalardan kolayca erişilebilen sosyal medya ağları üzerinden de firmalar çeşitli ürünlerin satışını yapar. Bu ortamlarda canlı olarak ürünler kutularından çıkartılır ve tanıtılır. Müşteriler merak ettiklerini bu canlı platformlarda birebir sorma fırsatı bulur. Ürünün kalitesi tüm gerçekliğiyle gözler önüne serilmiş olur. E-Ticaret Paketleri Müşteriler ve firmalar arasında bu sayede müthiş güvenli bir bağ kurulur. Bu sebeplerden ötürü firmaların sosyal medyayı aktif olarak kullanıp yönetebilmesi gerekmektedir. Sosyal medya üzerinden fenomen olanlarla sponsorluk anlaşmaları yapan firmaların da daha yüksek kazançlar sağladığı bilinmektedir. Bazı çekilişlerin yapılması da ürünlerinizin geniş kitleler tarafından duyulmasını sağlayacaktır.