Moda sektörü, hem fiziki mağazalarda hem de e-ticaret sektöründe her geçen gün gelişen bir sektördür. Fakat e-ticaretin tüketicilere sağladığı avantajlar ve pandeminin de etkisiyle tüketiciler giyim alışverişlerinde e-ticarete yönelmektedir. E-ticaret firmaları da tüketicilerin ilgisini çekebilmek, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmek için pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Biz de bu yazımızda e-ticaret ile tekstil ve giyim ürünleri satan firmalar için pazarlama tüyoları vereceğiz. Sizler de vereceğimiz tüyolardan size yönelik olanları uygulayarak iç hacminizi büyütebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasına Ağırlık Verin

İçerik pazarlaması; hedef kitleyi etkilemek, onlarla etkileşim içerisinde olmak ve onları harekete geçirmek adına içerik üretimine ve paylaşımına odaklanan bir pazarlama stratejisidir. Günümüzde pek çok firma içerik pazarlama stratejisinden yararlanmaktadır. Farklı konularda içerik üreterek web siteleri üzerindeki blog bölümlerinde paylaşmaktadır. Genellikle moda sektöründe yer alan firmaların ele aldığı içerik konuları ise şunlardır:

 • Yaz moda trendleri
 • Kışa özgü aksesuarlar
 • Bu senenin moda rengi nedir
 • Stil önerileri

Bu tür içeriklere olan ilgi her geçen gün arttığı için e-ticaret ile giyim ürünleri satışı yapan firmaların web sitelerindeki blog bölümünde bu tür içerikler paylaşması oldukça önemlidir. Böylelikle firmalar ürün satışlarını arttırma fırsatını yakalayabilmektedir.

Sosyal Medya Platformlarını Değerlendirin

Moda sektörü için sosyal medya kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde pek çok giyim markası sosyal medya platformları aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmakta ve onların ilgisini çekebilecek kampanyalar düzenlemektedir. Bu rekabet ortamında yer alacak e-ticaret firmalarının da Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında yer alması ve yer aldıkları platformları iyi değerlendirmesi gereklidir. Bu noktada e-ticaret firmalarının yerine getirmesi gereken bazı faktörler vardır. Bu faktörler şunlardır:

 • E-ticaret firmaları sosyal medya platformlarında düzenli içerik paylaşımı yapmalıdır. Bunun için de bir içerik takvimi oluşturmalıdır.
 • Paylaşımlarda giyim ürünleri ile ilgili içeriklerin yanı sıra ürün kullanımı hakkında bilgi veren kombin içerikleri de konu alınmalıdır.
 • Sosyal medya gönderileri oluşturulurken profesyonel ürün fotoğrafları kullanmaya özen gösterilmelidir. Bunun için de firmalar profesyonel fotoğrafçılar ile çalışmayı tercih edebilmektedir.
 • Sosyal medya gönderilerinizi paylaşırken #moda #fashion #kombin gibi hashtagler kullanılmalıdır.

Sizler de bunları yerine getirerek e-ticaret firmanıza ait sosyal medya hesaplarınızı saha aktif ve etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların dikkatini çekerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Influencerlar ile Reklam ve İşbirlikleri Yapın

Günümüzde pek çok firma hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak için influencerlarla iletişim kurarak reklam ve işbirlikleri yapmaktadır. Influencerlarla yapılan reklam ve işbirlikleri sayesinde;

 • Giyim markaları daha geniş bir kitleye ulaşabilmekte ve onlara ürünlerini tanıtma fırsatını yakalamaktadır.
 • Web sitelerine daha kolay bir şekilde trafik çekebilmektedir.
 • Marka bilinirliklerini arttırabilmektedir.

Sizler de moda sektöründe yer alan e-ticaret firmasıysanız moda konusunda isim yapmış influencerlar ile reklam ve işbirlikleri yapmalısınız. Böylelikle sıraladığımız avantajlara sahip olabilirsiniz.

Omnichannel Pazarlama Tüketicilerin Web Sitenize Yönelmesini Sağlayın

Moda sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret firmaları için verilebilecek pazarlama tüyolarından biri de omnichannel pazarlamadır. Çok kanallı pazarlama olarak da bilinen omnichannel pazarlama; edinilen alışveriş deneyiminin kusursuz, entegre ve tutarlı olması için müşterinin gözünden gözlem yapmak ve bu deneyimin tüm kanallarda yönetilmesi anlamına gelmektedir. Omnichannel pazarlama ile e-ticaret firmaları tüketicilerin web sitelerine yönelmesini amaçlamaktadır.

Omnichannel pazarlama yönteminde fiziksel mağazalar ve web siteler bir arada kullanılmaktadır. Fakat günümüzde bu pazarlama yönteminden yararlanacak olan e-ticaret firmaları yalnızca mağazadan teslimat seçeneğini müşterilere sunmaktadır. Mağazadan teslimat seçeneği ise müşterilerin marka ve ürünler ile temasını güçlendirmektedir. Böylelikle tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilemeleri mümkündür. Sizler de bir e-ticaret firması olarak giyim ve tekstil ürünleri nasıl satılır diyorsanız firmanız için omnichannel pazarlamayı deneyebilirsiniz. Bu pazarlama yönteminin markanıza nasıl etki ettiğini gözlemleyebilirsiniz.