E-ticaret sitenizdeki gelişmelerin daha geniş kitlelere ulaşması için mobil uyumluluğu yapmanız gerekmektedir. Mobil site optimizasyonunun önemi burada ortaya çıkmaktadır. Mobil uyumu sayesinde kullanıcı deneyimini de arttırmış olursunuz. Mobil uygulamalar pratik ve hızlı olduğu için günümüzde daha fazla tercih edilmektedir. Bu yüzden çalışmalarınıza mobil ortamlardan girilmesine kesinlikle olanak vermelisiniz.

Birçok kişi sosyal medya hesaplarını da her gün telefonundan kontrol ettiği için ürün reklamlarına da bu alanlardan giriş sağlar. Mobil site optimizasyonunun önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya reklamlarından sitenize çekilen trafiğin oldukça fazla olduğunu görebilirsiniz. Mobil cihazlarda popüler olmanız için de bazı teknikleri bilmeniz gerekiyor. Bizler de yazımızda bu tekniklere ayrıntılı bir şekilde yer verdik.

Mobil site Optimizasyonunun Önemi Ve Etkileyici Teknikler

Mobil Klavye Kullanın

Mobil site optimizasyonunun önemi ve geliştirmeleri; Mobil kullanımda parmak kullanımına özen göstererek bir tasarım yapılmalıdır.  Bu tekniğin bir adı da Thumb Zone olarak geçmektedir. Bu teknikte ekran ne kadar büyük olursa olsun başparmağın rahat hareket edebileceği şekilde olmalıdır. Çünkü e-ticaret yazılımı site navigasyonu çoğunlukla başparmakla yapılmaktadır. Parmak kullanımı için kolaylıklar sağlamanızın yanında klavye optimizasyonu da yapmanı gerekmektedir. Farklı bilgilerle beraber farklı klavye önerileri sunmanız müşterilerinize büyük kolaylıklar sağlar. Örneğin; kredi kartı bilgilerinin girileceği yere rakamlarla bir gösterim yapılması kullanıcı deneyimini arttıracaktır.  Adres bilgilerinin girileceği alana da harf gösterimi yapılması yine müşteri deneyimi açısından önemlidir.

Sade İçerikler Oluşturun

Mobil e-ticaret alanda satış yaparken içeriklerinizin sadeliği önemlidir. Bir diğer mobil site optimizasyonunun önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Mobil ekranda sadece tek bir sütun üzerinden ürünler görünür ve yazı içeriklerinin yoğun olması bu ekranı boğabilir. Ayrıca içerikleriniz ile tasarımlarınız arasında renk uyumları yaparak bir bütün oluşturun. En önemli içerikleri müşterilerin görebilmesi için sayfanın üst bölümlerine yerleştirin. Bu sayede müşterileriniz önemli bilgilerinize daha hızlı bir şekilde ulaşacaktır.  Her zaman tasarım ve içeriklerinizi hazırlarken beyaz alanlardan faydalanarak sadelikten yana olun.

Abonelik ve ödeme sayfalarında da hazırlanacak olan formların gereksiz alanlarının boşaltılması gereklidir. Çünkü bunlar mobil cihaz üzerinden girenler için mümkün olduğunca sade ve pratik olmalıdır. Uzun formlarla kimse uğraşmayı sevmez. Bu sebeple formlarınızın da tasarım optimizasyonundan geçmesi gerekmektedir.

Mobil site optimizasyonunun önemi
Mobil site optimizasyonunun önemi

Kolay Navigasyon Yönetimi Oluşturun

Mobil site optimizasyonunun önemi; Mobil sitelerde optimizasyon yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de navigasyon kolaylığıdır. Bunun için de müşterilerinizin sitenizde rahat gezinebileceği ve aradıklarını hemen bulabilecekleri ortamlar oluşturmanız gerekiyor.  E-ticaret paketleri Eğer müşteri ürünlerini sepete atacak yeri bulamıyorsa veya ödeme alanını bulmada sıkıntı çekmişse ürünü almaktan vazgeçebilir. İşte navigasyon kolaylığı tam olarak burada devreye girmektedir.

Mobil sitelerde bulunan menü çubukları al alta üst çizgi şeklinde bulunmaktadır ve açılıp kapanabilir özelliktedir. Buna verilen isim de Hamburger Menü’dür.  Sayfanızın üst sağında yer alan bu ikon ile menünüzü kullanabilme olanağı bulabilirsiniz.

Sepete at seçeneğine kolaylık olması adına sayfanızın altında sabit ikonlar kullanmanız müşterilerin mutlaka dikkatini çekecektir. Bu sayede parmak açısından da kolaylık sağlamış olursunuz.

Sayfanızı Kısa Tutun

Mobil site optimizasyonunun önemi için Mobil tasarımların tek bir sütun üzerinden yapıldıklarını söylemiştik. Bu yüzden sayfa içeriği uzunsa kullanıcı sürekli aşağı doğru sayfayı kaydırmak zorunda kalacak ve bu kullanım açısından olumsuz bir etki bırakacak. Bunu çözmek için gerekli yerlerde sayfalarınızı ikiye bölebilirsiniz. Ancak müşterinin kolay bir şekilde bilgilere erişebilmesi için içeriklerinizi mutlaka kısa tutun.

‘Yukarı’ Seçeneği Ekleyin

Kullanıcılara kolay bir deneyim yaşatmanız açısından mobil üzerinden sayfa aşağı kaydırılmışsa hızlı bir şekilde sayfa başına dönmek için bir ok ikonu kullanarak yukarı gitmelerini sağlayabilirsiniz. Çok küçük bir detay olsa da gerçekten muhteşem bir kullanım kolaylığıdır.

Font Tipinizi Mobil Uyumlu Seçin

Mobil e-ticaret sitesi optimizasyonu yaparken kullandığınız font tipi ve büyüklüklerine de çok dikkat etmelisiniz. Mobil cihazlar üzerinde yazıların kolay okunması müşteriler için çok önemlidir. Kolay okunabilen fontlar tercih etmenizde yarar vardır. Mobil kullanımda her şeyin hızlı ve basit olması gerekiyor. Hızlı tüketen çağımızın en önemli özelliği hız ve pratikliktir. Bu yüzden de her dakika ellerde olan mobil cihazların kullanımına özel tasarılar kullanılmalıdır.