N11 ‘de mağaza açma, yani N11 üzerinden sanal dükkan açmak ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, merak ettiklerinizin hepsi bu e-ticaret rehberinde.

İnternetten satış yapmak isteyen girişimciler ve şirketler, N11’de mağaza açmak için araştırma yaptıktan sonra başvurarak N11 mağaza açabilirler. E-pazar kategorisinde büyük kitleye ulaşan bir alışveriş sitesi olduğundan, bu platformun düzenli müşteri kitlesi vardır ve N11 ‘de mağaza açmak ürün satmayı kolaylaştıracaktır. Bu rehberde N11 mağazası açmak, mağaza açma sürecinin nasıl işlediği ve N11 ‘de satış yapmak ile ilgili bilmeniz gereken önemli ipuçlarını sunuyoruz.

N11.com’da kendi mağazasını açarak satış yapmak isteyenler için N11’de nasıl mağaza açılır, N11 mağaza açma şartları, N11 mağaza yönetimi yapmak, N11 mağaza açma için gereken evraklar, N11 mağaza ücretleri, N11 mağaza satış komisyonu ve N11’de satış yapmak için gerekenler nelerdir, bunları ele alacağız.

N11 Hakkında

N11 Nedir?

N11 veya N11.com, Doğuş Grubu ve SK Group’un ortaklığı ile kurulmuş, mağazalar ile tüketicileri bir araya getiren online alışveriş yani online pazar yeridir. Haziran 2012’de kurulmuş olan N11, hızlı bir şekilde büyüyerek, Türkiye’deki diğer büyük pazar yerleri gibi başarıya ulaşarak binlerce mağazayı bünyesinde bulundurmuş, milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştır.

1- N11 Nasıl Çalışır?

N11 yani N11.com, alıcı ve satıcıları bir araya getiren platformdur. Firmaların N11 üzerinde kendi mağazalarını açmaları ve satışa sunmaları için geliştirilen bu platform, firmaların kolaylıkla tüketiciye ulaşmasına ve satış yapmasına olanak sağlıyor.

N11 üzerinden yapılan alışverişler de ”Ödeme Koruma Sistemi” ile tüketicilerin alışverişleri güvence altına alınmaktadır. Müşteri bir sipariş verdikten sonra ödemesi hemen mağazaya geçmez, mağaza ürünü kargolar ve alıcıya ulaştıktan sonra eğer ürün ile alakalı herhangi bir sorun yoksa, ürünün tesliminden sonra alıcı 3 gün içerisinde N11 sipariş sekmesinden onay verir, havuz hesapta tutulan ödeme mağazanın hesabına yatırılır. Müşteriler ve mağazalar için ekstra bir ödeme güvenlik sistemi oluşmuştur.

N11 vb. Pazar Yerleri Nelerdir?

N11 platformuna benzeyen birçok farklı online pazar yeri/ platformu bulunmakta. Bazı pazar yerleri bireysel satış imkanı tanırken, bazı pazar yerleri de sadece mağazaya yönelik çözüm bulundurmaktadır. Türkiye ve dünyada en popüler olan ve N11 çalışma prensibine benzeyen pazar yerlerini sıralıyoruz.

 • GittiGidiyor
 • Hepsiburada
 • Trendyol
 • Amazon
 • Alibaba
 • eBay
 • N11Pro

2- Neden N11’de Mağaza Açmalı?

N11’de mağaza açarken e-ticaret sitenizin olması gerekmiyor, ancak kendi e-ticaret sitenizin olmaması markanız ve ürün bilinirliği açısından gelişmenizi yavaşlatacaktır. N11’de bir mağazanızın olması satışlarınızı artırma konusunda avantaj sağlar ve size ekstra bir online pazar yeri olur. Her yerde olduğu gibi bu platformda da bir takım avantaj ve dezavantaj bulunuyor.

N11 ‘de Mağaza Açmanın Avantajları Nelerdir?

 • Markanızı Tanıtma Şansınız Artar: Eğer N11 üzerinde bir marka oluşturmak istiyorsanız öncelikle mağazanızı oluşturmalısınız. İnternette ürün arayan kullanıcılar ve N11’in bünyesinde bulunan kitleler sizin firmanız ile karşılaşacak ve markanızı tanımaya başlayacaktır.
 • Ürün Listeleme ve Reklam Kanalı Yaratma: Ürünlerinizi N11’de listeleyebilir ve farklı reklam seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. N11 platformu üzerinde mağaza açtığınızda ürünlerinizi sergileme fırsatı ve aynı zamanda bir reklam kanalı oluşturmanıza olanak sağlar.
 • N11’in Halihazırda Bulunan Müşteri Kitlesine Ulaşmak : N11 gibi online pazar yerleri kendi kitlesine sahiptir. Ulaşabileceğiniz hedef kitle oranınız yükseleceğinden satış yaparken fiziki mağazada ulaşamayacağınız kitleye N11 üzerinden ulaşmanız mümkün.
 • Rakip Analizi Yapabilmek: N11 üzerinde mağazası olan diğer firmaları takip ederek sektördeki firmaların fiyatlandırma ve müşteri hizmetleri konusundaki hareketlerini izleyip diğer mağazalara göre indirim ve kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz.

N11 ‘de Mağaza Açmanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Komisyon Kesintileri: N11 üzerinden satış yaptıktan sonra, sattığınız ürünün kategorisine göre N11 üzerindeki satışlarınızdan belli bir komisyon ücreti kesilmektedir. N11’in her ay satış komisyonu kesmesi sizin karınızın düşmesine sebep olabilir.
 • Aylık Listeleme Ücretleri: N11’de mağaza açma ücreti yoktur. 3000 adet ürüne kadar ücretsiz listeleme yapabilirsiniz ancak 3000 adet üzeri ürünü listelemek için ürünlerin adetine göre aylık olarak farklı paket satın almanız gerekmektedir.
 • Reklam Ücretleri: Listelediğiniz ürünleri arama sonuçlarında ve arama çubuğunda üst sıralara taşımak için, N11 platformu üzerinde reklam vermeniz gerekmektedir. Markanızın ve ürünlerinizin reklamını yapmak için de çeşitli ücretlendirmeler bulunmaktadır.
 • Yoğun Rekabet: Online pazar yerlerinde binlerce mağaza yer aldığından, firmalar arasından sıyrılabilmek ve öne çıkabilmek bir hayli zordur. Müşteri hizmet kalitesi ve mağaza puanınız gibi kriterlerin ön planda olduğu bir platform olduğundan, tüketicilerin satın alma kararlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Rekabetten kurtulabilmeniz zor olduğundan, ekstra ücretlerle reklam vermek kaçınılmaz olacaktır bu durum da masraflarınızı artıracaktır.
 • Uymanız Gereken Kurallar: Her online pazar yerinde olduğu gibi N11’de de bir takım kurallar bulunmakta. Kurallara uymadığınız takdirde mağazanızın faaliyetlerine son verilir. Bazı kurallar yapacağınız çalışmalara engel olabileceğinden, size satış yaparken dezavantaj sağlayabilir.

3- N11 Mağaza Açma Süreci

N11 Mağaza Nasıl Açılır?

N11’de sadece şirket olarak faaliyet gösteren satıcılar mağaza açabilmekte. Bireysel olarak satış yapmak maalesef mümkün olmuyor. Bu nedenle de N11 üzerinde satış yapmak ve ürünlerinizi listeleyebilmeniz için öncelikle bir şirket olmanız gerekiyor.

N11’e öncelikle üye olmanız gerekmekte, giriş yaptıktan sonra N11 Üyelik Formu‘na tıklayarak, üyelik bilgilerini doldurabilir ve sonrasında da mağazanızı açabilirsiniz. Bu süreçte aktif olarak kullandığınız bir e-posta girmeniz gerekir; abonelik işlemi sonrasında bir onay maili adresinize ulaşacaktır.

Üyelik bilgileri ve aktivasyon işleminden sonra “Evrak Yönetimi” bölümüne geçiyorsunuz. Bu bölüme gerekli evraklarınızı ve satış sözleşmenizi yükleyerek, mağazanızın onaylanması için N11’e belgelerinizi iletiyorsunuz. Son olarak hangi kategoride ürün satacağınızı belirliyorsunuz.

N11 Mağaza Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru formunda belirtmeniz gereken belgeler şunlardır;

Sermaye Şirketleri veya Adi Ortaklıklar İçin Gerekli Belgeler

 • Güncel Faaliyet Belgesi (Son 6 Ay içinde alınmış olmalı)
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri
 • Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi
 • Çalışma Mali Şart ve Prensipleri (Komisyon Anlaşması)
 • Ortaklık Sözleşmesi (Adi Ortaklıklar için)
 • Satıcı İlan ve İşlem Sözleşmesi (N11.com Sözleşme)

Şahıs Şirketleri İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri
 • Çalışma Mali Şart ve Prensipleri (Komisyon Anlaşması)
 • Satıcı İlan ve İşlem Sözleşmesi (N11.com Sözleşme)

N11 Mağazanız Ne Kadar Sürede Açılır?

N11 sanal dükkanınızın aktif olması için, mağaza açma sürecinde gönderdiğiniz evraklarınız tamsa ve gereklilikleri yerine getiriyorsanız, Doğuş Planet tarafından onaylanmasını bekliyorsunuz. Onaylandıktan sonra N11 size e-posta ya da telefon aracılığıyla geri dönüş sağlayacak, mağazanızın aktif olup olmadığı bilgisini paylaşacaktır. Bu sürecin uzunluğu gönderdiğiniz evrakların doğruluğu ve yeterliliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

N11’de Mağaza Açmadan Satış Yapılabilir mi ?

N11’de mağaza açmadan satış yapabilmeniz mümkün değildir. Sadece şirketler N11 üzerinde satış gerçekleştirebildiği için, satıcılar mağaza açmadan satış yapma işlemini gerçekleştiremezler.

4- N11 Mağaza ve Ürün Listeleme Fiyatları

N11’de Mağaza Açmak Ücretli mi ?

N11’de mağaza açma ücreti bulunmamakta. Başvuran şirketler burada ücretsiz bir şekilde mağaza açabilmektedirler. N11, firmalardan hizmet bedeli, listeleme ücretleri ve satış sonrasında komisyon almaktadır.

N11 Mağaza Ürün Listeleme Paketleri ve Özellikleri

N11’de listeleyeceğiniz ürünün adetlerine göre farklı paketler bulunmaktadır. Listeleme paketlerinden yararlanmanız mağazanız üzerinde çeşitliliği artıracaktır. Aşağıda listelediğimiz ücretler N11.com tarafından 2018 yılında belirlenmiştir, 2020 yılı için güncel fiyattır.

 • 100 adet ürün listeleme hakkı sağlayan Mini Paket fiyatı: 8 TL
 • 500 adet ürün listeleme hakkı sağlayan Standart Paket fiyatı: 40 TL
 • 1.000 adet ürün listeleme hakkı sağlayan Pro Paket fiyatı: 80 TL
 • 5.000 adet ürün listeleme hakkı sağlayan Mega Paket fiyatı: 400 TL
 • 10.000 adet ürün listeleme hakkı sağlayan Ultra Paket fiyatı: 800 TL

Listeleme Paketi, satın alındığı tarihten itibaren 1 ay boyunca geçerlidir. 1 ayın sonunda paket yenilenmezse, 1.000’in üzerindeki ürünlerin statüsü ” Limit Dışı ” olarak güncellenir ve satışa kapatılır. Bu ürünlerinin kapatılmasını istemeyen mağazalar, otomatik ödeme talimatı vererek Listeleme Paketlerini aralıksız olarak kullanmaya devam edebilirler. Listeleme Paketlerinin iptali veya iadesi yoktur.

5- N11 Komisyon Oranları

N11 üzerindeki ürünlerin komisyon oranları , kullanıcı sözleşmesi içerisinde detaylı bir şekilde belirtilmektedir. Üyelik aşamasında buradaki komisyon oranlarını inceleyebilirsiniz. Genel olarak kategori bazında N11’in komisyon oranlarını ise şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kitap, Müzik, Film ve Oyun Ürünleri: %4 – %15 arasında değişiyor
 • Elektronik Ürün ve Aksesuarlar: %5 – %10 arasında değişiyor
 • Otomotiv ve Motosiklet Ürünleri: %5 – %11 arasında değişiyor
 • Mücevher ve Saat Ürünleri: %5 – %20 arasında değişiyor
 • Spor ve Outdoor Ürünleri: %6 – % 15 arasında değişiyor
 • Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri: %14 – %15 arasında değişiyor
 • Anne ve Bebek Ürünleri: %14-%20 arasında değişiyor

6- N11 Mağaza Faturalandırma ve Vergi Süreci

N11 Mağaza Faturalandırması

N11, komisyon faturalarını ve hizmet bedellerini aylık olarak mağazalara mail aracılığıyla yollamaktadır . Ayrıca N11 mağazanızın yönetim panelinde bulunan “Ödeme Yöntemi” sekmesinin altındaki “Fatura Sorgulama” bölümünden komisyon faturalarınıza ulaşabilirsiniz. İlgili faturanın üzerine tıkladıktan sonra bilgisayarınıza indirebilir ve sonrasında bu faturayı görüntüleyebilirsiniz.

Ürün gönderimleri sonrası kestiğiniz faturayı, kargo ile beraber kullanıcıya göndermekle yükümlüsünüz. Ürünü faturasız göndermeniz, kullanıcının ürünü iade etmesine engel olabileceği gibi satış kurallarına da aykırıdır.

N11 Mağaza Vergi Süreci

N11 üzerinde satış yaptığınızda Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemine ve uygulamalarına göre vergi mükellefi olma yükümlülüğünüz doğacaktır. Bir şirket sahibi olarak burada satış yaptığınız için, sattığınız ürünlerin faturalarını kesmeniz ve sonrasında da bu faturalar üzerinden çıkacak vergilerinizi ödemeniz gerekir. Vergi yükümlülükleriniz hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, mali müşavir ya da muhasebecinizle görüşebilir; Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ya da E-Girişimci adreslerinden bilgi alabilirsiniz.

7- N11 Mağaza Yönetimi

Dijital Pazarlama ve SEO

N11’de mağaza yönetimi yaparken SEO ve dijital pazarlama çalışmaları yaparak farklı platformlar üzerinde mağazanızı ve ürünlerinizi de tanıtabilirsiniz. Ürünlerinizin tanıtımını yapmak ve satışlarınızı artırmak için bu çalışmalar gerekli olacaktır.

SEO Çalışmaları

N11’deki mağaza sayfalarının da bir SEO değeri vardır ve arama motorlarındaki sorgularda bu sayfalar içinde yapılan SEO çalışmalarının önemi vardır.
Ürün açıklamalarını orijinal ve detaylı şekilde yazarak, anahtar kelimelerinizi mağaza tanıtım yazınızda, ürünleriniz, hizmetleriniz ve firmanızla ilgili olarak kullanmanız gerekir. Bunların yanı sıra ürünlerde yüksek çözünürlüğü olan ve detaylarının da çekildiği fotoğraflar kullanmanız kullanıcıların satın alma kararlarını etkilemektedir. Ürünlerinizi en iyi şekilde sergilemek için bu açıklamaları eksiksiz yazmanız gerekir.
SEO çalışmaları hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz: E-ticarette Arama Motoru Uyumluluğunun İpuçları

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya hesaplarınızda N11 mağaza sayfanızdaki ürünleri baz alarak ürünlerle ilgili içerik paylaşımları yaparak, marka ve ürünlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya platformları üzerinden reklam vererek marka ve ürün bilinirliğini artırabilirsiniz.
Sosyal medya yönetimi ve reklam verme ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz: E-ticaret İçin Sosyal Medya Yönetimi

Adwords Reklamları

N11 platformunda Google’daki arama sonuçlarına yanıt verecek Adwords kampanyaları hazırlayarak, mağazanızdaki ürünleri öne çıkartabilirsiniz. Adwords aracılığıyla N11 mağaza sayfanıza yönlendirme linkleri vererek, reklam kampanyalarıyla mağaza sayfanıza yönlendirebilirsiniz.

Google Adwords hakkında bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz: Google Adwords Ajansı ve Detayları

8- N11 Mağaza İçin E-Ticaret Altyapı Seçimi Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden satış yaparken sadece e-ticaret sitenizin olması size bir takım avantajlar sağlamaktadır. N11 mağaza açma için daha güçlü ve bilinir bir marka oluşturmak, fiyatlandırma ve reklam stratejileri ile beraber indirim veya kampanyalarınızı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi müşteri ve veri tabanınızı oluşturarak müşterilerinize daha iyi hizmet verebilir, markanıza daha fazla güvenmelerini sağlayarak iyi bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesi kurmak için e-ticaret altyapı paketlerini gelişmenizde yarar sağlayacaktır. Daha önce web site tasarımı yapmadıysanız ve bu konuda belli bir tecrübeniz bulunmuyorsa, e-ticaret paketlerinden yararlanarak, kendi e-ticaret sitenizi kurabilir ve teknik işler ile ilgilenmeden sadece işinizi yönetmeye ve satış yapmaya odaklanabilirsiniz.

Bu unsurları yerine getirmek için güçlü ve sağlam bir E-ticaret altyapı paketikullanmanız gerekir. Altyapı paketi seçerken paketlerin size sunduğu özelliklere dikkat etmeniz önemlidir. Paket içerisine eklenen özellikler paket fiyatlarını da artıracaktır. Paketleri incelediğinizde size uygun olanı seçerken bu unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

E-Ticaret altyapı paketi seçerken dikkat etmeniz gereken özellikler şunlardır;

SEO İçin Özel Araç ve Arama Motorlarına Uyumluluk

Tercih ettiğiniz altyapı paketi size farklı SEO araçları sunabilmeli. Anahtar kelime seçimleri ve sayfalar üzerindeki SEO çalışmalarında bu araçlardan yararlanarak, web sitelerinizin performansını ve kalitesini artırabilirsiniz. Web sitenizde Google uyumluluğunun olmaması, organik kullanıcılara ulaşmanıza engel olur. Bu sebeple de SEO araçları , altyapı paketlerinde önemli bir detay kazanmaktadır.

Online Pazar Yerleriyle Uyumluluk

Online pazar yerleri, e-ticaret firmaları için ekstra bir satış seçeneği olduğu için, seçeceğiniz pakette pazar yeri entegrasyonlarının olması işinizi kolaylaştıracaktır. Online pazar yerlerinde mağaza açtıktan sonra tek tek ürün girişleri yapmadan, e-ticaret sitenizdeki ürünleri otomatik şekilde ve kolayca online pazar yeri mağazalarınıza ekleyerek, ürünlerinizi bu platformlarda listelemeye başlayabilirsiniz.

Ürün ve Kategori Yönetimi

E-Ticaret sitenizde önemli konulardan biri de sitenizdeki ürünleri ve kategorileri doğru şekilde yönetebilmektir. E-Ticaret paketinizde bulunması gereken özelliklerden biri de ürün ve envanter yönetimi olmalı. Böylelikle web sitenizdeki ürünleri istediğiniz zaman güncelleyebilir ve yeni ürün oluşturabilirsiniz, ayrıca stok durumlarını kontrol edip yeni kategoriler oluşturarak siteniz üzerinde tüketiciye ürünlerinizi daha iyi sunabilirsiniz.

Müşteri Desteği

Seçeceğiniz altyapı paketinin size iyi bir kalitede müşteri desteği de sunuyor olması gerekir. Altyapı seçiminden sonra da ihtiyacınız olan konularda size çözümler sunuyor olabilmesi ve kaliteli bir hizmet almanızın yanı sıra işinizin kalitesinin de artmasını sağlar. Altyapı sağlayıcı firmayı seçerken, hangi konularda müşteri desteği alacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Ödeme Çözümleri

Ödeme sistemi e-ticarette önemli bir detaydır. Siteniz üzerinde farklı farklı ödeme seçeneklerinin olması, ödeme sistemi çözümlerinin sorunsuz olması müşterilerin rahat bir şekilde alışveriş yapabilmesini sağlar. Çeşitli bankalarla anlaşma yapmanız, kredi kartlarındaki Sanal POS çözümleri sunmanızı kolaylaştırır. Seçtiğiniz altyapı paketinin farklı ödeme yöntemlerinin olduğundan emin olmalısınız.

Kargo Entegrasyonları ve Yönetimi

Ürünlerinizi kargoya gönderdikten sonra kargo takiplerini yapabilmeniz de önemlidir. Müşteriye kargo teslim bilgilerini açıklayıcı şekilde iletmelisiniz. Kargo takip modülü, yaptığınız işi kolaylaştırdığı gibi siparişlerin de doğru adreslere ulaşmasını sağlar. Bu sebeple de bu altyapı paketlerinin kargo entegrasyonlarının olması ve size alternatifler sunması işinizi kolaylaştıracaktır.

Sosyal Medya Uyumluluğu ve Entegrasyonları

Web sitenizin sosyal medya platformlarıyla uyumlu olması da bir diğer önemli kriterdir. Sosyal medya platformları pazarlama ve tüketicilere ulaşma konusunda önemli bir yere sahip olduğu için sitenizin de sosyal ağlarla uyumlu olması gerekir. Sosyal medya entegrasyonlarının yanı sıra Instagram’dan satış ve Facebook Mağazası gibi özelliklerin olması size farklı satış kanallarının kapısını açar.
Sosyal medya yönetimi hakkında bilgi almak için E-ticaret İçin Sosyal Medya Yönetimi yazımıza göz atabilirsiniz.

E-posta ve Blog Yönetimi

E-posta pazarlama ve e-ticaret firmalar için halen önemli bir iletişim/pazarlama aracı olarak öne çıkıyor. E-ticaret altyapı paketinizin e-posta yönetimi ve e-posta gönderimi sunuyor olmasına dikkat etmeniz önemli. Böylelikle ekstra bir yazılıma gerek kalmadan kendi altyapınız üzerinden e-posta gönderimleri yaparak, pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz.

İçerik ve pazarlama çalışmaları yapmanız sitenizin Google’daki görünürlüğünü artıracaktır. Hem kullanıcılarla etkileşime girmek, hem onları bilgilendirmek hem de sitenizi güncel tutmak için blog çalışmalarına yönelebilirsiniz. E-ticaret altyapı paketinizin size blog yönetim seçenekleri sunduğundan da emin olmalısınız.

Raporlama ve Seçenek Özellikleri

Siteniz üzerinde gerçekleşen tüm faaliyetleri (satışları, site ziyaretçileri, aylık trafik vb.) altyapı paketinizin size sunması gerekir. Bu verilerin analizini yaparak işinizi daha iyi bir noktaya getirebileceğiniz için, raporlama özelliklerine bakarken seçtiğiniz altyapı paketi size yardımcı olacaktır.